Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

17 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією

В Україні у другу суботу травня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров`я проводиться Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією.

За статистикою понад 12 мільйонів українців страждають від підвищення артеріального тиску, більше 1,5 мільярдів людей в усьому світі. За даними статистики близько 45% хворих людей не знають, що мають високі показники артеріального тиску. Щорічно цю хворобу виявляють в 1млн. українців.

Гіпертонія – захворювання, яке характеризується стійким підвищенням артеріального тиску в результаті нервово-функціонального порушення судинного тонусу. Ним страждають переважно люди старше 40 років. Проте останнім часом гіпертонічна хвороба «молодіє» – нею страждають молоді люди (однаково часто чоловіки і жінки).

Нормальний артеріальний тиск у стані спокою знаходиться в межах 100-140 мм рт.ст. систолічного тиску і 60-90 мм рт.ст. діастолічного тиску.

Гіпертонія є одним із основних факторів ризику:
-інсульту;
-інфаркту міокарда;
-серцевої недостатності;
– захворювання периферичних артерій і є причиною хронічного захворювання нирок.
Навіть помірне підвищення артеріального тиску пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалостіжиття.
Якщо тонометр показав 120/80 мм рт. ст. можете вважати себе щасливцем, бо це – норма. А якщо вже близько 135/85 – це сигнал, що в житті потрібно щось змінювати!

Основні факти:

  • Гіпертонія – підвищений кров’яний тиск – серйозний патологічний стан, що значно підвищує ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи, головного мозку, нирок та інших хвороб.
  • Згідно з оцінками, гіпертоніками є 1,28 мільярда дорослих у віці 30-79 років у всьому світі, з них більшість (дві третини) живуть у країнах з низьким та середнім рівнем доходу.
  • Згідно з оцінками, 46% дорослих із гіпертонією не підозрюють про наявність у себе захворювання.
  • Менше половини (42%) дорослих пацієнтів, які страждають на гіпертонію, діагностуються та проходять лікування.
  • Приблизно кожен п’ятий (21%) дорослий гіпертонік контролює захворювання.
  • Гіпертонія – одна з провідних причин смертності у всьому світі.

Скорочення поширеності гіпертонії на 33% у період з 2010 по 2030 р. входить до глобальних цілей у галузі боротьби з неінфекційними захворюваннями

Симптоми артеріальної гіпертензії:

  • Підвищений тиск (верхня межа – 140 мм.рт.ст., нижня – 90 мм.рт.ст.);
  • Головний біль (найчастіше в потиличні чи тім’яній частині);
  • Періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;
  • Біль в ділянці серця;
  • Підвищене серцебиття (понад 90 разів на хвилину в спокійному стані);
  • Відчуття задухи.
  • До груп ризику потрапляють перш за все люди з обмеженим фізичним навантаженням, курці та люди із зайвою вагою.
Як же запобігти гіпертонії?
Головне у профілактиці артеріальної гіпертензії:

Підтримуйте нормальну масу тіла

Розрахувати масу тіла можна за простою формулою: ІМТ = МАСА в кг/ зріст в квадраті в метрах.

Наприклад, розрахунок для людини масою 80 кг і з ростом 180 см матиме вигляд: ІМТ = 80/ 1.8×1.8=24,7. ІМТ у дорослих людей свідчить про наступне: < 18,5 – про наявність у людини недостатньої ваги, 18,5-24,9 – еквівалент нормальної маси тіла, 25-29,9 – вказує на наявність зайвої ваги, ≥ 30 – є ознакою ожиріння.

Відмовтесь від куріння

На першій хвилині після викурювання цигарки артеріальний тиск підвищується. Мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця у осіб, які палять, виникає в 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не палить.

Обмежуйте кількість спожитого алкоголю

За даними ВООЗ, безпечної дози алкоголю не існує. Тому будь-яке вживання алкоголю становить небезпеку: чим більша кількість спожитого алкоголю, тим більше підвищується тиск.

Регулярно займайтеся фізичними вправами

Середнім фізичним навантаженням вважається регулярна фізична активність, що триває не менше 30-40 хвилин 3-4 рази на тиждень. В осіб, які ведуть малорухомий спосіб життя, ризик виникнення артеріальної гіпертензії на 20-50% вищий, ніж у фізично активних людей.

