Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

День медичної сестри в Україні

 

Щорічно 12 травня під егідою Міжнародної Ради медсестер відзначають Міжнародний день медичної сестри. Але мало хто знає, що це свято безпосередньо пов’язане з Україною, а точніше  з Кримом.

12 травня — день народження Флоренс Найтінгейл — британської реформаторки сестринської справи, засновниці першої школи медичних сестер, письменниці, громадської діячки, національної героїні Великої Британії. Історія її успіху розпочалася з військових подій, що відбувалися понад 160 років тому в Криму, а саме — з облоги Севастополя, що тривала з вересня 1854 до серпня 1855 року під час Кримської війни.

Фактично саме під час війни 1853–1856 років у Криму було закладено інститут військових медиків, які як тоді, так і тепер перебувають на передовій боротьби із російським агресором.

«Леді з лампою», як її лагідно називали поранені англійські солдати. Народившись у багатій та знатній родині, вона обрала шлях служіння хворим. Вивчивши основи догляду за хворими у школі дияконес у Німеччині, вона почала працювати сестрою милосердя у лондонській клініці.

Згідно з історичними довідками, під час Кримської війни Ф. Найтінгейл організувала у Туреччині догляд за пораненими солдатами союзників (коаліції Франції, Османської імперії, Великобританії та Сардинії). Згодом вона заснувала перші курси сестер милосердя Англії. Сьогодні Ф. Найтінгейл відома як фундатор професії медичних сестер і ініціатор реформи шпиталів.

Кожні два роки Міжнародний комітет Червоного Хреста вручає 50 медалей імені Флоренс Найтінгейл – найвищу нагороду для медичних сестер. Її у 1912 році заснувала Ліга Міжнародного Червоного Хреста і Червоного Півмісяця для медсестер і волонтерів медичної служби, що відзначилися у роки війни або в мирний час.

З початком Кримської війни Флоренс Найтінгейл разом із 38 однодумцями працювала у найбільшому військовому польовому шпиталі, де доглядала за пораненими англійськими солдатами. Саме їй прийшло на думку:

  • виварювати бинти, щоби повторно їх використовувати уже чистими
  • прибирати в палатах
  • мити поранених
  • поповнити їхній раціон поживними та корисними стравами. Ці зусилля не минули марно. Уже скоро смертність у шпиталі знизилась майже у 20 разів.

День медичної сестри в Україні — свято професії, яка має свою багату та тривалу історію. За часів Кримської війни почала швидко розвиватись і медсестринська служба в Україні. Активно сприяв тому видатний хірург М. І. Пирогов. Він особисто та його колеги-хірурги навчали дівчат та жінок основам догляду за пораненими. Він же поділив усіх медсестер на категорії, залежно від того, яку роботу вони виконували:

  • сестри-аптекарки
  • сестри-господині
  • сестри-перев’язувальні

Першою медсестрою в Україні вважають Дашу Севастопольську. Прізвище цієї жінки історія не зберегла. Відомо про неї лише те, що вона надавала медичну допомогу пораненим бійцям у Севастополі, за що і отримала своє друге прізвище.

 Всесвітній день медичної сестри в Україні відзначається з 1997 року за ініціативи Міністерства охорони здоров’я та Асоціації медичних сестер України.

Складно собі уявити нашу медицину без медичної сестри. Це одна з найгуманніших професій нашого часу, особливо в ці тривожні дні, коли ми особливо чітко розуміємо, що життя людини, її здоров’я – найважливіші цінності для кожного. Саме янголи в білих халатах, як з любов’ю медичних сестер називають хворі, виконують усі призначення лікаря, їх небайдуже слово відіграє чималу роль у процесі видужання хворого. За даними статистики на плечі медсестер лягає близько 80 % догляду за пацієнтами.

Нехай усе хороше, зроблене з душею та натхненням, повертається до вас сторицею! А кожна мить життя радує своєю неповторністю!

 

Матеріал для сайту підготувала провідний  бібліотекар Сівашова О.

 

 

                       Список рекомендованої літератури
 (з фондів бібліотеки БДМУ згідно ДСТУ 2015)

 

Борейко Л. Д., Плеш І. А., Марараш Г. Г. Медсестринська практика у терапевтичному відділенні = Nursing Practice in therapeutic Department: навч. посіб. Чернівці: БДМА, 2023. 163 с.

 Каратєєва С. Ю., Хомко О. Й., Сидорчук Р. І. Сестринська справа. Головні обов’язки та професійні дії медсестри хірургічного відділення = Nursing practice. The main duties and professional activitu of a nurse in the surgical department: навч. -метод. посіб. Чернівці: БДМУ, 2015. 309 с.

Касевич Н. М. Основи медсестринства в модулях: навч. посіб. Київ: Медицина, 2018. 478 с.

Лапа Г., Войткевич Н., Рак О., Семисюк А. Основна термінологія в медицині, стоматології та медсестринстві= Essential Terminoligy in Medicine, Dentistry and Nursing: англо-український словник-довідник. Чернівці: Медуніверситет, 2021. 203 с.

Лісовий В. М., Ольховська Л. П., Капустник В. А.  Основи медсестринства: підручник. Київ: Медицина, 2013. 790 с.

Лісовий В. М., Ольховська Л. П., Капустник В. А.  Основи медсестринства: підручник Київ: Медицина, 2018. 911 с.

Медсестринство в інфектології: навч. посіб. / В. Д. Москалюк та ін. Чернівці: БДМУ, 2018. 272 с.

Медсестринство в хірургії: практикум/ Р. О. Сабадишин та ін. Вінниця: Нова Книга, 2017. 356 с.

Медсестринство у внутрішній медицині: підручник / О. С. Стасишин та ін.; за ред. В. В. Стасюка. Київ: Медицина, 2017. 536 с.

Організація роботи операційної медсестри: навч. посіб. / Р. О. Сабадишин та ін. Вінниця: Нова Книга, 2020. 241 с.

Плеш І. А., Борейко Л. Д., Квасницька О. Б. Медсестринство в геронтології, геріатрії та паліативній медицині: навч. посіб. Чернівці: Медуніверситет, 2017. 219 с.

Погорєлов І. І., Сезін С. Ю. Медсестринство в психіатрії і наркології: підручник. Київ: Медицина, 2018.352 с.

Рябий С. І., Сидорчук Р. І., Хомко О. Й. Клінічне медсестринство в хірургії = Clinical Nursing in Surgery / (Lectures for International Students). A Workbook for nurse-bachelors: лекції для інозем. студ. Чернівці: БДМУ, 2013. 325 p.

Синиця В. Г., Телеки М. М. Вивчаємо медичну латинську мову. Клінічна термінологія = Studeamus Linguae Latinae Medicinalis. Terminologia clinica: навч. -метод. посіб. Чернівці: БДМУ, 2021. 163 с.

Шегедин М. Б., Зайченко М. М., Зайченко Я. О. Медсестринство в дерматології і венерології: навч. посіб. Вінниця: Нова Книга, 2017. 184 с.

Юзько О. М., Токар П. Ю., Волошинович Н. С., Семеняк А. В.  Медсестринство в акушерстві. Тестові завдання. Чернівці: БДМУ, 2021. 279 с.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: