Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

ЧЕРНЕЦЬКИЙ  Василь Кирилович

професор, доктор медичних наук,
вчений, клініцист-невропатолог,
педагог
Основні дати життя та діяльності
30 січня 1924 р. –  народився в с. Мазурове Кривоозерського району  Миколаївської області
 
1941 р. –  закінчив 10 класів середньої школи
 
   березень  1944 р. – вересень 1945 р. –  знаходився в діючій армії, брав участь у бойових діях ВВВ
 
1945 р.  – після тяжкого поранення був демобілізований з лав Радянської армії
 
1946 р.   –  вступає на лікувальний факультет Одеського державного  медичного інституту ім. М.І. Пирогова
 
1952 р.   –  закінчив Одеський медичний   інститут
 
1952-1959 рр.      –     працював спочатку на посаді головного лікаря будинку   санітарної освіти, потім – головним лікарем станції швидкої медичної допомоги і за сумісництвом –  лікарем –   невропатологом та викладачем у медичному училищі    м. Дніпродзержинськ
 
1959 р.                  –   вступив до аспірантури з неврології в Український науково- дослідний інститут клінічної та експериментальної  неврології та психіатрії (м. Харків)
 
1962 р.                   –   після закінчення аспірантури працював на посаді молодшого наукового співробітника цього інституту
 
1964 р.                   –    захистив кандидатську дисертацію
 
1964-1981 рр.        –   старший науковий співробітник УкрНДІ клінічної та
                                     експериментальної неврології та психіатрії (м. Харків)
 
1979 р.                    –   захистив докторську дисертацію
 
1981-1992 рр.         –  завідувач кафедри нервових хвороб та психіатрії ЧМІ
 
1986 р.                     –  затверджений у вченому званні професора
 
з 1992 р.                  –  професор кафедри нервових хвороб та психіатрії БДМА
 
13.01.2012р.            –   професор  Чернецький Василь Кирилович пішов з життя
 
Життєвий шлях професора В.К. Чернецького
 
            Василь Кирилович Чернецький відомий вчений, педагог, талановитий клініцист-невропатолог, організатор і виконавець наукових досліджень, доктор медичних наук, професор кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка Буковинського державного медичного університету, голова Чернівецького обласного товариства невропатологів, психіатрів та наркологів.
            Як представник провідної в Україні Харківської наукової школи невропатологів та учень видатного вченого, Заслуженого діяча науки України, професора Л.Б. Литвака і нейроморфолога професора Х.Н. Зильберштейн, Василь Кирилович наполегливо об’єднував зусилля колективу кафедри на удосконалення наукових досліджень та покращання навчально-методичної і лікувально-діагностичної роботи. Його науковий доробок та акгивна професійна діяльність як лікаря-невропатолога примножили славу нашого університету, сприяли розвитку неврологічної науки, внесли вагомий вклад у практику охорони здоров’я.
            Василь Кирилович Чернецький народився 30 січня 1924 року в с. Мазурове Кривоозерського району Миколаївської області в сім’ї робітника – коваля. Мати була кравчиня. У цьому селі він жив 6 років.
            Наступив важкий період колективізації на селі (1930-32 p.p.), і батько вимушений був шукати роботу за спеціальністю. Влаштувався на роботу в ковальський цех МТС (смт. Любашівка, Одеської області), куди переїхала вся сім’я.
             Через відсутність власної квартири сім’я переїздила ще декілька разів (смт. Криве озеро та ін.). Подальші роки були ще важчими – грянув голод 1933 року, якому передувала небувала засуха 1932 року.
            Від трагічних наслідків сім’ю В.К. Чернецького врятувало те, що його батько був робітником, на якого поширювалася карткова система. Хоча вона була мізерною, та завдяки їй, а також шкільним сніданкам діти вижили. Важке голодне дитинство пробудило недитячу зрілість та тяжкі роздуми про майбутнє, про недоброзичливе відношення серед людей, особливо в період колективізації.  Це закарбувалося в пам’яті на все життя. Однак матеріальна скрута не зломила волю сім’ї Чернецьких. Навпаки, це її згуртовувало. Четверо дітей стали активно допомагати батькам у веденні домашнього господарства, обробці підсобної ділянки землі, виділеної МТС.
 
                               Дитячі роки В.К. Чернецького та його братів (1930-1934 рр.)
                            
 
            Сім’я була прогресивна і дружня.Вона складалася з шести чоловік, у тому числі чотирьох братів: Володимира, Василя, Григорія та Ігоря. Батьки віддавали все для того, щоб їх сини вивчилися й одержали вищу освіту. Це потім справдилось.
            У сім’ї панував патріотичний настрій, здорові відносини, це сформувало подальшу стійку життєву позицію синів, спрямовану на чесне служіння Батьківщині, безкорисливість, самовідданість праці, прагнення до знань і повагу до людей.
            Проводжаючи трьох синів на війну, батьки щиро бажали, щоб вони чесно захищали свою Батьківщину від фашизму, застерігали їх від зради. Мотивували це тим, що “царі приходять й відходять”, а народ, Батьківщина – вічні.
            У шестирічному віці В.К. Чернецький пішов до школи. Дуже старанно вчився, був відмінником, часто одержував похвальні грамоти. Він з вдячністю згадує перших вчителів залізничної школи смт. Любашівка: Павла Миколайовича Смика та Віру Аврамівну Смик, які зуміли привити любов до навчання, до Батьківщини, до роботи (в школі була майстерня). Не дивлячись на матеріальні труднощі, в дитячі роки домінували ентузіазм, віра в майбутнє, щирі відносини між дітьми та дружба майже без майнової нерівності.
            У школі виховувалися колективізм, високий патріотизм та любов до Батьківщини. Майже всіх дітей та підлітків було охоплено спортивними заняттями, участю в різних гуртках, літературних диспутах та ін. Все це стало основою для захисту Батьківщини в суворі роки війни з фашизмом.
        Крім навчання в школі, В.К. Чернецький пристрасно цікавився художньою літературою, поезією, особливо історичними романами та іншою історичною літературою, публіцистикою, серією книг “Жизнь замечательных людей” та ін.
        Інтерес до історії своєї Батьківщини – було його хобі. Василь Кирилович був цікавим співрозмовником. Коло його інтересів було досить широким. Своїми знаннями завжди виділявся серед своїх однокласників, а потім і студентів.
        Період перед війною був затьмарений репресіями 1937 року. Арешти проводилися в основному серед інтелігенції  – учителі, техніки та ін., яка була недостатньо сформована та згуртована.
        Страх в період репресій засмучував життя людей, що передавалось і на дітям. Наростали передвоєнні матеріальні труднощі — країна готувалася до війни. Різко посилилася військова підготовка в школі. Частина молоді з ентузіазмом вступала у військові училища. Під акомпанемент радянської пропаганди наростав загальний патріотизм всього народу, особливо молоді.
        У червні 1941 р. 17-річним юнаком В.К. Чернецький закінчив Кривоозерську середню школу. На другий день після випускного вечора — 22 червня 1941 року розпочалася найжорстокіша і найкривавіша в історії людства Велика Вітчизняна війна, яка спричинила важке потрясіння народу.
            Війна залишила важкий відбиток на все подальше життя сім’ї В.К. Чернецького та його родичів. Народ був патріотично налаштований, особливо молодь, він твердо знав, що війна буде дуже жорстокою і кривавою. На Радянський Союз напала фашистська Німеччина та 9 країн її сателітів.
            Через півтора місяця від початку війни німецькі, румунські та італійські частини увірвалися в село, де проживала сім’я В.К. Чернецького. Озвірілі, нахабні та гордовиті фашистські команди почали безкарно грабувати народ, чим викликали ще більшу ненависть до них.
            Уже в перші тижні окупації села підлітки й юнаки, в тому числі В.К. Чернецький та його брат Григорій, стали збирати зброю, яку залишила Червона армія, для передачі партизанам загону “Буревісник”, який формувався в Савранському лісі (Одеська область). Вдома були сховані гвинтівка, гранати, патрони, снаряди.
            Восени 1941 року в смт. Криве Озеро сформувалася підпільна організація, до складу якої входили близькі родичі батька В.К. Чернецького (рідний брат, племінник та чоловік рідної сестри). Значна частина односельців, та вся родина Чернецьких, у тому числі сім’я В.К. Чернецького (він та його брат Григорій) включилися в нерівну та ризиковану боротьбу з ненависним ворогом, готували для партизан все що могли (продукти харчування, одяг та ін.). Село Мазурове румунські окупанти називали “партизанським”.
            Доля партизанського загону “Буревісник” була трагічною. Більша частина партизан загинула в жорстоких боях з фашистами, в тому числі і двоюрідний брат В.К. Чернецького. Підпільна організація Кривоозерського району також була знищена за два місяці до приходу Радянської армії, за доносом зрадника, який підло проник у підпільну організацію. Румун¬ськими окупантами було розстріляно більше 50-ти підпільників, в тому числі і рідного брата батька В.К. Чернецького.
            Важке випробування прийшлось витримати сім’ї Чернецьких в період майже 3-річної окупації (батько був заручником) — домінував страх та очікування арешту, якого не встигли здійснити окупанти. Радянські війська звільнили село Мазурове, де проживав В.К. Чернецький, у березні 1944 року.
            У цьому місяці він був мобілізований в діючу армію. Брав участь у жорстоких боях Великої Вітчизняної війни на території України, Румунії, Польщі та Німеччини у складі 1-го Українського фронту, спочатку як командир відділення протитанкової роти, а потім – мінометник. Особливо запеклі бої з великими втратами радянських військ та фашистів були при форсуванні р. Вісла (Польща) та р. Одер (Німеччина).
            На все життя Василь Кирилович Чернецький запам’ятав бій 10-11 серпня 1944 року на плацдармі річки Віслока (притока р. Вісла), де німецькі фашисти, не дивлячись на великі втрати, кинули в бій танкові частини і піхоту. Більше десяти танкових атак протягом дня було відбито. У страшних пожарищах гинули радянські солдати.
У цій жорстокій битві В.К. Чернецький як командир відділення протитанкової роти зі своїми бойовими побратимами зуміли підбити декілька німецьких танків і зупинити ворога, який намагався відкинути радянські частини за р. Віслоку.
Але протитанкова рота понесла тяжкі втрати: із 30 солдат і офіцерів залишилось тільки З солдати. У стрілецькому батальйоні зосталось тільки 16 із 390 солдат та 2 офіцери. Цей героїчний вчинок В.К. Чернецького був відзначений двома орденами: “Вітчизняної війни” та “Червоної Зірки”, якими нагороджували в основному офіцерів Радянської армії.
 21 08.1944 року В.К. Чернецький був легко поранений.
            Не менш жорстокі бої були на Сандомирському плацдармі (р. Вісла), а потім на р. Одер (Німеччина), де Василь Кирилович воював як мінометник, особливо при форсуванні ріки та закріпленні на плацдармі. Німецькі фашисти чинили шалений опір, день і ніч контратакували радянські війська.
            13.02.1945 року в день оточення міста Бреслау (Німеччина, тепер Польща) Василь Кирилович був важко поранений з масивною кровотечею. Врятували життя В.К. Чернецькому медсестри фронтового госпіталю, які дали свою кров. Переливання крові були проведені ще п’ять разів. Донорами були громадяни Росії і Грузії.
            Впродовж семи місяців Василь Кирилович лікувався в евакогоспіталі м. Тбілісі, а згодом був доставлений у супроводі медсестри госпіталю в рідне село Мазурове для продовження амбулаторного лікування. Півтора року не загоювалася рана і тому Чернецький В.К. був визнаний інвалідом Вітчизняної війни II групи з втратою працездатності.
            Марна втрата п’яти років в період окупації, коли В.К. Чернецький переніс важке захворювання, а потім участь у жорстоких боях на фронті з важким пораненням, не могло не позначитись на подальшому виборі життєвого шляху.
 
 

Лікування в госпіталі  (М. Тбілісі, 1945 р.)

 
            Неймовірно, що після важких випробувань та втрати працездатності 21-річний юнак все-таки знайшов своє покликання. Залізна воля та нестримне бажання бути корисним для свого народу зіграли свою позитивну роль.
            Не дивлячись на такі суворі випробування, в 1946 році В.К. Чернецький вступає до Одеського медичного інституту, який закінчив у 1952 році.
            Важко було вчитися, особливо перші два роки: не давали спокою наслідки важкого поранення (не міг довго сидіти), матеріальні нестатки і тяготи проживання і самообслуговування в гуртожитку, в якому не було необхідних зручностей. Попри всі труднощі, Василь Кирилович успішно навчався, починаючи з третього курсу був відмінником. Активно брав участь в роботі студентських наукових гуртків, виступав з доповідями на наукових конференціях, виявляв інтерес до наукових досліджень. Відвідував факультативний цикл наукових лекцій академіка В.П. Філатова, академіка – невропатолога Г.І. Маркелова. Останній передвіщав його майбутній інтерес до неврології. Як і раніше його цікавила історія і філософія, особливо стародавнього Риму, Греції, тому Василь Кирилович відвідував тематичні лекції в міському лекторії.
            Державні іспити склав на “відмінно”, а два із семи на “відмінно з відзнакою”. Тому був запрошений в аспірантуру, на кафедру патофізіології та кафедру факультетської терапії інституту.
            Але матеріальні труднощі не дозволили здійснити мрію – займатися наукою. В інституті він активно включився в громадську роботу. Був заступником голови побутової комісії інвалідів Вітчизняної війни медінституту та членом комсомольського бюро факультету.
            Після закінчення медінституту його направляють на роботу в м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, де через два місяці призначають головним лікарем міської станції швидкої медичної допомоги.
            На цій посаді виявилися його організаторські здібності. За два роки він добився корінного покращання роботи станції. Проведено перебудову і капітальний ремонт виділеного приміщення, розширення парку санітарних машин та відкриття підстанції. Висока працездатність (працював по 10-14 годин на добу), безмежна доброта, прагнення до нового об’єднували зусилля всього колективу на покращання невідкладної медичної допомоги населенню промислового центру.
            Поряд з основною роботою працював за сумісництвом на посаді невропатолога, викладав у медичному училищі та завідував Будинком санітарної освіти. Його плідна праця неодноразово заохочувалась. Василя Кириловича поважали не тільки колектив станції швидкої медичної допомоги, а й медична спільнота міста.
            У період практичної роботи В.К. Чернецький бере активну участь у громадській діяльності. Його обирають народним депутатом Дніпровського району
 м. Дніпродзержинська, заступником голови міського комітету профсоюзу медичних працівників (на громадських засадах), секретарем парторганізації міського відділу охорони здоров’я та міської санепідстанції.
            Коло інтересів В.К. Чернецького було широким. Крім активної участі в роботі міського товариства невропатологів, він проявляє зацікавленість до наукових досліджень. Василь Кирилович опублікував статтю в науковому збірнику, провів науковий аналіз роботи станції швидкої допомоги за 10 років.
Вільний час він присвячував відпочинку на Дніпрі (рибалка), грі в шахи, в більярд, читанню медичної та художньої літератури.
            У лютому 1959 року В.К. Чернецький поступає до клінічної ординатури, а в червні – за конкурсом до аспірантури Харківського науково-дослідного інституту неврології та психіатрії, яку успішно закінчив в 1962 році. Кандидатська дисертація була затверджена ВАК СРСР у березні 1964 року.
            Після аспірантури В.К. Чернецького залишають на роботу в цьому інституті. Він обирається спочатку на посаду молодшого, а з лютого 1964 року – старшого наукового співробітника відділу неврології, яким керував відомий вчений, Заслужений діяч науки України, професор Л.Б. Литвак.
            Плідна робота у цьому відділі, невгамовна тяга до знань, нестандартні підходи до вирішення проблем клінічної нейроонкології дали свої результати.
            У 1966 році була запланована, а в 1972 році виконана докторська дисертація “Патологія базальних вузлів при внутрішньочерепних пухлинах (в клініко-морфологічному висвітленні)”. Науковими консультантами були професори Л.Б. Литвак та Х.Н. Зільберштейн. Однак захист цієї дисертації, через перебудову ВАК – затвердження спеціалізованих вчених рад по захисту докторських дисертацій, відбувся лише в 1979 році.
На підставі успішної наукової діяльності В.К. Чернецького було призначено головою Проблемної комісії НДІ з неврології та керівником 4-х комплексних наукових тем, у виконанні яких брало участь від 8 до 12 наукових співробітників. Деякі з них згодом стали кандидатами та докторами медичних наук (Т.С. Мішенко, А.С. Точиловський та ін.).
            Активна життєва позиція В.К. Чернецького та самовідданість науці сприяла згуртуванню колективу відділу неврології навколо успішного виконання комплексних наукових тем. Василь Кирилович був нагороджений орденом “Знак Пошани”, а співробітники – грошовими преміями.
            Плідна наукова робота поєднувалася з громадською діяльністю. В.К. Чернецький обирався народним депутатом районної ради Московського району м. Харкова, секретарем парторганізації НДІ, парторгом відділу неврології.
Він був одним із авторів перспективного плану розвитку неврологічної науки в Україні на 10-річчя, а також комплексного республіканського плану «Боротьба з церебральною судинною патологією в Україні», який був складовою частиною Всесоюзного плану під керівництвом академіка Е.В. Шмідта.
            У вересні 1981 року В.К.Чернецького обирають за конкурсом завідувачем кафедри нервових хвороб та психіатрії з курсом нейрохірургії Чернівецького державного медичного інституту (сьогодні Буковинський державний медичний університет).
            Саме в БДМУ у повній мірі розкрився його науково-педагогічний та організаторський талант і високий професіоналізм клініциста-невропатолога. Працездатність та самовідданість науці В.К. Чернецького та керованого ним колективу кафедри знайшли своє віддзеркалення в основних напрямках неврологічних досліджень. Поряд з ним на кафедрі працювали досвідчені викладачі та науковці: невропатологи — доценти Ю.Г. Прасол, Д.В. Куліков, асистенти, кандидати меднаук І.Я. Кричун, В.М. Паляниця; психіатри – доценти І.П. Дищук, В.М. Підкамінний, асистент к.м.н. В.І. Курик.
            Починаючи з 1981 року під керівництвом В.К. Чернецького наукові дослідження були об’єднані загальним науковим напрямком (комплексними темами), оновлена база наукових досліджень (лабораторії біохімії, електрофізіології, рефлексотерапії та ін.).
За його ініціативи була створена творча співдружність з кафедрами гістології (Г.І. Мардар, Г.І. Кокощук), соціальної гігієни та організації охорони здоров’я (Ц.В. Ясинський), медичної хімії (І.Ф. Мещишен), кафедри географії ЧДУ, Інститутом неврології АМН СРСР (до 1991 року), Білоруським НДІ кардіології (чл.-кор. АН БРСР Г.І. Сидоренко), Харківським НДІ неврології та психіатрії, НДІ нейрохірургії (м. Київ).
            На високому рівні проводилося комплексне вивчення клініки, діагностики, лікування і реабілітації хворих на хронічну недостатність мозкового кровообігу (ХНМК) та ішемічні інсульти при церебральному атеросклерозі (ЦА) та гіпертонічній хворобі (ГХ). Вивчення базувалося на фундаментальній теоретичній основі визначення стану компенсаторно-пристосувальних можливостей (КТТМ) і стану венозного та колатерального кровообігу (ВКК) за умов різноманітних функціональних навантажень з оцінкою неврологічних, електрофізіологічних (ЕЕГ, РЕГ, ЕхоЕГ, ЕКГ – (В.К. Чернецький, Ю.Г. Прасол) та гістохімічних дослідженнях в клініці та в експерименті, з використанням електронної мікроскопії. При цьому враховувались зміни вмісту інсуліну (ВІ) та катехоламінів (КА) в еритроцитах за умов навантажень (глюкоза 50 г, інсулін 5 од., резерпін та ін.) і зміни вмісту глюкози та імунореактивного інсуліну (ІРІ) в крові залежно від стадії ХНМК, гострого та відновного періодів ішемічних інсультів (фрагмент докторської дисертації Г.І. Мардар).
        У частини хворих проводилося дослідження регіонального мозкового кровотоку (РМК) за методом водневого кліренса (інтракаротидне введення радіоіндикатора Хе ш – апарат Ксенон 2), місцевої судинної реактивності (МСР) з допомогою гіперкапнічного навантаження після фонового захисту РМК, а також серійної ангіографії судин головного мозку (Д.В. Куліков). Досліджувалась ефективність послідовного застосування електротону, карпоральної, аурикулярної та краніальної рефлексотерапії в регуляції механізмів компенсації та адаптації при різних стадіях ХНМК та ішемічних інсультах у відновні періоди (В. М. Паляниця).
            Поряд з цим проводились епідеміологічні та клінічні дослідження серед населення (350 тис.) окремих регіонів Північної Буковини з розробкою системи прогнозування мозкових інсультів для удосконалення їх первинної профілактики з урахуванням медико-географічних, геліофізичних та кліматичних факторів (фрагмент докторської дисертації Ц.В. Ясинського).
            Основні напрями наукових досліджень В.К. Чернецького стосуються питань нейроонкології з використанням гістологічних та гістотопографічних методів (кандидатська і докторська дисертації), реабілітації рухових порушень при мозкових інсультах, розробки клінічних, електрофізіологічних (РЕГ, ЕЕГ), гістохімічних та інших критеріїв діагностики різних стадій ХНМК, ішемічних інсультів, в тому числі уніфікованих. Також вирішення питань первинної профілактики гострого розвитку мозкового інсульту шляхом використання систем прогнозування мозкових інсультів (Ц.В. Ясинський). На цій основі розроблені принципи поетапної діагностики (упереджувальної, превентивної та ін.) задовго до клінічної маніфестації судинної патології мозку.
            Коло наукових інтересів В.К. Чернецького включало питання суміжних дисциплін, про що свідчить участь у виконанні наукових досліджень та публікації їх результатів брало участь 110  наукових співробітників (авторів, співавторів) БДМУ та інших наукових закладів України, у тому числі 33 професори, 41 доцентів, кандидатів медичних наук, 36 практичних лікарів, 30 студентів, клінординаторів та лікарів-інтернів.
            Підготовлено більше 260 лікарів-інтернів та невропатологів-слухачів на передатестаційних циклах, 14 клінординаторів та 2 аспіранти.
             У діяльності В.К. Чернецького значне місце займали питання впровадження наукових розробок у практику: 10 методів діагностики та 36 методів лікування.
             Творчі досягнення професора В.К. Чернецького відображені в 300 опублікованих наукових працях, серед яких 15 монографій, 15 навчальних посібників, 29 методичних рекомендацій та інформаційних листів.
            Різнобічна наукова діяльність В.К. Чернецького відзначена урядовими нагородами: орден “Знак Пошани”, двома значками “Відмінник охорони здоров’я”, Почесними грамотами, у тому числі і Почесною грамотою МОЗ України (2003 p.), відзнакою «Почесний професор академії» (2004 р.), дипломами за кращі наукові роботи, включаючи студентські, та грошовими преміями.
Його ім’я занесено до «Книги пошани» Буковинського державного медичного університету.
            В.К. Чернецький доклав багато зусиль та енергії для широкої участі  колективу очолюваної ним кафедри в наукових форумах: у 50 конференціях, з’їздах та конгресах, у 9 міжнародних, 28 обласних, та 7 молодіжних конференціях.
Чимало зусиль він віддавав покращанню навчально-методичної роботи на кафедрі, про що свідчить опубліковані ним і співавторами біля 30 навчальних посібників, методичних вказівок. В них детально висвітлені принципи топічної діагностики, які користуються популярністю серед студентів та лікарів-інтернів.
Опубліковано 12 науково-методичних праць для покращання рівня підготовки лікарів-інтернів. У них визначені перспективи удосконалення комп’ютерного тестового контролю з метою відповідності його сучасним вимогам.
Значну увагу В.К. Чернецький приділяє підготовці наукових і практичних кадрів. Під його керівництвом виконано 2 кандидатські дисертації (Н.В. Васильєва, І.І. Кричун), підготовлено 12 клінординаторів і 1 аспірант, 137 лікарів-інтернів та 150 практичних лікарів на робочих місцях.
            Поряд з цим значне місце в його діяльності займали питання впровадження в практику охорони здоров’я 10 методів діагностики та 36 методів лікування, які розроблені за участі співробітників кафедри.
            Василь Кирилович  виступав з циклами лекцій для практичних лікарів з актуальних проблем неврології, які проводились на засіданнях товариства невропатологів та психіатрів. Як голова цього товариства він домігся змістовного проведення засідань – підготував для практичних лікарів 9 посібників, 7 методичних рекомендацій, 10 інформаційних листів.
            Особливе значення мало впровадження стандартизованих принципів поетапного лікування і реабілітації хворих на мозкові інсульти в містах і сільській місцевості. Ці принципи були доповнені новими даними: (тромболітична, нейро-протекторна терапія інсультів, методи візуальної діагностики та ін. -2002 p.), принципами поетапного знеболювання больових синдромів різного ґенезу з урахуванням стану ноцита антиноцицептивної систем, комплексне лікування демієлінізуючих захворювань нервової системи, методи гірудотерапії (рефлекторної та аспіраційної) в комплексному лікуванні вертеброгенних радикулітів, мозкових інсультів та ін., що супроводжувалось позитивними результатами.
        Особливою турботою В.К. Чернецького завжди було дбайливе ставлення до студентів, лікарів-інтернів і співробітників кафедри. Це забезпечувало здоровий психологічний клімат в колективі, середовищі студентів та лікарів-інтернів. Василь Кирилович з великим інтересом проводив клінічні розбори з глибоким аналізом неврологічної та параклінічної симптоматики, логічно обґрунтовував топічний, клінічний і функціональні діагнози та диференційну діагностику, а також методи лікування і реабілітації. Клінічні розбори В.К. Чернецького були школою для студентів, особливо для лікарів-інтернів та практичних невропатологів. Перш за все це оволодіння принципами побудови топічного діагнозу з використанням етапів діагностичного пошуку як основи клінічної діагностики. Він добився високого рівня удосконалення топічної діагностики в неврології, що знайшло своє відображення в опублікованих ним навчальних посібниках, які мають позитивний відгук серед студентів, лікарів-інтернів та практичних лікарів.
             Головною метою В.К. Чернецького завжди було формування логічної розумової діяльності у майбутнього невропатолога та засвоєння лікарями-інтернами не менше 500-600 моделей клінічних типових задач та клінічних оглядів хворих.
            У своїй науковій та практичній діяльності велику увагу він приділяв питанню етики та деонтології, вихованню у майбутніх невропатологів кращих гуманістичних традицій вітчизняної медицини: чесність, безкорис-ливість, порядність у відношенні до хворих та їх близьких.
            Лікувально – консультативна діяльність В.К. Чернецького займала особливе місце. За весь період роботи він та співробітники    кафедри проконсультували декілька десятків тисяч хворих. У багатьох   випадках його високий професіоналізм та своєчасне визначення клінічного діагнозу забезпечило збереження життя хворим.

Продуктивній праці В.К. Чернецького сприяли добрі стосунки в сім’ї. Його дружина Нінель Василівна, лікар-фізіотерапевт, завжди допомагала у виконанні наукової роботи. Донька Олена закінчила Харківський університет, філологічний факультет, захистила кандидатську дисертацію і працює на посаді доцента Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича.

        Це була щаслива сім’я, де панували взаєморозуміння, повага та любов, творча атмосфера.  Дружина  В.К. Чернецького захоплювалась поезією, підготувала збірник своїх віршів. Успішне навчання онуки Неллі та добрі відносини в сім’ї доньки Олени і зятя Ігоря доповнювали сімейне щастя.
            В.К. Чернецький, поряд з науковою та педагогічною і лікарською діяльністю проводив громадську та організаційну роботу. Двічі обирався депутатом районної ради. Брав активну участь у виховній роботі серед студентів та учнів шкіл м. Чернівці. Особливу увагу приділяв вихованню почуття патріотизму, інтернаціоналізму, людської гідності. Систематично зустрічався зі студентами нашого навчального закладу до Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 p.p.
 
            Як голова Ради ветеранів війни та праці БДМУ брав участь в комісіях по визначенню соціальних та медичних проблем ветеранів, організації зустрічей до Дня Перемоги та ін.
Поряд з цим він цікавився минулим своїх предків, збирав відомості про них за останні 200 років та надрукував дві книги: “Родовід Чернецьких, 1800-2000 p.p.” та “Родовід Злочевських, 1800-2000 р.р. ” по лінії матері.
            Творчі досягнення професора В.К. Чернецького відзначені вагомими здобутками у творчій діяльності – тільки за 2000-2003 р. р. ним опубліковано 46 наукових праць. Серед них одна монографія та 4 навчальних посібники.
            За воєнні заслуги та багаторічну успішну наукову та лікарську діяльність професора В.К. Чернецького було відзначено 24 урядовими нагородами, у т.ч. – 5 орденами та 19 медалями.

В останній рік життя Василя Кириловича відбулося декілька знаменних подій, які нібито поставили останню крапку в довгій дорозі життя.

         Вийшла книга «Невідкладна допомога при гострих неврологічних захворюваннях». Для нього це було дуже важливо. «Я починав свою трудову діяльність лікарем невідкладної допомоги й закінчую працею, у якій на 360 сторінках підсумовано весь мій професійний досвід лікаря й науковця», – казав він дочці.
 
        Ще одна неймовірна подія сталася в листопаді 2011 року. Василь Кирилович дивився сайт «podvignaroda. ru», де була й інформація з військового архіву про його участь у боях з німецькими загарбниками 1941 – 1945 pp. В електронному варіанті він побачив усі накази про його нагородження бойовими орденами та медалями. Яке ж було подивування, коли він прочитав наказ про нагородження «Орденом Слави» за останній бій 13 лютого 1945 року під Ротсюрбеном, де він разом з побратимами знищив укріплення ворога і де його було смертельно поранено. Цей орден так і лишився в архіві. За словами Василя Кириловича, напевне, його вважали мертвим.
 
 
                                             
           За спеціальним рішенням Державної Думи                               Портрет Василя Кириловича Чернецького, 
           Російської Федерації, радник російського                                              Орден Слави та посвідчення, 
        консульства у Львові В.В.Басинський передав                           підписане президентом РФ В.В.Путіним
         Орден Слави дружині – Нінель Василівні.
 
 
            Його висока працездатність, чесність та безкорисливість у відношенні до хворих і співробітників, а також відданість справі медичної науки, охороні здоров’я та воєнні заслуги завжди будуть прикладом для наступних поколінь вчених-медиків та лікарів.
 
Наукова спадщина професора В.К. Чернецького

 

 
Дисертації, автореферати
 
Чернецкий В.К. Опухоли зрительного бугра (в клинико-морфологическом освещении): дисс. … кандидата мед. наук / – Харьков, 1963. – 413 с.
 
В.К. Чернецкий. Патология банальных узлов головного мозга при внутричерепных опухолях (в клинико-морфо-логическом освещении): дисс. … доктора мед. наук: 14.00.13 /. – Харьков, 1978. – 343 с; приложение: с. 344-464.
 
В.К. Чернецкий. Патология банальных узлов головного мозга при внутричерепных опухолях (в клинико-морфо-логическом освещении): автореферат диссертации на соискание ученой степени доктора медицинских наук: специальность: 14.00.13 «Нервные болезни»   / Чернецкий Василий Кириллович . – К., 1979. – с.39. 
 
Чернецкий В.К. Опухоли зрительного бугра (в клинико-морфологическом освещении): автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидата медицинских наук / Чернецкий Василий Кириллович – Днепропетровск, 1964. – с.17. 
 
 
Монографії, підручники, довідники, навчальні посібники
 
Монографії:
 
 1.    Чернецкий В.К. Диагностика и лечение ранних стадий сосудистой патологии мезга / Чернецкий В.К., Точиловський А.С., Руденко 
        А.Е. – Черновцы: ЧМИ, Министерство здравоохранения УССР, 1991. –  205 с. 
2.  Мозговой инсульт: реабилитация двигательных нарушений/В.К. Чернецкий, И.Я. Кричун, Д.В. Куликов [и др.]. – Черновцы,
      Черновицкий медицинский институт, 1995. – 95 с.
3. Хроническая недостаточность мозгового кровообращения: прогнозирование, компенсация, диагностика и лечение / В.К.
     Чернецкий, А.И. Мардарь, Ц.В.  Ясинский [и др.]. – Черновцы: БДМА, 2000. – 119 с.
4. Чернецький В.К. Наукові здобутки – в практику / В.К. Чернецький. – Чернівці: БДМА, 2004. – 42 с.
 
Навчальні посібники:
 
5. Чернецкий В.К. Методи дослідження в клініці нервових хвороб: посібник для студентів, лікарів-інтернів та невропатологів / В.К. Чернецький –Чернівці: БДМА, 1997. – 100 с.
6. Чернецький В.К. Принципи побудови топічного і клінічного діагнозу. Задачі з нервових хвороб: посібник дія студентів медичних вузів та лікарів-інтернів / В.К. Чернецький – Чернівці: Прут, 1998. – 104 с.       
7. Стовбур мозку: методи дослідження, синдроми інтра – та екстрастовбурових пошкоджень. Принципи побудови топічного діагнозу: посібник із загальної неврології для студентів та лікарів-інтернів / В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, І.Я. Кричун, В.М. Паляниця – Чернівці: Прут, 1999. – 80 с.
8.  Анатомо-фізіологічні особливості та топічна діагностика рівня ураження різних відділів нервової системи: посібник із загальної неврології для студентів вузів та лікарів-інтернів / В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, І.Я. Кричун [та ін.]. – Чернівці: Прут, 2000. – 80 с.
9. Чернецький В.К. Методи дослідження в клініці нервових хвороб: посібник для студентів медичних ВНЗ, лікарів-інтернів та невропатологів/ В.К. Чернецький – Чернівці: Прут, 2000. – 88 с.
10. Стовбур мозку: синдроми інтра – та екстрастовбурових пошкоджень. Принципи побудови топічного діагнозу: навчальний посібник із загальної неврології для студентів та лікарів-інтернів / В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, І.Я. Кричун,В.М. Паляниця. – [Вид. 2 – ге, виправл., доповн.]. – Чернівці: Прут, 2002. – 80 с.
11. Чернецький В.К. Методи дослідження в неврології: навчальний посібник для студентів, лікарів-інтернів та невропатологів /В.К. Чернецький. – [Вид. 2-ге, виправл., доповн.]. – Чернівці: Прут, 2003. – 92 с.
12. Чернецький В.К. Невідкладна допомога при гострих неврологічних захворюваннях: посібник для студентів, лікарів -інтернів та невропатологів/ В.К. Чернецький. – Чернівці: Прут, 2003. — 122 с.
13. Чернецький В.К. Невідкладна допомога при гострих неврологічних захворюваннях: монографія. Розділи 1,2 / В.К. Чернецький. – Чернівці, 2006. – 48 с.
14. Чернецький В.К. Невідкладна допомога при гострих неврологічних захворюваннях: монографія. Розділи 3, 4 / В.К. Чернецький. – Чернівці, 2006. – 48 с.
15. Чернецький В.К. Невідкладна допомога при гострих неврологічних захворюваннях: монографія. Розділи 5, 6, 7 / В.К. Чернецький. – Чернівці, 2006. – 42 с.
16. Чернецький В.К. Невідкладна допомога при гострих неврологічних захворюваннях: монографія. Розділи 8, 9, 10, 11. / В.К. Чернецький. – Чернівці, 2006. – 46 с.
17. Чернецький В.К. Невідкладна допомога при гострих неврологічних захворюваннях: монографія. Розділи 12, 13, 14, 15./ В.К. Чернецький. – Чернівці, 2006. – 49 с.
18. Чернецький В.К. Нормативні і клінічні протоколи надання медичної допомоги при неврологічних захворюваннях: посібник для лікарів-інтернів, студентів та неврологів / В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, З.А. Мудрик. – Чернівці, 2008. – 70 с.
19. Невідкладна допомога при гострих неврологічних захворюваннях: навчальний посібник. – [Вид. 3-є, виправл.,доп.] / В.М. Пашковський, В.К. Чернецький, І.І. Кривецька [та ін.]. – Чернівці, 2008. – 67 с.
20. Методи дослідження в неврології: навчальний посібник. – [Вид. 3-є, виправл.,доп.] /В.М. Пашковський, В.К. Чернецький, І.І.Кривецька[та ін.]. – Чернівці, 2009. – 92 с.
21. Невідкладна допомога при гострих неврологічних захворюваннях: посібник /В.М. Пашковський, В.К. Чернецький, І.І. Кричун[та ін.]. – К.: Здоров’я, 2009. – 260c.
 
Методичні рекомендації:
 
22. Диагностика и лечение ранних стадий хронической цереброваскулярной недостаточности при атеросклерозе и гипертонической болезни: методические рекомендации / В.К. Чернецкий, М.И. Демарина, Т.В.  Крыженко [и др.].  – К., 1978. – 27 с.
23.  Диагностика и лечение хронической недостаточности мозгового кровообращения: методические рекомендации / П.В. Волошин, В.К.Чернецкий, М.М. Ищенко [и др.]. – Харьков, 1982. – 25 с.
24.    Чернецкий В.К. Методика исследования неврологического больного. Дополнительные методики исследования в неврологической и нейрохирургической клиниках: методические рекомендации для студентов/В.К. Чернецкий, Д.В. Куликов. – Черновцы, 1985. – 54 с.
25.   Прогнозирование острых расстройств мозгового кровообращения при атеросклерозе и гипертонической болезни и выбор лечебной тактики с учетом мозговой гемодинамики: методические рекомендации /Ц.В. Ясинский, В.К. Чернецкий, Г.И. Сидоренко [и др.]. – М., 1986. – 21 с.
26.     Автоматизированный скрининг массовых медицинских осмотров по раннему выявлению цереброваскулярных заболеваний: методические рекомендации / Ц.В. Ясинский, С.Е. Ткачук, В.К. Чернецкий [и др.].  – К., 1993. – 12 с.
27. Неврологічна експрес-діагностика, організація та принципи поетапного лікування і реабілітації при невідкладних станах в неврології та нейрохірургії в містах і сільській місцевості: методичні рекомендації для студентів, лікарів – інтернів та невропатологів /В.К. Чернецький, Д.В. Куліков, І.П. Дищук [та ін.].  – Чернівці, 1993. – 62 с.
28.    Експрес-діагностика, організація та принципи поетапного лікування і реабілітації хворих на мозкові інсульти у містах і сільській місцевості: методичні рекомендації /В.К. Чернецький, Д.В. Куліков, І.П. Дищук [та ін.].-Чернівці, 1997. – 45 с.
 
Методичні вказівки для студентів та лікарів-інтернів:
 
29.  Центральный и периферический паралич. Методика исследования двигательных функций. Диагностика уровня поражения центрального и периферического нейрона: методические указания для студентов/В.К.Чернецкий, И.Я. Кричун, В.Н. Паляница, Ю.Г. Прасол. – Черновцы, 1983. – 13 с.
30.    Нарушения чувствительной сферы. Методика исследования чувствительной сферы. Диагностика уровня поражения восходящих путей: методические указания для студентов /В.К.Чернецкий, И.Я. Кричун, В.Н. Паляница, Ю.Г. Прасол. – Черновцы, 1983 – 12 с.
31. Экстрапирамидная система. Синдромы поражения. Методика исследования. Диагностика уровня поражения экстрапирамидной системы: методические указания для студентов / В.К.Чернецкий, И.Я. Кричун, В.Н. Паляница, Ю.Г. Прасол. – Черновцы, 1983. – 12 с.
32. Методы медико-генетического исследования в диагностике наследственных заболеванний в клинике нервных болезней: методические указания для студентов /В.К. Чернецкий, Ю.Г.Прасол, И.Я. Кричун, В.Н.  Паляница. – Черновцы, 1986. – 12 с.
33.    Анатомо-физиологические особенности мозжечка. Методика исследования. Нарушение функций мозжечка. Синдромы поражений и диагностика нарушений функций мозжечка: методические указания для студентов /В.К.Чернецкий, В.Н. Паляница, И.Я. Кричун, Ю.Г. Прасол.  -Черновцы, 1986. – 12 с.
34. Высшие мозговые функции. Методика исследования высших корковых функций. Клинические синдромы поражения высших мозговых функций: афазия, апраксия, агнозия, алексия, аграфия: методуказания для студентов и врачей-интернов /В.К.Чернецкий, В.Н. Паляница, И.Я. Кричун, Ю.Г. Прасол  – Черновцы, 1986. -13 с.
35. Анатомо-физиологические особенности вегетативной нервной системы. Методика исследования. Диагностика уровня поражения вегетативной нервной системы: методические указания для студентов и врачей-интернов /В.К.Чернецкий, В.Н. Паляница, И.Я. Кричун, Ю.Г. Прасол. – Черновцы, 1986. – 15 с.
36.  Неврологическая экспресс-диагностика и принципы лечения при мозковых инсультах и других неотложных состояниях в неврологии и нейрохирургии: методические указания для самостоятельной работы студентов по клинической неврологии /В.К. Чернецкий, Д.В. Куликов, И.П. Дищук [и др.].   – Черновцы, 1988. – 32 с.
37.   Организация и принципы поэтапного лечения и реабилитации при неотложных состояниях в неврологии и нейрохирургии в городах и сельской местности: методические указания для студентов и врачей-интернов по клинической неврологии / В.К. Чернецкий, Д.В. Куликов, И.П. Дищук [и др.].  -Черновцы, 1989. – 32 с.
38.  Анатомо-фізіологічні особливості, методи дослідження та топічна діагностика рівня пошкодження різних відділів нервової системи: методична вказівка з загальної неврології для студентів та лікарів-інтернів /В.К.Чернецький, И.Я. Кричун, В.Н. Паляниця, Ю.Г. Прасол. – Чернівці, 1995. -87 с.
 
Наукові статті:
 
1.     Чернецкий В.К. Опыт лечения заболеваний периферической нервной системы болевым раздражением кожи: сборник научных трудов/В.К.Чернецкий – Днепропетровск, 1960. – С. 490-494.
2.   Чернецкий В.К. Локально-диагностические особенности опухолей зрительного бугра / В.К.Чернецкий // ХХІ-я научная сессия УНИПНИ:  тезисы докладов. – Харьков, 1961.- С. 58-60.
3.   Чернецкий В.К. Синдромы поражения черепно-мозговых нервов в клинике опухолей основания мозга и черепа: сборник научных трудов / В.К. Чернецкий.  – Днепропетровск, 1961. – С. 409-414.
4.   Чернецкий В.К. Клинико-морфологические особенности одного из вариантов топографии первичных опухолей подкорковых образований: сборник научных трудов / В.К.Чернецкий. – Днепропетровск, 1961. – С. 414-419.
5.  Чернецкий В.К. Клинические особенности опухолей зрительного бугра /В.К.Чернецкий //lV-я Объединенная научная конференция молодых нейрохирургов: труды. – Л., 1961. – С. 37-40.
6.  Чернецкий В.К. Клинико – морфологические особенности одного из вариантов топографии первичных опухолей зрительного бугра: сборник научных трудов / В.К.Чернецкий. – Днепропетровск, 1963. – С. 233-237.
7.  Чернецкий В.К. Клинико-морфологическая характеристика опухолей медиальных отделов зрительного бугра: сборник научных трудов/ В.К.Чернецкий. – Днепропетровск, 1963. – С. 230-233.
8.  Чернецкий В.К. Локально – диагностические особенности опухолей зрительного бугра / В.К.Чернецкий //Вопросы локализации и патофизилогии в неврологии и психиатрии. – К., 1964. – Т. XXXVIII(82). – С. 143-149.
9.  Чернецкий В.К. Клинико – морфологические особенности опухолей вентролатеральных отделов зрительного бугра / В.К.Чернецкий //Журнал невропатологии и психиатрии им. С.С Корсакова. – 1964. – № 8. – С. 1126-1131.
10.  Чернецкий В.К. Клинико – морфологические особенности опухолей с двусторонним поражением зрительного бугра / В.К.Чернецкий  //Вопросы нейрохирургии. – 1964. – № 4. – С. 15-19.
 11. Чернецкий В.К. Особенности вторичных симптомов при опухолях зрительного бугра (клинико-морфологические исследование) / В.К.Чернецкий  //Вопросы клиники, патофизиологии и лечения психических заболеваний: сборник научных трудов. – Луганск, 1964. – С. 143-145.
12. Чернецкий В.К. К вопросу об экстрапирамидной патологии при опухолях ствола мозга и мозжечка / В.К.Чернецкий  // XXII-я научная сессия ХНИИНП: тезисы и рефераты докладов. – Харьков, 1965. – Т.2. – С. 83-84.
13. Чернецкий В.К. Некоторые клинико-морфологические особенности опухолей базальных улов с вовлечением основания мозга / В.К.Чернецкий// XXII-я научная сессия ХНИИНП: тезисы и рефераты докладов. – Харьков, 1965. – Т.2. – С. 119-120.
14. Чернецкий В.К. Некоторые особенности расстройств чувствитель ности при опухолях зрительного бугра: сборник научных трудов / В.К. Чернецкий. – Днепропетровск, 1966. – С. 311-318.
15. Чернецкий В.К. Особенности глазодвигательных расстройств при опухолях зрительного бугра (клинико-морфологические исследование): сборник научных трудов / В.К.Чернецкий. – Днепропетровск, 1966. – С. 318-322.
16. Чернецкий В.К. Синдром сосудистого мозгового инсульта при опухолях базальных узлов / В.К.Чернецкий // Актуальные вопросы неврологии и психиатрии:  сборник научных трудов. – Донецк, 1966. – С. 62-64.
17. Чернецкий В.К. О вариантах судорожного синдрома при опухолях базальных узлов у детей (клинико-морфологические исследование) /В.К. Чернецкий //  Клиника и лечение эпилепсии: сборник научных трудов. – К., 1967. – С. 84-85.
18. Чернецкий В.К. Об экстрапирамидной патологии при опухолях зрительного бугра / В.К.Чернецкий //Журнал невропатологии и психологии им. С.С. Корсакова. – 1967. -Т.67, № 5. – С. 663-669.
19. Чернецкий В.К. Некоторые особенности экстрапирамидной патологии при опухолях лобнобазальной локализации /В.К.Чернецкий// Итоговая научно-практическая конференция: сборник научных трудов. – Днепропетровск, 1968. – С. 270-275.
20. Чернецкий В.К. Клинико-электромиографическая характеристика первичных и вторичных пояснично-крестцовых радикулитов /В.К. Чернецкий //Вопросы неврологии и психиатрии: сборник. – К.: Здоров’я, 1968. – С. 51-52.       
 21.Чернецкий В.К. Особенности вторичного таламического синдрома при глиальных опухолях головного мозга разной локализации в зависимости от характера вторичных процессов ликворо-гемодисциркуляции /В.К.Чернецкий //Глиомы головного мозга: сборник научных трудов. – К., 1968. – С. 107-108.
 22.Таранская А.Д. Особенности психических нарушений при глиальных опухолях базальных узлов головного мозга в зависимости от вторичных процессов ликворной и сосудистой дисцир-куляции / А.Д. Таранская, В.К.  Чернецкий //Глиомы головного мезга: сборник научных трудов. – К., 1968. – С. 113-114.
 23. Клинико-электромиографическая характеристика первичных и вто-ричных пояснично-крестцовых радикулитов /В.К.Чернецкий, М.И.Демарина, Ю.К.  Деркач //Вопросы неврологии и психиатрии. – К., “Здоровья”, 1968. – С. 51-52.
24. Некоторые варианты эпилептического синдрома при интрацеребральных опухолях /А.Д. Филатова, М.И. Демарина, В.К. Чернецкий,Ф.С. Брусиловский //Клиника и лечение эпилепсии. – К., 1968. – С. 79-80.
25. Чернецкий В.К. Клинические варианты расстройств мозгового кровообращения при опухолях базальних узлов / В.К. Чернецкий // Вопросы неврологии и психиатрии. – Ивано-Франковск, 1969. – С. 99-101.
26.  Чернецкий В.К. Некоторые особенности экстрапирамидной патологии при опухолях головного мозга у детей (клинико-морфологическое исследование)/ В.К. Чернецкий, В.И. Канторович //Журнал невропатологии и психиатрии им. С.С. Корсакова. – 1969. – Т.69, № 2. – С. 188-196.
27.   Чернецкий В.К. Вторичный подкорковый синдром при опухолях головного мозга височной локализации / В.К. Чернецкий //Научно-практическая конференция: тезисы докладов. – Днепропетровск, 1969. – С. 225-227.
28.   Чернецкий В.К. Клинико-морфологическая характеристика опухолей базальних узлов / В.К. Чернецкий //Научно-практическая конференция: тезисы докладов. – Днепропетровск, 1969. – С. 221-224.
29.   Зильберштейн X. Н. К вопросу о морфологии нейроэктодермальных опухолей зрительного бугра / X. Н. 3ильберштейн, В.К. Чернецкий //Проблемы нейрохирургии. – К., 1969. – Вып. II. – С. 194-199.
30.  Зильберштейн Х.Н. Некоторые вопросы морфологии опухолевого поражения базальных узлов / X. Н. Зильберштейн, В.К. Чернецкий, В.И. Канторович // 2-я конференция нейрохирургов Прибалтийских республик: материалы. – Тарту, 1969. – С. 63-65.
31.  Чернецкий В.К. Значение электроэнцефалографии в диагностике опухолей базальных узлов головного мезга /В.К. Чернецкий// 2-я конференция нейрохирургов Прибалтийских республик: материалы. – Тарту, 1969. – С. 63-65.
32.   Чернецкий В.К. Некоторые особенности таламических болей при внутричерепных опухолях головного мозга и их диагностическое значение /В.К. Чернецкий// Конференция нейрохирургов ЦПНБ и института нейрохирургии им. Бурденко: материалы докладов. – Харьков, 1969. – С. 32-34.
33.  Чернецкий В.К. Клинические особенности глиом медиальных отделов головного мозга с двусторонним поражением зрительных бугров и подкорковых узлов /В.К. Чернецкий // Проблемы нейрохирургии. – К., 1970. -Вып.З. – С. 88-93.
34.    Харон Н.С.Изменение костей черепа и желудочковый системы при внутричерепных опухолях полушарной локализации /Н.С. Харон, Х.Н. Зильберштейн, В.К.  Чернецкий // Вспомогательные методы диагнос¬тики опухолей головного мозга. – К., 1970. – С. 17-19.
35.  Чернецкий В.К. Клинико-морфологические особенности вторичных процессов ликворной дисциркуляции при опухолях зрительного бугра / В.К. Чернецкий // Доклады научно-практической конференции. – Днепропетровск, 1970. – Часть ІІ. – С. 69-70.
36.   Чернецкий В.К. Некоторые особенности вторичных нарушений при глиомах медиальных отделов полушарий головного мозга с поражением базальных узлов (клинико-морфологическое исследование) / В.К. Чернецкий//Доклады научно-практической конференции. – Днепропетровск, 1970. – Часть П. – С. 65-68.
37.    Чернецкий В.К. Некоторые особенности подкорковой эпилепсии при внутричерепных опухолях головного мозга(клинико-морфологическое исследование) /В.К. Чернецкий//Доклады научно-практической конференции. – Днепро-
петровск, 1970. – Часть П. – С. 63-65.
38.  Литвак Л.Б. Таламический синдром при внутричерепных опухолях головного мозга, располагающихся вне зрительного бугра / Л.Б. Литвак, В.К.  Чернецкий //Актуальные вопросы невропатологии и нейрохирургии. – Свердловск, 1970. – С. 103-109.
39.  Чернецкий В.К. Некоторые особенности экстрапирамидной патологии при опухолях медиобазальных отделов височной области / В.К. Чернецкий // Сессия, посвященная 50-летию ХНИИНП: материалы. – К., 1970. – С. 28-31.
40.      Чернецкий В.К. Некоторые рентгенологические и патоморфологические корреляции при опухолях зрительного бугра и подкорковых узлов головного мозга / В.К. Чернецкий, Н.С. Харон // Журнал невропатологии и психиатрии им. С.С. Корсакова., 1971. –Т. 71, № 9. – С. 1312-1319.
41.  Чернецкий В.К. Некоторые дифференциально-диагностические особенности подкорковой патологии в клинике ишемического и геморрагического инсульта в остром периоде / В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский //Диффенциальная диагностика кровоизлияний в мозг в острейшем периоде. – Ленинград, 1971. – С. 91-93.
42.   Вторичные экстрапирамидные, стволовые и корковые симптомы в диагностике опухолей селлярной области /В.К. Чернецкий, М.И. Демарина, Г.В. Гиневец, А.С. Точиловский // Научная конференция нейрохирургов УССР: материалы докладов. – Запорожье, 1972. – С. 256-258.
43.    К вопросу об эффективности иглотерапии при заболеваниях периферической нервной системы / В.К. Чернецкий, Н.В. Лебедева, Н.В.Чернецкая, А.С.  Точиловский // Теоретическое обоснование и клиническое применение иглоукалывания. – Ленинград, 1972. – С. 52-53.
44.    Чернецкий В.К. Опыт лечения иглоукалыванием ночного энуреза/В.К. Чернецкий, Н.В.Чернецкая //Теоретическое обоснование и клиническое применение иглоукалывания. – Ленинград, 1972. – С. 112-113.
45.     Некоторые неврологические и электрокардиографические особенности кардиоцеребрального синдрома / В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, М.И. Демарина, Г.В. Гиневец //Невропатология и психиатрия УССР. –К., 1973. – Вып.З. –
С. 40-43.
46.  Чернецкий В.К. Некоторые особенности экстрапирамидной патологии в отдаленном периоде после закрытой черепномозговой травмы/ В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский // V-й съезд невропатологов и психиатров УССР: материалы докладв. – К., 1973. – С. 208-210.
47.   Чернецкий В.К. Сравнительная оценка эффективности лечения больных с тяжелыми формами пояснично-крестцовых радикулитов различными физи¬ческими методами /В.К. Чернецкий, Н.В.Чернецкая, Н.Г.  Лебедева //Физические и курортные факторы и их лечебное применение. – К.:Здоровье,  1974. – С. 108-110.
48.    Клинические варианты неврозоподобных состояний у больных с ранними формами хронической недостаточности мозгового кровообращения при церебральном атеросклерозе и гипертонической болезни /В.К. Чернецкий, М.И. Демарина, Т.В. Крыженко, А.С.  Точи¬ловский // Неврозы. – Харьков, 1974. – С. 128-129.
49.    Клинико-диагностические особенности ишемической болезни мозга в возрастном аспекте / В.К. Чернецкий, М.И. Демарина, Т.В. Крыженко [и др.]   // III- й съезд геронтологов и гериатров: материалы докладов. – К., 1976. – С.211.
50.    Об экстрапирамидной патологии при церебральном атеро-склерозе и гипертонической болезни / Ю.С. Мартынов, В.К. Чернецкий, Л.В. Малкова, А.С.Точиловский // III- й съезд геронтологов и гериатров: материалы докладов – К., 1976. – С. 138.
51.   Чернецкий В.К. Ранние стадии хронической цереброваскулярной недостаточности при атеросклерозе и гипертонической болезни / В.К. Чернецкий, С.М.  Филиппова //Врачебное дело. – 1976. – № 12. – С. 21-24.
52.   Вопросы ранней диагностики атеросклероза и гипер¬тонической болезни, протекающих с хронической цереброваскулярной недостаточностью/ В.К. Чернецкий, М.И. Демарина, Т.В. Крыженко, А.С.  Точиловский// Ранняя диагностика и профилактикаа нервных и психических заболеваний. – Харьков, 1976. – С. 22-23.
53.  Клинико-электромиографическая характеристика нарушений мышечного тонуса и моторики при атеросклерозе, протекающем с психическими расстройствами /Ю.С. Мартынов, В.К. Чернецкий, Л.В. Малкова, А.С.  Точиловский //Возрастные особенности психических заболеваний: труды Всесоюзного и Удмурдского научного об-ва невропатологов и психиатров. – Ижевск, 1976. – С. 51-52.
54.    Чернецкий В.К. Диагностика метастатических поражений спинного мозга при раке легких/ В.К. Чернецкий, А.Л. Линденбаум, А.С.  Точиловский // Невропатология и психиатрия. – К.: Здоров’я, 1977. – Вып. – С. 77-78.
55.  Чернецкий В.К. Некоторые особенности клиники нарушений мозгового кровообращения при хронических специфических заболеваниях легких /В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.В.  Крыженко // Нервные и психические нарушения при заболеваниях внутренних органов. – Ленинград, 1978. – С. 188-189.
56.  Некоторые особенности поражения нервной системы у больных гриппом /В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.В.  Крыженко //IV-й съезд невропатологов и психиатров УССР. – Харьков, 1978. – С. 277-278.
57. Чернецкий В.К. Некоторые формы организации профилактики сосудистых заболеваний мезга //В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский //IV-й съезд невропатологов и психиатров УССР. – Харьков, 1978. – С. 469-471.
58. Чернецкий В.К. Некоторые вопросы клиники и лечения нарушений речи при сосудистом паркинсонизме //В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский //Патогенез и лечение паркинсонизма. – М., 1978. – С. 160-162.
59. Паркинсонизм при хронической болезни мезга /В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.В.  Крыженко [и др.] //Патогенез и лечение паркинсонизма. – М., 1978. – С. 169-172.
60. Чернецкий В.К. Новый метод лечения сложных гиперкинезов различного ґенеза /В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский //Современные проблемы лечения и реабилитации. – К.: Наукова думка, 1979. – С. 199-200.
61. Клинико-диагностические критерии хронической венозной недостаточности у больных ишемической болезнью мозга (атеросклероз, гипертоническая болезнь) /В.К. Чернецкий, Т.В. Крыженко, М.И. Демарина [и др.]//Венозная патология головного и спинного мозга. – Краснодар, 1979. – С. 56-57.
62. Особенности изменения обмена биогенных моноаминов при хронической хронической ишемической болезни мозга и их значение в диагностике / В.К. Чернецкий, Т.В. Крыженко, А.С. Точиловский [и др.]//Актуальные вопросы неврологии, психиатрии и нейрохирургии. – Рига, 1979. – С.125.
63. Нарушение спинального и периферического венозного кровообра-щения, протекающего с тяжелыми проявлениями пояснично-крестцовых радикулитов и невритов/П.В. Волошин, В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.В. Крыженко // Венозная патология головного  и спиннного мозга. – Краснодар, 1979.- С. 169-171.
64.  Лечение сосудистого паркинсонизма /В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.В. Крыженко, М.И.  Демарина // Современные проблемы лечения и реабилитации. – К.: Наукова думка, 1979. – С. 170-172.
65.   Пароксизмальные вегетативно-сосудистые нарушения у больных с хронической цереброваскулярной недостаточностью при атеросклерозе и гипертонической болезни / В.К. Чернецкий, Т.В. Крыженко, А.С. Точиловский [и др.] //Пароксизм, вегетативные нарушения. – М., 1979. – С. 192-193.
66.  Чернецкий В.К. К вопросу ранней диагностики и лечения сосудистого паркинсонизма / В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.В. Крыженко//Вопросы ранней диагностики и лечения нервных и психических заболеваний. – Каунас, 1979. – С. 145-146.
67. Клинико-электрофизиологические критерии хронической недостаточности мозгового кровообращения в стадии субкомпенсации/В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.В. Крыженко, Л.Я. Баландюк //Съезд невропатологов и психиатров Грузинской ССР: материалы. – Кутаиси, 1980. – С. 37-38.
68. Клинические, электрофизиологические и биохимические критерии компенсаторно-приспособительньгх возможностей в начальных стадиях хронической ишемической болезни мозга и их значение для ранней диагностики/ В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.В. Крыженко [и др.] // 4-й Всероссийский съезд невропатологов и психиатров. – М., 1980. – Т.З. – С. 364-367.
69.  Чернецкий В.К. Клинико – электрофизиологические аспекты пояснично-крестцовых радикулитов вертеброгенного генеза с сосудистым компонентом /В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский //4-й международный конгресс (Болгария): труды. – София, 1980. – С. 217.
70.  Новые организационные формы интенсивной терапии при острых сосудистых заболеваниях мозга в городах с различным количеством населения / П.В. Волошин, В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский [и др.] // 11-й съезд невропатологии и психиатрии Белоруссии: материалы. – Минск, 1980. – С. 14-16.
71. Сравнительная характеристика методов рефлексотерапии больных с неврологическими проявлениями шейного остеохондроза / В.К. Чернецкий, П.В. Волошин, B.C. Мерцалов, А.С. Точиловский // Рефлексотерапия больных, страдающих болевыми синдромами, невротическими состояниями и алкоголизмом. – М., 1980. – С. 62-65.
72. Чернецкий В.К. Изменения структуры вегетативно-сосудистых нарушений в ранних стадиях хронической недостаточности мозгового кровообращения / В.К. Чернецкий, Т.В. Крыженко //Неврология и психиатрия: республиканский межведомственный сборник. – К.: Здоров’я, 1980. – С. 45-48.
73. Адаптационные нарушения у рабочих, страдающих хронической недостаточностью мозгового кровообращения в условиях различных загрузок/ В.К. Чернецкий, П.В. Волошин, Т.В. Крыженко [и др.]//Адаптация человека к экстремальным условиям окружающей среды: материалы 2-й Республиканской конференции. – Одесса, 1980. – С. 68.
74. Метод “пучковой” иглотерапии в лечении заболеваний периферической нервной системы / П.В. Волошин, В.К. Чернецкий, В.Ф.  Клеманцов [и др.] //Теория и практика иглотерапии: материалы ІІІ-й Всесоюзной конференции. – М., 1981. – С. 77-78.
75. Хроническая ишемическая болезнь мозга (итоги и перспективы изучения) / П.В. Волошин, В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.С. Крыженко //Республиканская научная конференция. – Кишинев, 1981. – С. 1-13.
76. Точиловский А.С. Электросон в комплексе лечения больных хронической недостаточностью мозгового кровообращения / А.С. Точиловский, В.К. Чернецкий, А.Л.  Линденбаум //Международный симпозиум (Болгария). – София, 1981. – С. 102.
77. Нарушения моторики и мышечного тонуса у больных с черепно-мозговыми травмами в возрастном аспекте / А.С. Точиловский, В.К. Чернецкий, Т.В. Крыженко, А.Л. Линденбаум // Научная конференция нейрохирургов УССР: тезисы докладов. – Харьков, 1981. – С. 106-108.
78. Чернецкий В.К. Клинические варианты ликворно-гипертензионных нарушений у больных различного возраста, перенесших черепно-мозговую травму / В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.С. Крыженко //Научная конференция нейрохирургов УССР: тезисы докладов. – Харьков, 1981. – С.119-121.
79. Чернецкий В.К. Клинико-морфологические аспекты висцеральных нарушений при опухолях базальних узлов головного мезга / В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский // Клиника, диагностика, лечение нейрогенных соматических заболеваний: тезисы докладов межобластной научно-практической конференции. – Пермь, 1981.-С. 232-233.
80. Клинико – морфологические особенности развития легочной патологии при мозговых инсультах / П.В. Волошин, В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.С. Крыженко //Клиника, диагностика, лечение нейрогенных соматических заболеваний : тезисы докладов межобластной научно-практической конференции.  – Пермь, 1981. – С. 42-43.
81. Принципы организации интенсивной терапии при острых сосудистых заболеваниях мозга в городах и сельской местности / В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.С. Крыженко // 7-й Всесоюзный съезд невропатологов и психиатров. – М., 1981. – С. 327-330.
82. Хронотерапия при хронической недостаточности мозгового кровообращения / В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.С. Крыженко // Новые методы диагностики, лечения и профилактики нервных и психических  заболе-
ваний. – Харьков, 1982. – С. 100-101.
83. Принципы диагностики и организации профилактики хронической недостаточности мозгового кровообращения при атеросклерозе и гипертонической болезни / В.К. Чернецкий, Т.В. Крыженко, Л.Я. Батандюк, Т.С. Мищенко //Неврология и психиатрия: межведомственый сборник. – К., 1982. – Вып.11 – С. 14-17.
84. Крыженко Т.В. Некоторые итоги изучения сосудистой патологии головного мозга в Харьковском научно-исследовательском институте неврологии и психиатрии / Т.В. Крыженко, В.К. Чернецкий // Новые методы диагностики, лечения и прфилактики основных форм неврологических и психических заболеваний. – Харьков, 1982. – С. 38-41.
85. Ясинский Ц.В. Новые подходы к диспансеризации острых нарушений мозгового кровообращения с помощью основанных на микро-ЭВМ системах прогнозирования /Ц.В. Ясинский, В.К. Чернецкий // Неврология и психиатрия: межведомственный сборник. –К., 1986. – С. 6-10.
86. Депо инсулина и катехоламинов (КА) в эритроцитах и содержание иммунореактивного инсулина (ИРИ) в крови при хронической недостаточности мозгового кровообращения в процессе старения / В.К. Чернецкий, И.Я. Кричун, В.Л. Кисилюк [и др.] //Нейрогуморальные механизмы старения. – К., 1986. – С. 169-170.
87. Цитохимический метод исследования депо катехоламинов (КА) в эритроцитах крови в суточном режиме и значение его для диагностики острой алкогольной интоксикации и абстинентного синдрома/В.Л. Кисилюк, В.Д. Бере-
зинский, В.К. Чернецкий, А.И. Мардарь // Актуальные проблемы наркологии: материалы Всесоюзной научной конференции молодых ученых и специалистов. – К., 1986. – С. 46-47.
88. Клинико-электрофизиологические критерии хронической недостаточности мозгового кровообращения в стадии субкомпенсации /В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, Т.В. Крыженко, Л.Я. Баландюк //Актуальные вопросы неврологии и психиатрии. – Тбилиси: Мецниереба. – 1986. – С. 142-145.
89. Точиловский А.С. Клинико-морфо-логическая характеристика экстрапирамидной патологии при хронических нарушениях мозгового кровообращения /А.С. Точиловский, В.К. Чернецкий //Актуальные вопросы неврологии и психиатрии. – Тбилиси: Мецниереба. – 1986. – С. 139-141.
90. Ясинский Ц.В. Диагностика доклинических форм острых нарушений мозгового кровообращения у больных атеросклерозом с помощью вычислительных систем / Ц.В. Ясинский, В.К. Чернецкий //Прогнозирование и профилактика сосудистых заболеваний мозга. – Минск, 1986. – С. 131-135.
91. Значение изменений депонирования катехоламинов в эритроцитах крови в диагностике сахарного диабета, протекающего с цереброваскулярной недостаточностью / А.И. Мардарь, Г.И. Кокощук, В.К. Чернецкий [и др.] // Современные проблемы экспериментальной и клинической эндокринологии: тезисы докладов IV съезда эндокринологов УССР. – К., 1987. – С. 239-240.
92. Динамика депо катехоламинов в эритроцитах крови при острой алкогольной интоксикации у больных с сопутсвующей цереброваскулярный недостаточностью / В.К. Чернецкий, А.И. Мардарь, И.Я.  Кричун [и др.] //Актуальные пробл. наркологии (биология, клиника, диагностика, терапия и профилактика): тезисы докладов Республиканской научной конференции. – Харьков, 1987. – С. 39-41.
93. Ясинский Ц.В. Новый подход к диспансеризации больных с острыми нарушениями мозгового кровообращения, основанных на использовании микро-ЭВМ / Ц.В. Ясинский, В.К. Чернецкий //Неврология и психиатрия: республиканский межведомственный сборник. – К.: Здоров’я, 1987. – Вып.16. – С.4-6.
94. Методы лекарственной и нелекарственной терапии больных, перенесших ишемические инсульты в пожилом и старческом воздасте / В.К. Чернецкий, В.Н. Паляница, Д.В.  Куликов// 1-й съезд геронтологов и гериатров УССР: тезисы и рефераты докладов. – К., 1988. – С. 285.
95. Изменения содержания депонирующих катехоламинов в эритроцитах крови при острой и хронической алкогольной интоксикации в клинике и эксперименте / А.И. Мардарь, В.К. Чернецкий, И.Я. Кричун, В.Л.  Кисилюк //Неврология и психиатрия: республиканский межведомственный сборник. –К., 1988. – Вып.18. – С. 97-100.
96. Чернецкий В.К. Прогнозирование отдаленных последствий закрытой черепно-мозговой травмы, сопровождающейся цереброваскулярной недостаточностью /В.К. Чернецкий, Д.В. Куликов //Неврология и психиатрия: республиканский межведомственный сборник. – К., 1988. – Вып.18. – С. 129-132.
97. Чернецкий В.К. Рефлексотерапия и электросон в лечении “шейной” мигрени с хронической недостаточностью мозгового кровообращения в вертебро-базилярной системе / В.К. Чернецкий, В.Н. Паляница, И.Я.  Кричун  //Немедикаментозные методы купирования хронических болевых синдромов: тезисы докладов Республиканской  конференции. – К., 1989. – С.121-123.
98. Сосудистые нарушения и изменения адаптационных механизмов при агдаленных последствиях черепно-мозговой травмы / В.К. Чернецкий, Д.В. Куликов, И.Я. Кричун, В.Н. Паляница //Неврология и психи¬атрия: республикан-
ский межведомственный сборник. – К.: Здоров’я, 1990. – Вып. 19. – С. 24-27.
99. Мардарь А.И. Содержание катехоламинов в еритроцитах как диагностический тест / А.И. Мардарь, В.К. Чернецкий, И.Я. Кричун //Актуальные вопросы морфологии: тезисы докладов III съезда анатомов, гистологов, эмбриологов и топографоанатомов Украинской ССР (19-21 сентября 1990 г.). – Черновцы, 1990. – С. 202.
100. Паляница В.Н. Метод последовательного применения иглотерапии и электросна в лечении больных с хронической недостаточностью мозгового кровообращения (ХНМК) / В.Н. Паляница, В.К. Чернецкий // Новые физические методы в медицине: материалы 1-й республиканской конференции. – Луганск, 1990. – С. 155-157.
101. Паляница В.Н. Иглорефлексотерапия в суточном режиме у больных хронической недостаточностью мозкового кровообращения при гипертонической болезни / В.Н. Паляница, В.К. Чернецкий //ІІІ-я Всесоюзная конференция по хронобиологии и хрономедицине: тезисы. (26-29 сентября 1990г.). – Ташкент, 1990. – С. 253.
102. Мардарь А.И. Суточные ритмы изменения содержания депо инсулина (ДИ) и катехоламинов (КА) в еритроцитах крови у больных церебро-васкулярной патологией и у здорових лиц / А.И. Мардарь, В.К. Чернецкий, И.Я. Кричун //ІІІ-я Всесоюзная конференция по хронобиологии и хрономедицине: тезисы, (26-29 сентября 1990г.). – Ташкент, 1990. – С. 216.
103. Чернецький В.К. Механізми формування хронічної недостатності мозкового кровообігу (ХНМК) при гіпертонічній хворобі і атеросклерозі / В.К. Чернецкий, В.Н. Паляница // VIII-й з’їзд невропатологів, психіатрів та наркологів УССР: тези доповідей. – Част.І. – Харків, 1990 – С. 166 – 167.
104. Ясинський Ц.В. Особливості епідеміологічних показників судинних захворювань головного мозку серед сільських жителів регіону Північної Буковини /Ц.В. Ясинський, В.К. Чернецький //VІІІ-й з’їзд невропатологів, психіатрів та наркологів Української ССР: тези доповідей. – Част.І. – Харьків, 1990. – С. 30-31.
105. О возможной роли перегородки мозга в качестве модулятора суточного ритма секреции катехоламинов в норме и при гипертонической болезни / А.И. Мардарь, Г.И. Кокощук, В.К.  Чернецкий [и др.] // Структурно-функциональные единицы и их компоненты в органах висцеральных систем в норме и патологии: тезисы докладов научно-практической конференции, (1-3 октября 1991 г.). – Харьков, ХОП, ВНМТО, 1991. – С. 159.
106. Чернецкий В.К. Диагностика и лечение ранних стадий сосудистой патологии мезга / В.К. Чернецкий, А.С. Точиловский, А.Е. Руденко. – Черновцы: ЧМИ, МЗ УССР. – 1991. – С. 91-95. 
107. Восстановительное лечение травматических повреждений лицевого нерва / Д.В. Куликов, В.К. Чернецкий, Ж.Л. Флаксман, B.C. Тымчук // Нейрохирургия: республиканский межведомственный сборник. – К.: Здоров’я, 1991. – Вып. 24. – С. 85-88.
108. Мардарь А.И. Динамика изменения депо инсулина (ДИ) и катехоламинов (КА) в эритроцитах крови у больных хронической недостаточностью мозгового кровообращения / А.И. Мардарь, В.К. Чернецкий, И.Я.  Кричун //Актуальные вопросы теоретической и клинической медицины: тезисы докладов конференции, посвященной 70-летию института. – Полтава. – Т.П, 1991. – С.189.
109. Чернецкий В.К. Акупунктурная регуляция вегетативно-сосудистой дисфункции у больных хронической недостаточностью мозгового кровообращения / В.К. Чернецкий, В.Н. Паляница // Современные проблемы неврологи: сборник научных трудов: – Днепропетровск, 1992. – С.68-69.
110. Мардарь А.И. Депо инсулина и катехоламинов в диагностике нарушения вегетативно – сосудистой регуляции у больных с ранними стадиями хронической недостаточности мозгового кровообращения / А.И. Мардарь, В.К. Чернецкий, И.Я. Кричун // Современные проблемы неврологи: сборник научных трудов – Днепропетровск, 1992. – С.55-56.
111. Чернецкий В.К. Клинические варианты неврозоподобных состояний и вегетативно-сосудистых дистопий как ранние проявления хронической недостаточности мозгового кровообращения / В.К. Чернецкий //Тезисы  докладов межобластной научно-практической конференции, посвященной 40-летию Хмельницкой областной психиатрической больницы №1 (11-12 ноября 1992 г.). – Хмельницкий, 1992. – С. 32-33.
112. Чернецький В.К. Співвідношення депо інсуліну і катехоламінів в еритроцитах крові як критерій реабілітації післяінсультних хворих старшого віку / В.К. Чернецький, І.Я. Кричун, Г.І. Мардар //Реабілітація хворих старшого віку з захворюванням серцево-судинної, нервової системи та опорно-рухового апарату: тези доповідей науково-практичної конференції (9-11 червня 1993 p., м.Київ). – К., 1993. – С. 155.
113. Чернецький В.К. Ефективність електросну (ЕС) та голкорефлексотерапії (ГРТ) в реабілітації порушених функцій у післяінсультних хворих старшого віку / В.К. Чернецький, В.Н. Паляниця//Реабілітація хворих старшого віку з захворювання серцево-судинної, нервової системи та опорно-рухового апарату: тези доповідей науково-практичної конференція (9-11 червня 1993 p., м. Київ). – К., 1993. – С. 156.
 114. Проблема клінічної реабілітації порушених функцій в доінсультний період у судинних хворих в залежності від стану компенсаторно-пристосувальних можливостей (КПМ) / В.К., Чернецький І.П., Дищук І.Я., Кричун [та ін.] // Клінічна, соціальна та трудова реабілітація в неврології, психіатрії та наркології: тези доповідей Пленуму Правління науково-медичного тов-ва невропатологів, психіатрів та наркологів (24-25 червня 1993р., м. Чернівці). – Харків, 1993. – С. 69.
 115.  Ясинський Ц.В. Прогнозування судинних захворювань головного мозку як критерій реабілітації // Ц.В. Ясинський, В.К. Чернецкий //Клінічна, соціальна, трудова реабілітація в неврології, психіатрії та наркології: тези доповідей Пленуму Правління науково-медичного товариства невропатологів, психіатрів та наркологів (24-25 червня 1993 р., м. Чернівці). – Харків, 1993.-С. 74.
116. Мардарь А.И.  Гистохимические критерии течения хронической недостаточности мозгового кровообращения / А.И. Мардарь, В.К. Чернецкий, И.Я. Кричун // Тезисы докладов научной конференции преподавателей и студентов СФТИ. – Сумы, 1993. – С. 96.
117. Черненький В.К. Принципи об’єктивізації рівня знань студентів як основа тривалого та систематичного засвоєння учбового предмету / В.К. Чернецький //Шляхи оптимізації навчально-методичної роботи. -Чернівці, 1994. – С. 60-61.
118. Чернецький В.К. Проблема хронічної недостатності мозкового кровообігу: механізми формування, порушення судинної регуляції та стану адаптації / В.К. Чернецький //Вчені Буковини – народній охороні здоров’я. – Чернівці, 1994. – С. 251-252.
119. Чернецький В.К. Прогнозування зривів компенсації у судинних хворих старшого віку/ В.К. Чернецький, І.Я. Кричун Г.І.Мардар // Матеріали 2-го з’їзду геронтологів та геріатрів. – К., 1994. – С. 194.
120. Владковський І.К. Розробка деяких актуальних питань серцево-судинної патології в працях співробітників клінічних кафедр Чернівецького медичного інституту /І.К. Владковський, О.М. Синчук, В.К. Чернецький// Вчені Буковини – народній охороні здоров’я. – Чернівці, 1994. –С. 21-23.
121. Мозговой инсульт: реабилитация двигательных нарушений / В.К., Чернецкий И.Я., Кричун Д.В., Куликов А.И., Мардарь [и др.]  – Черновцы: ЧМИ, 1995. – 95 с. 
122. Чернецкий В.К. Адаптогенные влияния рефлексотерапии (РТ) на регуляцию сердечно-сосудистой деятельности как основа выбора адекватоного лечения больных с хронической недостаточностью мозгового кровообращения /В.К. Чернецкий, В.Н. Паляница, И.Я. Кричун // Актуальные аспекты органической патологии нервной системы: материалы международной конференции. – Одесса, 1995. – С. 62-63.
123. Организация и принципы поэтапного лечения и реабилитации мозговых инсультов и эффективность их применения в городах и сельской местности / В.К. Чернецкий, В.Н. Паляница, И.Я. Кричун [и др.] //Актуальные аспекты органической патологии нервной системы: материалы международной конференции. – Одесса, 1995. – С. 167-168.
124. Чернецький В.К. Вплив строків госпіталізації та застосування інтенсивної терапії на наслідки мозкового інсульту / В.К. Чернецький, І.Я. Кричун, В.М.  Паляниця // Український вісник психоневрології. – Т.З, вип. 2 (6). – Харків, 1995. – С. І29-130.
125. Значення моделювання різних функціональних навантажень при реоенцефалографічних дослідженнях стану компенсаторно-пристосувальних можливостей (КПМ) у хворих з дисциркуляторною енцефалопатією/ В.К. Чернецький, В.М. Паляниця, І.Я. Кричун, О.В.  Мартишко //Український вісник психоневрології – Т.З, вип. 2(6). – Харків, 1995. -С.134-135.
126. Новый комплексный метод лечения демиелинизи-рующих заболеваний нервной системы (анализ 150 собственных наблюдений) / В.К. Чернецкий, И.Я. Кричун, В.Н. Паляница [и др.] // История Сабуровой дачи. Успехи психиатрии, неврологии, нейрохирургии и наркологи: Сб научн.. работ: – Харьков, 1996. – Т.З. – С. 462-464.
127. Патогенегичне обґрунтування застосування новокаїнових блокад у комплексному лікуванні хворих з дискогенними попереково-крижовими радикулітами/ В.К. Чернецький, О.Д. Хоменко, Д.В. Куліков [та ін.] // История Сабуровой дачи. Успехи психиатрии, неврологии, нейрохирургии и наркологи: сборник научных работ. – Харьков, 1996. – Т.З. – С. 453-455.
128. Мардар Г.І. Зміни депо інсуліну та катехоламінів в еритроцитах крові в якості діагностичного тесту важкості перебігу хронічних порушень мозкового кровообігу (ХПМК) при гіпертонічній хворобі та церебральному атеросклерозі  / Г.І. Мардар. В.К. Чернецький //Український вісник психоневрології. – Т.4, вип.З (10). – Харків, 1996. – С. 215 – 216.
129. Чернецький В.К. Стан компенсаторно-пристосувальних можливостей (КПМ) при хронічній недостатності мозкового кровообігу як критерій ефективності лікування та прогнозу / В.К. Чернецький, Г.І. Мардар// Український вісник психоневрології. – Т.4, вип.З (10). – Харків, 1996. – С. 303-304.
130. Морфофункціональний стан еритроцитів у здорових і у хворих хронічною недостатністю мозкового кровообігу при церебральному атеросклерозі / Г.І. Мардар, В.К. Чернецький, І.Я. Кричун, Т.Т. Кричун// История Сабуровой дачи. Успехи психиатрии, неврологии, нейрохирургии та наркологии. – Харків, 1996.- Т.З. – С. 427-428.
131. Динамика изменений цитохимических и морфо¬логических показателей эритроцитов при нарушениях мозгового кровообращения у боль-ных гипертонической болезнью / А.И. Мардарь, В.К. Чернецкий, И.Я. Кричун  [и др.] //Журнал невропатологии и психиатрии. – 1998. – № 3. – С. 23-26.
132. Чернецький В.К. Методи лікування больових синдромів при вертеброгенних радикулітах з ускладненнями після мануальної терапії (МТ)/ В.К. Чернецький, О.Д. Хоменко // Актуальні питання травматології та ортопедії: матеріали наукової конференції: – Чернівці, 1998. – С. 96-97.
133. Чернецкий В.К. Основные варианты топографии нейроэкто-дермальных опухолей базальных узлов / В.К. Чернецкий // Актуальні питання медицини: матеріали Республіканської науково-практичної конференції, присвяченої 50-річчю Хмельницької обласної клінічної лікарні. – Хмельницький, 1998. – Част. І. – С. 86-88.
134. Морфофункціональні зміни еритроцитів в процесі розвитку гострої і хронічної недостатності мозкового кровообігу в зв’язку з церебральним атеросклерозом / Г.І. Мардар, В.К. Чернецький, І.І. Кричун, СВ.  Коваленко //Актуальні питання медицини: матеріали Республіканської науково-пракгичної конференції, присвяченої 50-річчю Хмельницької обласної клінічної лікарні. –- Хмельницький, 1998. – Част. І. – С. 74-75.
135. Значення еритроцитарного депо інсуліну і катехоламінів в патогенезі та діагностиці ранніх стадій хронічної недостатності мозкового кровообігу при гіпертонічній хворобі / Мардар Г.І., Чернецький В.К., Кричун І.Я., Кричун 1,1.  // Актуальні питання медицини: матеріали Республіканської науково-практичної конференції, присвяченої 50-річчю Хмельницької обласної клінічної лікарні. – Хмельницький, 1998. – Част. І. – С. 101-102.
136. Кричун І.І.  Ефективність гірудотерапії в комплексному лікуванні тромботичних ішемічних інсультів (клініко-гістохімічний аналіз)/І.І. Кричун, В.К. Чернецький // Нетрадиційні методи діагностики на лікування: матеріали ІІІ-ї науково-практичної конференції, (22-23 жовтня 1999 року). – К., 1999. – С. 162-163.
137. Гірудотерапія в комплексному лікуванні дискогенник попереково-крижових радикулітів з компресійним синдромом та спинальною і периферичною венозною недостатністю / В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, О.Д. Хоменко [та ін.] // Нетрадиційні методи діагностики та лікування: матеріали ІІІ-ї науково-практичної конференції, (22-23 жовтня 1999 року). – К., 1999. – С. 145-147.
138. Чернецький В.К. Патогенетичне обґрунтування лікування складних гіперкінезів різної етіології / В.К. Чернецький // Сучасні проблеми клінічної і військової неврології: збірник праць науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 100-річчю заснування клініки неврології Головного військового клінічного госпіталю. – К., 1999. – С. 123-125.
139. Хоменко О.Д. Варіанти ускладнень при проведенні мануальної терапії (Мї) хворим з вертоброгенними радикулітами (Аналіз 150 власних спостережень) /О.Д. Хоменко, В.К. Чернецький // Сучасні проблеми клінічної і військової неврології: збірник праць науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 100-річчю заснування клініки неврології Головного військового клінічного госпіталю. – К., 1999. – С.117-118.
140. Чернецкий В.К. Прогнозирование, диагностика и коррекция прединсультных состояний / В.К. Чернецкий, А.И. Мардарь, В.М. Пашковский [и др.]  // Современные подходы к диагностике и лечению нервных и психических заболеваний: юбилейная научная конференция с международным участием, посвященная 140-летию кафедры душевных и нервных болезней Военно-медицинской академии, (14-16 июня 2000 г.). – С.-Петербург, 2000. – С. 344-345.
141. Чернецкий В.К. Морфо-функциональное состояние эритроцитов у больных с ранними стадиями недостаточности мозгового кровообращения /В.К. Чернецкий, А.И. Мардарь, С.В. Коваленко // Современные подходы к диагностике и лечению нервных и психических заболеваний: юбилейная научная конференция с международным участием, посвященная 140-летию кафедры душевных и нервных болезней Военно-медицинской академии, (14-16 июня 2000 г.). – С.-Петербург, 2000. – С. 343-344.
142. Актуальные вопросы изучения функционального состояния компенсаторно-приспособительных возможностей для разработки поэтапной системы диагностики до – и клинических форм цереброваскулярной патологии
/ В.К. Чернецкий, А.И. Мардарь, В.М. Пашковский [и др.] //Актуальные проблемы медицины: сборник научных трудов. – Т.2. – Днепропетровск, 2000. -С. 100-102.
143. Чернецький В.К. Прогнозування ефективності реабілітації у постінсультних хворих / В.К. Чернецький, Г.І. Мардар, О.Д.  Хоменко [та ін.] //Реабілітація в неврології і нейрохірургії: тези доповідей науково-практичної конференції невропатологів та нейрохірургів Західних областей України, (21-22 червня 2000р., м. Радехів). – Радехів, 2000. – С.5-6.
144. Чернецький В.К. Превентивна діагностика передінсультних станів при церебральному атеросклерозі та гіпертонічній хворобі / В.К. Чернецький, Г.І. Мардар // Українські медичні вісті (VI-й з’їзд Всеукраїнського товариства лікарів, (18-19 травня 2001р., Чернівці). – К., 2001. – Т.4.1 (62). – С. 118.
145. Чернецький В.К. Удосконалення системи підготовки лікарів-інтернів невропатологів / В.К. Чернецький // Проблеми підготовки медичних та фармацевтичних кадрів в Україні: матеріали доповідей науково-методичної конференції, (10-12 жовтня 2001р., м. Дніпропетровськ). – К. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 545-546.
146. Чернецький В.К. Клінічні, реонцефалографічні та гістохімічні особливості перебігу ішемічних інсультів в залежності від стану венозного та колатерального кровообігу/ В.К. Чернецький //Буковинський медичний вісник. – Чернівці, 2001. – Т.5, №1 – С. 121-125.
147. Чернецкий В.К. Принципы поэтапной диагностики сосудистых заболеваний головного мозга (новые подходы) / В.К. Чернецький, В.М. Пашковский, А.И.  Мардарь // Матеріали Пленуму науково-практичного товариства невропатологів, психіатрів та наркологів України. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – С. 471-476.
148. Кричун І.І. Інсулінотерапія в комплексному лікуванні хворих похилого віку на ішемічний інсульт при церебральному атеросклерозі / І.І. Кричун, В.К. Чернецький // Матеріали ІІІ-ї Української конференції молодих вчених, присвяченої пам’яті В.В. Фролькіса (28 січня 2002 p.). – К., 2002. – С. 104.
149. Чернецкий В.К. Клинический анализ диагностических ошибок и осложнений мануальной терапии при вертеброгенной шейной патологии / В.К. Чернецкий, А.Д. Хоменко, В.М. Пашковский //ІV-а міжнародна конференція з народної та нетрадиційної медицини. – К.: Інтермед, 2002. – С. 317-319.
150. Мардар Г.І. Морфофункціональні зміни еритроцитарного депо катехоламінів у ліквідаторів Чорнобильської катастрофи та в експерименті / Г.І. Мардар, В.К. Чернецький, Л.І. Кіптенко //Український вісник психоневрології. – Т.10. – Вип.1(30). – Харків, 2002. – С. 91. – (додаток).
151. Чернецький В.К. Прогнозування ефективності реабілітації у постінсультних хворих / В.К. Чернецький, Г.І. Мардар, О.Д. Хоменко //Український вісник психоневрології. – Т.10. – Вип. 1(30). – Харків, 2002. – С.144-145. – (додаток).
152. Чернецкий В.К. Компьютеризация и стандартизация принципов лечения и реабилитации на всех этапах течения неврологических заболеваний – основная задача последипломной подготовки врачей – невропатологов / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский // Історія та перспективи розвитку післядипломної освіти лікарів: тези доповідей науково-практичної конференції, (24-25 квітня 2002 p., Одеса). – Одеса, 2002. – С. 273-274.
153. Чернецкий В.К. Перспективы развития и объективизация последипломной подготовки врачей – невропатологов на всех уровнях / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский // Історія та перспективи розвитку післядип-ломної освіти лікарів: тези доповідей науково-практичної конференції, (24-25 квітня 2002р., Одеса). – Одеса, 2002. – С 272-273.
154. Чернецький В.К. Шляхи становлення сімейної медицини: проблема невідкладної неврологічної допомоги у містах і сільській місцевості / В.К. Чернецький, В.М. Пашковский, В.М.   Паляниця //IX-й Конгрес світової федерації українських лікарських товариств, присвячений 25-річчю СФУЛТ, (19-22 серпня 2002 р., м. Луганськ): тези доповідей. – Луганськ – К. – Чикаго, 2002. – С. 67.
155. Перспективи комплексного лікування демієлінізуючих захворювань нервової системи (аналіз результатів лікування 150 хворих) / В.К. Чернецький, І.К. Дикусарова, Л.Д. Климіна, О.Д. Хоменко //IX-й Конгрес світової федерації українських лікарських товариств, присвячений 25-річчю СФУЛТ (19-22 серпня 2002 р., м. Луганськ): тези доповідей. – Луганськ –К. – Чикаго, 2002. – С. 334.
156. Чернецький В.К. Перспективи попередження гострого розвитку мозкових інсультів на доклінічному етапі / В.К. Чернецький, О.Д. Хоменко //IX-й Конгрес світової федерації українських лікарських товариств, присвячений 25-річчю СФУЛТ (19-22 серпня 2002 р., м. Луганськ): тези доповідей. – Луганськ – К. – Чикаго, 2002. – С. 334-335.
157. Сучасні принципи комплексної медикаментозної та рефлекторної терапії при невралгіях трійчастого нерва різного генезу: 36.: Актуальні питання неврології, психіатрії та наркології/ В.К. Чернецький, І.К. Дикусарова, Л.Д. Климіна [та ін.] //Матеріали науково-практичної конференції неврологів, психіатрів та наркологів України, присвяченої 100-річчю з дня заснування Чернівецької обласної психіатричної лікарні, (3-5 жовтня 2002 р., м. Чернівці). – Чернівці, 2002. – С. 81-84.
158. Чернецький В.К. Підсумки та перспек¬тиви наукових досліджень судинної патології мозку/ В.К. Чернецький, В.М. Пашковський //Актуальні питання неврології, психіатрії та наркології: матеріали науково-практичної конференції неврологів, психіатрів та наркологів України, присвяченої 100-річчю з дня заснування Чернівецької обласної психіатричної лікарні, (3-5 жовтня 2002 p., м. Чернівці). – Чернівці, 2002. – С. 72-81.
159.   Инсулинотерапия и стимуляция метаболических процессов головного мозга в комплексном лечении больных в поздних стадиях хронической недостаточности мозгового кровообращения / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, И.И. Кричун, И.Я. Кричун //Вісник Вінницького державного медичного університету. –    2002. – Т. 6 (1). – С. 132.
160.  Чернецький В.К. Перспективи інтенсифікації процесу програмованого навчання лікарів-інтернів невропатологів / В.К. Чернецький // Актуальні проблеми підготовки фахівців вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладів України: матеріали науково-методичної конференції, (20-22 листопада 2002 p., м. Чернівці). – Чернівці, 2002. – С. 378-379.
161.  Чернецький В.К. Проблема первинної профілактики гострого розвитку мозкового інсульту на доклінічному етапі (клініко-катамнестичні дослідження) / В.К. Чернецький, Г.І.  Мардар //Клінічна та експериментальна патологія. – 2002. – Т.1, №1. – С. 97-101.
162. Ефективність гірудотерапії в комплексному лікуванні хронічної недостатності мозкового кровообігу/ В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, Г.І. Мардар, О.Д.  Хоменко //Клінічна та експериментальна патологія. – 2003. – Т.2, №1. – С. – 117-119.
163.    Гирудотерапия как эффективный метод в комплексном проведении первичной профилактики мозгового инсульта / В.К. Чернецкий, В.Н. Паляница, А.И. Мардарь [и др.] // Актуальные вопросы валеологии, экологии, традиционной и нетрадиционной медицины: сборник научных работ V-ой научно-практической международной конференции, (г. Днепропетровск, 22-23 мая 2003 г.). – Днепропетровск, 2003. – С. 122-125.
164.   Застосування голкорефлексотерапії в комплексному лікуванні хворих з дисциркуляторною енцефалопатією як профілактика мозкового інсульту / В.М. Паляниця, В.К. Чернецький, Н.В. Васильева, С.С. Паляниця //Актуальні питання валеології, екології, традиційної та нетрадиційної медицини: збірник наукових праць. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 108-109.
165.   Гирудотерапия в комплексном лечении дискогенных шейных радикулитов, протекающих с церебраль¬ной и спинальной венозной недостаточностью/ В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, А.Д. Хоменко [и др.] //Актуальные вопросы валеологии, экологии, традиционной и нетради-ционной медицины: сборник научных работ V-й научно-практической международной конференции, (г.Днепропетровск, 22-23 мая 2003 г.). – Днепропетровск, 2003. – С. 120-122.
166. Чернецький В.К. Клініко-гістохімічне обґрунтування мембранотропної терапії в комплексному лікуванні дисциркуляторної енцефалопатії / В.К. Чернецький. Г.І. Мардар, І.І. Кричун //Актуальні питання неврології і нейрохірургії: тези доповідей науково – практичної конференції невропатологів і нейрохірургів Західного регіону України з міжнародною участю. – Львів, 2003. – С.53-54.
167. Метод лікування мігрені в міжприступному періоді / В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, О.Д.  Хоменко [та ін.] //Актуальні питання неврології і нейрохірургії: тези доповідей науково-практичної конференції невропатологів і нейрохірургів. Західного регіону України з міжнародною участю. – Львів, 2003. – С. 55-56.
168. Потенційоване знеболювання при невралгіях, плекситах та радикулітах / В.К. Чернецький, О.Д. Хоменко, І.К. Дикусарова [та ін.] //Актуальні питання неврології і нейрохірургії: тези доповідей науково-практичної конференції невропатологів і нейрохірургів Західного регіона України з міжнародною участю. – Львів, 2003. – С. 56-58.
169. Чернецкий В.К. Особенности изменений ликвора при опухолях зрительного бугра и подкорковых узлов / В.К. Чернецький //Матеріали Ш-го з’їзду нейрохірургів України, (Крим, Алушта, 23-25 вересня 2003 року). – К., 2003. – 
С. 125-126.
170. Принципы поэтапного обезболивания при вертеброгенных болевых синдромах с учетом воздействия на ноци – и антиноцицептивные системы /В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, А.И. Мардарь, А.Д Хоменко //Матеріали III з’їзду нейрохірургів України, (Крим, Алушта, 23-25 вересня 2003 р.). – К., 2003. – С. 300-301.
171.    Чернецкий В.К. Сравнительный анализ эффективности разных методов лечения рассеянного склероза / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, А.Д. Хоменко // Всероссийская научно – практическая конференция с между-народным участием, посвященная 300-летию Санкт-Петербурга. – СПб. – 2003.- С. 257.
172.   Мардарь А.И. Изменения эритроцитарного депо инсулина и катехоламинов в зависимости от невротического состояния при цереброваскулярной недостаточности / А.И. Мардарь, В.К. Чернецкий, //Всероссийская научно-практическая конференция с международным участием, посвященная 300-летию Санкт-Петербурга. – СПб. – 2003. – С. 321-322.
173.   Пашковський В.М. До історії кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. СМ. Савенка / В.М. Пашковський, В.К. Чернецький, І.П. Дищук  // Клінічна та експериментальна патологія. – 2004. – С. 101-104.
174. Чернецький В.К. Клініко-діагностичні варіанти лікворно-гіпертензивних порушень при пухлинах головного мозку / В.К. Чернецький, О.Д. Хоменко// Республіканська науково-практична конференція онкологів України. – Чернівці, 2004. – С. 109-110.
175. Вторинна профілактика повторних ішемічних інсультів у відновні періоди / В.К. Чернецький, В.М Пашковський, Г.І. Мардар, Л.Д. Климіна //Актуальні питання неврології і нейрохірургії: ІІ-а Західноукраїнська конференція з міжнародною участю, (м. Ужгород, 15-16 квітня 2004 р.). – Ужгород: Гражда, 2004. – С. 27.
176. Ефективність гірудотерапії при дискогенних шийних радикулітах з ускладненнями після мануальної терапії / В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, О.Д. Хоменко, З.А. Мудрик // Актуальні питання неврології і нейрохірургії: ІІ-а Західноукраїнська конференція з міжнародною участю, (м. Ужгород, 15-16 квітня 2004 р.). – Ужгород: Гражда, 2004. – С. 57.
177. Голкорефлексотерапія в лікуванні хронічної недостатності мозкового кровообігу /В.М. Паляниця, В.К. Чернецький, С.С. Паляниця І.І.  Кривецька // Підготовка сімейних лікарів та моделі впровадження сімейної медицини в Україні, (13-14 квітня 2005, Чернівці): матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Чернівці, 2005. – С. 171 – 172.
178. Надання невідкладної допомоги сімейними лікарями при пароксизмальних станах церебрального генезу на догоспітальному етапі у містах і сільській місцевості /В.К. Чернецький, В.М. Паляниця, І.І.  Кривецька,[та ін.] //Підготовка сімейних лікарів та моделі впровадження сімейної медицини в Україні, (13-14 квітня 2005, Чернівці): матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Чернівці, 2005. – С. 195 -196.
179. Клінічні аспекти діяльності сімейного лікаря: надання невідкладної допомоги хворим при гострих та хронічних больових синдромах різного генезу на догоспітальному етапі у містах і сільській місцевості / В.К. Чернецький , В.М. Пашковський, В.М. Паляниця [та ін.]//Підготовка сімейних лікарів та моделі впровадження сімейної медицини в Україні (13-14 квітня 2005, Чернівці): матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Чернівці, 2005. – С. 197 – 198.
180. Чернецкий В.К. Клинико-морфологические варианты блокады ликворных путей при опухолях базальных узлов головного мезга / В.К. Чернецкий // Всероссийская научно-практическая конференция: “Поленовские чтения”, (11-13 апреля 2005 г.). – СПб, 2005. – С. 292-293.
181. Клинико-морфологические критерии инсультообразного течения опухолей базальных узлов головного мозга / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, А.Д. Хоменко [и др.] //Всероссийская научно-практическая конференция: “Поленовские чтения”, (11-13 апреля 2005 г.). – СПб, 2005. – С. 242.
  182.        Ретроспективний аналіз результатів первинної профілактики гострого розвитку мозкової катастрофи у хворих з початковою та хронічною недостатністю мозкового кровообігу з урахуванням принципів поетапної  діагностики / В.К. Чернецький, О.Д. Хоменко, І.К. Дикусарова [та ін.] //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 100-річчю кафедри неврології Львівського національного медичного університету (26-28 травня 2005 р.). – Львів, 2005. – С. 81-82.
183.      Загальні принципи поетапного знеболювання при гострих та хронічних больових синдромах центрального та периферичного характеру з урахуванням стану ноцита антиноцицептивних систем / В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, Г.І. Мардар [та ін.]  //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 100-річчю кафедри неврології Львівського національного медичного університету, (26-28 травня 2005 р.).  – Львів, 2005. – С. 251-252.
184. Обгрунтування принципів поетапної діагностики як основи подальшого розвитку традиційної клінічної неврології судинних захворювань головного мозку та нові підходи до їх первинної профілактики // В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, Г.І. Мардар, Ц.В. Ясинський // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 100-річчю кафедри неврології Львівського національного медичного університету, (26-28 травня 2005 р.). – Львів, 2005. – С. 79-81.
185. Голкорефлексотерапія в лікуванні хворих на дисциркуляторну енцефалопатію з цефалгічним синдромом / В.М. Паляниця, В.К. Чернецький, І.І. Кривецька, С.С. Паляниця // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 100-річчю кафедри неврології Львівського національного медичного університету, (26-28 травня 2005 р.).  – Львів, 2005. – С. 60-61.
186. Ретроспективный анализ диагностических ошибок и результатов лечения молниеносных форм гнойных менингитов / В.К. Чернецкий, З.А. Мудрик, И.К. Дикусарова, Н.И.  Мещишена //Современное состояние проблемы нейроинфекции: материалы Всероссийской научно-практической конференции с международным участием к 100-летию со дня рождения А.Г. Панова; XIV-й   Всероссийской   конференции  «Нейроиммуно-логия»   и   научно-практической конференции неврологов, (19-22 мая 2005 г., С.-Петербург). – СПб,  2005. – Т. III, № 2. – С. 43 .
187. Итоги и перспективы комплексного лечения демиелинизирующих заболеваний нервной системы (25-летний опыт) /В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, А.Д. Хоменко, 3.А. Мудрик // Современное состояние проблемы нейроинфекции: материалы Всероссийской научно-практической конференции с международным участием к 100-летию со дня рождения А.Г. Панова; XIV-й   Всероссийской   конференции  «Нейроиммунология»   и   научно-практической конференции неврологов (19-22 мая 2005 г., С.-Петербург). – СПб,  2005. – Т. III, № 2. – С. 110.
188.  Клинико-диагностические варианты инсультообразного течения ранних форм нейросифилиса и выбор тактики лечения/ В.К.Чернецкий, В.М. Пашковский, А.Д. Хоменко, Л.Д.  Климина [и др.] // Современное состояние проблемы нейроинфекции: материалы Всероссийской научно-практической конференции с международным участием к 100-летию со дня рождения А.Г. Панова; XIV-й   Всероссийской   конференции  «Нейроиммунология»   и   научно-практической конференции неврологов (19-22 мая 2005 г., С.-Петербург). СПб,  2005. – Т. III, № 2. – С. 70.
189. Чернецкий В.К. Клинико-параклинический анализ диагностических ошибок и тактики лечения атипичных форм воспаления придаточных пазух носа и ограниченных тромбофлебитов венозных сплетений в окологлазничной области / В.К. Чернецкий //Современное состояние проблемы нейроинфекции: материалы Всероссийской научно-практической конференции с международным участием к 100-летию со дня рождения А.Г. Панова; XIV-й Всероссийской   конференции  «Нейроиммунология»   и   научно-практической конференции неврологов, (19-22 мая 2005 г., С.-Петербург). – СПб,  2005. – Т. III, № 2. – С. 238-239.
190. Принципы поэтапной диагностики как основа предупреж-дения острого развития мозговых инсультов / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, Л.Д. Климина [и др.] // Міжнародний неврологічний журнал. – 2005. – № 3. – С. 125 – 126.
191. Критерії клінічної, біохімічної та гістохімічної діагностики перед інсультних станів / В.М. Пашковський, В.К. Чернецький, І.І. Кричун [та ін.] // Буковинський медичний вісник. – 2005. – Т.9, № 4. – С. 39-41.
192. Клинико-патогенетические варианты блокады ликворных путей у больных с отдаленными последствиями черепно-мозговых травм (ЧМТ) / В.М. Пашковский, И.И. Кривецкая, В.К. Чернецкий [и др.]   // Юбилейная Всероссийская научно-практическая конференция “Поленовские чтения”, (13 – 14 апреля 2006 г., С.-Петербург). – СПб, 2006. – С. 184.
193. Чернецький В.К. Клініко-параклінічний аналіз діагностичних помилок і ускладнень мануальної терапії при вертеброгенній патології /В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, О.Д. Хоменко // Клінічна та експериментальна патологія. –   2006. – Т. V, № 2. – С. 104 – 107.
194. Чернецький В.К. Клініко-патоморфологічні варіанти енілептиформних нападів при пухлинах базальних вузлів головного мозку /В.К. Чернецький // Буковинський медичний вісник. – 2006. –Т.V, № 3. – С. 93 – 95.
195. Клинические варианты эпилептиформных приступов при опухолях подкорковых узлов головного мезга / В.К. Чернецький, В.М. Пашковский, Л.Д.  Хоменко [та ін.] // Вісник епілептології. – 2006.- 1(15-16). – С. 82-83.
196. Діагностика синкопальних пароксизмів при спонтанній гіпоглікемії / В.К. Чернецький, П.М. Ляшук, І.І. Білоус[та ін.]//Вісник психіатрії та психофармакотерапії. – 2006. – № 2 (10). – С. 201-202.
197. Діагностичне значення пароксизмальних станів при вертебрально-базилярній недостатності мозкового кровообігу /В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, В.М. Паляниця // Вісник психіатрії та психофармокотерапії. – 2006. – № 1 (9). – С. 147 – 148.
198. Неврологические и параклинические факторы риска острого развития мозговых инсультов //В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, В.М. Паляниця [та ін.]// Інсульт та судинні мозкові захворювання : матеріали І-го Національного  конгресу, (14-15 вересня 2006 р., м. Київ) – К., 2006. – С. 79.
199. Стан компенсаторно-пристосувальних можливостей (КПМ) та первинна профілактика гострого розвитку декомпенсації судинної системи мозку//В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, В.М. Паляниця[та ін.]// Матеріали XI-го конгресу Світової федерації Українських лікарських товариств (28 – 30 серпня 2006 p., м. Полтава): тези доповідей. – Полтава – К. – Чикаго, 2006. – С. 415.
200. Принципы поэтапной вторичной профилактики мозговых инсультов / /В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, А.Д. Хоменко, З.А.  Мудрик   Матеріали науково-практичної конференції. – Запоріжжя, 2006. – С. 103.
201. Гирудотерапия и инсулинотерапия в комплексном проведении первичной профилактики острого развития мозгового инсульта /В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, В.Н. Паляница, Л.Д. Климина // Сборник научно-практических работ. – Запорожье, 2006. – С. 102.
202. Чернецкий В.К. Діагностика синкопальних пароксизмів при спонтанній гіпоглікемії / В.К. Чернецький, П.М. Ляшук// Для Вашого здоров’я: медичний вісник Буковини. –  2006. – С.7.
203. Клинико-параклинические критерии прогнозирования отдаленных последствий закрытых черепно-мозговых травм / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, А.Д. Хоменко [и др.]   // Всероссийская научно-практичская конференция «Поленовские чтения», посвященная 150-летию со дня рождения В.М. Бехтерева (23-27 апреля 2007 г.). – СПб. – С. 174.
204. Синкопальные пароксизмы как предвестники острого развития нарушений мозгового кровообращения в бассейне магистральных сосудов задней черепной ямки / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, А.Д. Хоменко [и др.] // Актуальные проблемы психиатрии и неврологии: материалы Всероссийской Юбилейной научно-практической конференции с международным участием, (18-19 октября 2007 г.). – СПб, 2007. – С. 194.
205. Превентивне лікування хворих з ураженням магістральних судин голови /В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, А.Д. Хоменко[та ін.] // Науково-практична конференція «Карпатські читання», (3-5 жовтня, 2007 p.). –  К. – Ужгород, 2007. –
С. 65.
206. Шляхи удосконалення якості практичної підготовки студентів  медичного  факультету  /В.М. Пашковський, І.І. Кривецька, В.К. Чернецький [та ін.] // Актуальні проблеми організації та методичного забезпечення навчально-виховного процесу на шляху до інтеграції у Європейський освітній простір: матеріали 42-ої  навчально-методичної конференції професорсько-викладацького складу Буковинського державного медичного університету, (19 травня 2008 p.) – Чернівці, 2008. – С. 52-53.
207. Чернецький В.К. Перспективи удосконалення комп’ютерного тестового контролю в системі навчання лікарів-інтернів / В.К. Чернецький, І.І. Кривецька, В.М. Паляниця // Актуальні проблеми організації та методичного забезпечення навчально-виховного процесу на шляху до інтеграції у Європейський освітній простір: матеріали 42-ої  навчально-методичної конференції професорсько-викладацького складу Буковинського державного медичного університету, (19 травня 2008 p.) – Чернівці, 2008. – С. 82-83.
208. Диагностика и патогенетическое лечение больных пожилого возраста с эпилептиформными приступами при нарушении мозгового кровообращения / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, А.Д. Хоменко[и др.] // Вісник епілептології. – 2008. – № 2 (25-26). – С. 57.
209. Превентивное лечение больных с хронической сосудистой недостаточностью (ХСН) в магистральных сосудах шеи / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, 3. А. Мудрик [и др.] //Актуальні питання неврології: матеріали X-ої Міжнародної конференції, (23-26 квітня 2008 p., м. Судак, АР Крим). – Судак, АР Крим, 2008. – С. 110.
210. Хроническая венозная недостаточность в мозге как предвестник развития лакунарних инсультов при дисциркуляторной энцефалопатии/ В.К. Чернецкий, В.Н. Паляница, В.М. Пашковский [и др.] // //Актуальні питання неврології: матеріали X-ої Міжнародної конференції, (23-26 квітня 2008 p., м. Судак, АР Крим). – Судак, АР Крим, 2008. – С. 109-110.
211. Перспективы ранней диагностики, профилактики и лечения различных осложнений после мануальной терапии (МТ) при вертеброгенной патологи/В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, А.Д. Хоменко[и др.]  // Всероссийская научно-практичная конференция: VII «Поленовские чтения» с международным участием, (27-30.04.2008 г., С.-Петербург) Тезисы Всероссийской научно-практической конференции, посвященной памяти наших известных ученых и учителей Дойникова Б.С, Марголина Е.М., Сперанского А.Д., Тиглиева Г.С., Шеффера Д.Г. -СПб, 2008. – С. 167 – 168.
212. Вроджена та набута хронічна венозна недостатність в мозку та її вплив на перебіг і лікування дисциркулятороної енцефалопатії / В.К. Чернецький, В.М. Паляниця, А.Д. Хоменко [та ін.] // XII-й конгрес Світової Федерації Українських лікарських товариств, (СФУЛТ, Івано-Франківськ, 25-28 вересня, 2008 p.). – Івано-Франківськ, – К. – Чікаго, 2008. – С.264 – 265.
213. Потенційоване знеболювання та гірудотерапія у комплексному лікуванні рецидивуючих дискогенних попереково-крижових радикулопатій, ускладнених хронічною венозною недостатністю у хребтовому каналі поперекової ділянки / В.К. Чернецький, А.Д. Хоменко, І.К. Дикусарова [та ін.] // XII-й конгрес Світової Федерації Українських лікарських товариств, (СФУЛТ, Івано-Франківськ, 25-28 вересня, 2008 p.). – Івано-Франківськ – К. – Чікаго, 2008. – С. 265.
214. Вроджена та набута тотальна гемігіпотрофія тіла: патогенез, діагностика, лікування / В.К. Чернецкий, І.І. Кривецька, 3. А. Мудрик [та ін.] //Сучасні проблеми неврології і психіатрії: матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 50-річчю Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні та 50-річчю кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського, (30-31 жовтня 2008 p.). – Тернопіль: Новий колір, 2008. – С. 108-109.
215. Чернецький В.К. Нормативи та Клінічні протоколи надання медичної допомоги при неврологічних захворюваннях / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, 3.А. Мудрик // Збірник наказів МОЗ України за 2002, 2005, 2006, 2007 pp. – Чернівці, 2008. – 89 с.
216. Особливості вторинної профілактики лакунарних інсультів при дисциркуляторніїї енцефалопатії / В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, В.М. Паляниця [та ін.] // Сучасні проблеми неврології і психіатрії: матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 50-річчю Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні та 50-річчю кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського, (30-31 жовтня 2008 p.). – Тернопіль: Новий колір, 2008. – С. 109. – 110.
217. Алгоритми тлумачення МРТ у хворих з патологією хребетного каналу / І.І. Кривецька, В.В. Кривецький, В.К. Чернецький [та ін.]//Сучасні проблеми неврології і психіатрії: матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 50-річчю Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні та 50-річчю кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського, (30-31 жовтня 2008 p.). – Тернопіль: Новий колір, 2008. – С. 46. – 47.
218. Карипаин-Плюс в комплексном лечении рецидивирующих дискогенных пояснично-крестцовых радикулопатий / В.К. Чернецкий, В.М. Пашковскнй, А.Д. Хоменко [и др.]// VIII «Поленовские чтения»: тезисы докладов Всероссийской научно-практической конференции, (22-24 апреля 2009 г., С.-Петербург) – СПб.: Изд-во «Человек и здоровье», 2009. – С. 99-100.
219. Хондродистрофия торако-люмбального отдела позвоночника с прогрессирующим поражением корешков, конского хвоста и спинного мозга у взрослых/ В.К. Чернецкий, А.Д. Хоменко, З.А.  Мудрик [и др.] // VIII «Поленовские чтения»: тезисы докладов Всероссийской научно-практической конференции, (22-24 апреля 2009 г., С.-Петербург) – СПб.: Изд-во «Человек и здоровье», 2009. – С. 133-134.
220. Врожденная хроническая венозная в мозгу у больных и здоровых лиц /В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, Е.А. Филипец, В.Н. Паляница//Всероссийская юбилейная научно-практическая конференция, посвященная 85-летию со дня рождения выдающегося невролога России В.С. Лобзина. – СПб., 2009. – С.81.
221. Поэтапное лечение диабетической полинейропатии с прогрессирующим проксимальным вялым парапарезом ног /В.К. Чернецкий, В.М. Пашковский, И.И. Белоус, В.Н. Паляница //Матеріали науково-практичної конференції. – Луганськ, 2009. – С. 47-48.
222. Вирішені та невирішені питання вторинної профілактики транзиторних ішемічних атак та ішемічних інсультів / В.К. Чернецький, В.М. Пашковський, І.І. Кривецька [та ін.]//Український вісник психоневрології. – 2010. – Т.18, вип. 3(64). – 
С. 112.
223. Решенные и нерешенные вопросы вторичной профилактики транзиторных ишнмических атак и ишемических инсультов / В.К. Чернецький, І.І. Кривецька, В.М. Пашковський, В.М. Паляниця //Індікатори якості надання неврологічної, психіатричної та наркологічної допомоги: матеріали наукового симпозіуму та Пленуму науково-практичного товариства з міжнародною участю, (м. Чернівці, 23-25 вересня 2010 р.) // Український вісник психоневрології. – 2010. – Т.18, вип.3(64). – С.111.
224. Чернецький В.К. Клініко-параклінічні варіанти ураження проксимальних гілок дуги аорти (підключичної, загальної сонної артерії) з тривалим інтермітуючим перебігом недостатності мозкового і спинального кровообігу / В.К. Чернецький, В.М. Пашковський /Матеріали ХІІІ –го конгресу СФУЛТ. – Львів – К. – Чикаго, 2010. – С. 379.
225. Нові дані про патогенез і лікування діабетичної полінейропатії з домінуванням прогресуючого проксимального в’ялого парапареза ніг / В.К. Чернецький, П.М. Ляшук, І.І. Білоус, І.В. Бойко // Для вашого здоровя: медичний вісник Буковини. – 2010. – № 2 (105).