Обмежуйте споживання солі

Добова норма споживання солі для дорослої людини – не більше 5 грамів (трохи менше чайної ложки). Зверніть увагу, що «прихована сіль», що міститься в маринадах, копчених продуктах, ковбасах, соусах та навіть у звичайному хлібі, може перевищувати цю норму і також має бути врахована.

Уникайте стресів

Зберігайте спокій, не переживайте. Чудовою профілактикою впливу стресів на організм є легкий біг, плавання, йога. Практикуйте медитацію і техніки, спрямовані на розвантаження нервової системи.

Вживайте продукти, багаті на калій

Дієта з високим вмістом калію може допомогти знизити артеріальний тиск: калій допоможе вивести зайву воду з організму і розширити судини. Продукти, багаті на калій: крупи (особливо гречана, вівсяна, пшоняна), бобові (соя, квасоля, горох), фрукти (абрикоси, виноград, персики, кавуни, чорна смородина, плоди шипшини, у т.ч. сушені курага, родзинки, чорнослив, фініки), овочі (кабачки, буряк, морква, баклажани, картопля), зелень (цибуля, петрушка, кріп, салат тощо).

Замислитись про профілактику гіпертонічної хвороби необхідно в молодому віці, особливо, якщо хто-небудь із близьких родичів хворів на серцево-судинні захворювання.

Відмовтесь від паління, надмірного вживання алкоголю, уникайте стресових ситуацій, підтримуйте нормальну масу тіла та регулярно займайтесь спортом на свіжому повітрі – саме ці прості і корисні звички стануть запорукою міцного здоров’я та довголіття!

Протягом деякого часу людина може не знати про свою хворобу, не пред`являти скарг, хоча іноді можуть траплятися напади нудоти, слабкості, запаморочення. Скарги при гіпертонії виникають в тому випадку, коли уражаються так звані органи-мішені, найбільш чутливі до підйому артеріального тиску. Поява головного болю, шуму в голові, запаморочення, зниження пам`яті та дієздатності вказують на початкові зміни мозкового кровообігу. Задишка при фізичному навантаженні, скарги на серцевий біль є ознакою гіпертрофії лівого шлуночка серця. Ураження судин очей призводить до погіршення зору. Постійний високий артеріальний тиск часто призводить до ураження нирок. Якщо не проводиться своєчасне та кваліфіковане лікування, виникає інфаркт міокарду, стенокардія, інсульт, сліпота, захворювання нирок, тощо.

Артеріальна гіпертензія діагностується за такими показниками:

Стадія 1: систолічний 130–139 мм рт.ст. або діастолічний 80–89 мм рт.ст.

Стадія 2: систолічний 140 і вище мм рт. ст. або діастолічний 90 або вище мм рт. рт.

Діагноз АГ повинен бути підтверджений цілодобовим амбулаторним контролем артеріального тиску або домашнім вимірюванням.

За даними ВООЗ, профілактика, спрямована на зміну способу життя, є універсальною «вакциною» проти артеріальної гіпертонії, а застосування перелічених заходів сприяє зменшенню її нових випадків на 50%.

Людина з артеріальною гіпертензією має знати, що лікування її є довічним, тобто нормалізація тиску забезпечується за допомогою фармакологічних препаратів та ведення здорового способу життя

 

Матеріал підготувала провідний бібліотекар Сивашова О.

 

  Рекомендована література
(з фондів бібліотеки БДМУ)

 

  1. Хухліна О. С. Гіпертонічна хвороба, соматоформна вегетативна дисфункція та хронічний холецистит: патогенез взаємообтяження, механізми прогресування, місце Аккупро в комплексному лікуванні: монографія / Чернівці : 2013. 206 с.
  2. Зуб Л. О. Особливості порушень ниркового кровообігу у хворих на хронічну хворобу нирок з артеріальною гіпертензією: монографія / Чернівці: БДМУ, 2019.
  3. Буздуган І. О. Клініко-патогенетичні особливості та лікування пептичної виразки шлунка і дванадцятипалої кишки у поєднанні з артеріальною гіпертензією та цукровим діабетом 2 типу: сучасні аспекти патогенезу, діагностики та лікування / Чернівці: БДМУ, 2021. 107 с.
  4. Навчук, З. М. Митник, А. Р. Уваренко. Розробка й обгрунтування моделі первинної та вторинної профілактики артеріальної гіпертензії у сільського населення: монографія / Чернівці: БДМУ, 2013. 184 с.
  5. Нечитайло Ю. М., Нечитайло Д. Ю., Буряк О. Г. Скринінгові методи діагностики та фактори ризику розвитку артеріальної гіпертензії у дітей різних вікових груп: монографія / Чернівці: БДМУ, 2016. 173 с.
  6. Роговий Ю.Є., Швець Н. В., Ілащук Т. О., Швець В. І. Патофізіологія артеріальної гіпертензії, поєднаної з остеоартрозом та ожирінням: монографія / Чернівці: Букрек, 2017. 170 с.
  7. Сидорчук Л. П. Особливості молекулярно-генетичної та метаболічної діагностики і прогнозування артеріальної гіпертензії у поєднанні з ожирінням залежно від поліморфізму генів/ Чернівці: БДМУ, 2017. 231 с.
  8. Соколенко А. А. Фармакогенетична корекція лікування артеріальної гіпертензії у поєднанні з ожирінням з урахуванням поліморфізму генів: монографія / Чернівці: БДМУ, 2019. 154 с.
  9. Профілактика артеріальної гіпертензії: керівництво для медичних сестер: навч. посіб / уклад.: Л. Д. Борейко, М. П. Тимофієва, Г. Г. Марараш. Чернівці: БДМУ, 2021. 285 с.
  10. Сидорчук Л. П. Формування гіпертрофії лівого шлуночка та окремих метаболічних порушень у хворих на артеріальну гіпертензію під впливом поліморфізму генів / Чернівці: БДМУ, 2020. 173 с.
  11. Хухліна О. С. Неалкогольний стеатогепатит та гіпертонічна хвороба: особливості коморбідного перебігу, оптимізовані підходи до лікування: монографія / Чернівці, 2014. 204 с.
  12. Хухліна О. С., Антонів А. А., Коцюбійчук З. Я. Патоморфологічні та мікроморфологічні особливості змін тканин печінки при неалкогольній жировій хворобі печінки за коморбідності із хронічною хворобою нирок та гіпертонічною хворобою: монографія / Чернівці: БДМУ, 2021. 165 с.
  13. Білецький С. В., Бойко В. В., Петринич О. А. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування метаболітотропної терапії в лікуванні хворих на гіпертонічну хворобу у поєднананні з ішемічною хворобою серця та цукровим діабетом другого типу: монографія / Чернівці : БДМУ, 2021. 139 с.
  14. Хухліна О. С. Артеріальна гіпертонія та цукровий діабет 2 типу: морфофункціональні та біохімічні аспекти ремоделювання судин та серця: монографія / Чернівці: БДМУ, 2019. 179 с.
  15. М. І. Загородний, Р. С. Довгань, О. О. Нагорна. Експериментальна артеріальна гіпертензія: вплив лікарських засобів: монографія / Київ: Задруга, 2014. 277 с.
  16. Нечитайло Д., Сокольник С., Нечитайло Ю., Міхєєва Т. Первинна артеріальна гіпертензія у школярів: особливості формування, фактори ризику та рання діагностика / Чернівці: БДМУ, 2021. 279 с.
  17. Білецький С. В., Бойко В. В., Петринич О. А. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування метаболітотропної терапії в лікуванні хворих на гіпертонічну хворобу у поєднананні з ішемічною хворобою серця та цукровим діабетом другого типу: монографія / Чернівці : БДМУ, 2021. 139 с.
  18. Внутрішні хвороби: підруч. заснов. на принципах доказової медицини 2018/19 / голов. ред. А. Яремчук-Качмарчик; пер.с пол. І. Авраменко, О. Васильєвої, Ю. Бідюк та ін. – Краків: Практична Медицина, 2018. 1632 с. – (Medycyna praktyczna).
  19. Глушко Л. В., Федоров С. В., Скрипник І. М. Внутрішні хвороби: нац. підруч.: у 2 ч. Ч. 1. Розд. 1-8 / за ред. Л. В. Глушка. Київ: Медицина, 2019. 680 с.
  20. Глушко Л. В., Федоров С. В., Скрипник І. М. Внутрішні хвороби: нац. підруч.: у 2 ч. Ч. 2. Розд. 9-24 / за ред. Л. В. Глушка. Київ: Медицина, 2019. 582 с.

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: