Визначення індексів УДК, ББК, авторського знака для документів

Шановні колеги!
Згідно Постанови КМ України від 22 березня 2017 р. № 177 на території України припиняється використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десятичної класифікації.

Відповідно до Державного стандарту України (ДСТУ 4861:2007 “Інформація та документація. Видання. Вихідні відомості”) вихідні відомості кожного видання повинні містити шифр зберігання видання. Шифр зберігання складається з класифікаційних індексів Універсальної десяткової класифікації (УДК), Бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК) та авторського знака. Один і той самий шифр зберігання проставляється на весь тираж одного видання.

Авторський знак подають під першою цифрою індексу ББК.

Складові шифру визначаються за відповідними таблицями:

• індекс УДК визначають за україномовними виданнями таблиць УДК, підготовку і випуск яких здійснює Книжкова палата України;

• індекс ББК визначають за російськомовними виданнями таблиць ББК, оскільки поки що в Україні не здійснюється випуск ББК українською мовою;

• авторський знак визначають за виданням “Авторські таблиці (двозначні) Хавкіної Л. В.

Індекси УДК і ББК визначають за темою (змістом) видання. Їхнє основне завдання — максимально точно відобразити зміст видання та забезпечити в подальшому його швидкий та легкий пошук не лише в Україні, а й у світі (але лише за умови, що індекс визначено правильно). Індексування документів за УДК і ББК здійснюється в межах спеціально розроблених принципів, положень і правил — на основі методики індексування.

Авторський знак — це умовне позначення прізвища автора або першого слова заголовка видання (залежно від відомостей, розміщених на титульному аркуші). Авторський знак складається з однієї літери та двох цифр. Літера — перша з імені автора чи заголовка. Дві цифри визначаються залежно від послідовності декількох перших літер прізвища чи заголовка видання. Авторський знак призначений для полегшення і прискорення розміщення за алфавітом видань на полицях і карток в каталогах бібліотек.

Залежно від видів документів визначають шифр видання (індекси УДК, ББК і авторський знак) або окремо індекс УДК.

Шифр зберігання видання (індекси УДК, ББК і авторський знак) визначають для:

• неперіодичних книжкових видань

Індекс УДК визначають для:

• продовжуваних видань

• статей в наукових періодичних виданнях

• авторефератів дисертацій

ПОРЯДОК НАДАННЯ ПОСЛУГИ

ДЛЯ ОТРИМАННЯ ШИФРУ –

ІНДЕКСІВ УДК, ББК, АВТОРСЬКОГО ЗНАКА для неперіодичних книжкових видань (крім авторефератів дисертацій)

НЕОБХІДНО НАДАТИ:

• контактні дані:

•    П.І.Б. контактної особи

•    тел.,  e-mail

• дані про видання:

•    титульний аркуш видання

•    зворот титульного аркуша видання (з анотацією)

•    зміст (перелік розділів) видання

•    останню сторінку видання (з надвипускними та випускними даними)

•  зазначити вид видання (згідно з ДСТУ 3017-95 “Видання. Основні види.

Терміни та визначення”)

•  для художньої літератури: зазначити мову видання (якщо видання в перекладі – зазначити мову оригіналу), країну, де мешкає і працює автор, роки життя автора (за винятком сучасних авторів), професію / спеціальність автора (якщо він не письменник за професією)

•  для видань іноземними мовами: надати переклад українською мовою

титульного аркуша, звороту титульного аркуша (з анотацією), змісту

(переліку розділів), останньої сторінки видання

•  для отримання окремо індексу УДК: надати індекс ББК, визначений для

видання, яке подається на індексування

•  для отримання окремо індексу ББК: надати індекс УДК, визначений для

видання, яке подається на індексування

ДЛЯ ОТРИМАННЯ

ІНДЕКСУ УДК для статей, авторефератів дисертацій

НЕОБХІДНО НАДАТИ:

•    контактні дані:

•    повне найменування замовника

•    П.І.Б. контактної особи

•    тел.

•    дані про статтю / автореферат дисертації:

•    повну назву статті / автореферату дисертації

•    П.І.Б. автора

•    короткий зміст статті / автореферату дисертації

•    ключові слова

•    список використаної літератури

Терміни надання послуги

Послуга надається в порядку загальної черги, залежно від кількості замовлень.

Термін виконання замовлення – від 1 години, але не більше 3 робочих днів

Замовити послугу та отримати виконане замовлення можна:

• електронною поштою, надіславши запит за адресою: ch.zal@yandex.ua   або  medlib@bsmu.edu.ua

Послуга надається науковцям, співробітникам, викладачам та студентам БДМУ