 

                          Учні  професора В.К. Чернецького
        Під керівництвом професора В.К. Чернецького було виконано та захищено 2 кандидатські дисертації:
Васильєва Н. В.  –     Особливості стану оксидантной і глутатіонової систем
                                     крові в динаміці у хворих з порушенням мозкового
                                     кровообігу та патогенетична корекція їх лікування  –    2000 р.
Кричун І.І.             –      Клініко-гістохімічна діагностика мозкових інсультів
                                       в гострому періоді при церебральному атеросклерозі та
                                       гіпертонічній хворобі                                   –             2000 р.
 
Слово про вчителя
Неординарна особистість
             У потоці швидкоплинного часу, коли люди, події та вчинки змінюються немов у калейдоскопі, пам’ять послужливо пропонує нам зупинитися та згадати події життя. в яких гармонійно поєднуються логіка та увага, витончена простота інтелектуальності.
              Саме такими подіями були консиліуми під керівництвом професора Василя Кириловича Чернецького. Саме в такі миті найбільш яскраво відчувалося, що Василь Кирилович робить свою справу, а не кар’єру.
             Його відношення до пацієнтів завжди і незмінно було доброзичливим та безкорисним.
             Він був авторитетним, мудрим, висококваліфікованим педагогом і лікарем, доброзичливою і щирою людиною.
              Своєю невичерпною позтивною енергією і справжнім оптимізмом він заряджав усіх, хто його оточував.
               Таким і пам’ятають його колеги та учні.
                                                                                                   Наталія Васильєва
кандидат медичних наук,
доцент кафедри нервових хвороб,
                                                                                                                                                                                                            психіатрії та медичної психології БДМУ.
Вчитель з великої літери
Чернецький В.К. був незвичайною у всіх відношеннях людиною зі світлим розумом та феноменальною працездатністю.
   Василь Кирилович  був моїм першим викладачем, який відкрив для мене чарівний світ неврології. Професор Чернецький В.К.   був також  керівником моєї   кандидатської роботи, яку дуже ретельно вичитав та зробив слушні зауваження.
   Це була людина великої душі, глибоких знань. Він  мав неабиякий методичний талант та  знаходився у постійних пошуках нових прийомів і методів навчання. В його голові роїлися думки про схеми, таблиці, алгоритми, які б спростили і дохідливо б пояснили  студентам та лікарям-інтернам складні питання топічної діагностики, озброїли би їх міцними знаннями, виробили би в них уміння і навички застосування  своїх знань на  практиці.
   Мого Вчителя професора Чернецького В.К. відзначала глибока відданість науці та творча енергія.  Треба добре  розуміти проблеми неврології, аби осягнути всю глибину  численних праць  професора по судинній патології головного  мозку та церебральним пухлинам. Його наукова діяльність багато в чому визначила розвиток неврології на Буковині.
   Я завжди дивувався його працездатності. Його численні монографії, статті та навчальні посібники викликали і викликають невичерпний  інтерес у медичної громадськості, у студентів та лікарів-інтернів.
   Також він був лікарем милістю Божою. Щоденно він консультував десятки хворих. Всім неврологам України відома його унікальна здатність формулювати  розгорнуті діагнози, які як дзеркало відображали стан всього організму пацієнта.
   Завжди, згадуючи професора, мені приходять на пам’ять слова Марка Твена: «Якщо лікар нічого не знає, окрім медицини, то цілком логічно припустити, що він не знає і її».
             Професор В.К. Чернецький не замикався у сфері однієї науки та медицини. Він був різнобічно освіченою і обдарованою людиною, захоплювався літературою, добре знав живопис і музику, живо цікавився політикою, був принциповий і об’єктивний в оцінці реалій нашого життя.
    Ще хотілось би відмітити такі рідкісні в наш час риси характеру професора як  скромність,   чуйність і уважність до людей. І тому він мав заслужений авторитет і велику повагу з боку усіх, хто його знав, працював і спілкувався з ним.
    У моїй пам’яті та і у пам’яті  його чисельних учнів і колег  він залишився сильною і гордою людиною, добрим і чуйним другом.
Кричун І.І.
доктор медичних наук
доцент кафедри нервових хвороб,
 психіатрії та медичної психології БДМУ
 
Слово о товарище по оружию
 

          

  В народе говорят: жизнь – хоронит человека, а история и добрая слава о нем возрождают его в памяти людей! Совсем недавно родные и близкие проводили в последний земной путь ветерана Великой Отечественной войны, кавалера     многих     высоких     наград     за воинскую доблесть и подвиги, талантливого ученого, профессора Буковинского     Государственного      медицинского      университета Василия Кирилловича Чернецкого.

            Трудно переоценить вклад в медицинскую науку этого простого и скромного человека, безраздельно увлеченного ею, а также заботами о здоровье людей. Обо всем этом красноречиво говорят факты и цифры написанных и опубликованных им изданий. Он автор трехсот двадцати научных работ и монографий, восемнадцати учебников для студентов и аспирантов. Одним словом, все это – великое приобретение не только для медицинской науки, но и для народа.
             Говоря о Василии Чернецком, как о крупном ученом нельзя не вспомнить его славную боевую молодость – участие в Великой Отечественной войне. Думается, достаточно рассказать лишь об одном эпизоде сражения, в котором он отличился.
… 10-11 августа 1944 год. Стратегически очень важный плацдарм у речки Вислока (приток Вислы). Гитлеровцы ввели в бой против стрелкового батальона, в противотанковой роте которого служил младший сержант Василий Чернецкий, десятки тяжелых танков. Сражение, длившееся двое суток, было на редкость жестоким. Но батальон стоял насмерть. И минометчики, и пехотинцы дрались, в полном смысле слова – до последнего. Враг был повергнут. Но какой ценой досталась эта победа? Когда битва была закончена, стали считать потери. В стрелковом батальоне из трехсот девяноста бойцов – в живых остались ШЕСТНАДЦАТЬ солдат и ДВА офицера. В противотанковой роте из тридцати – уцелели только ТРОЕ! В их числе был и младший сержант Чернецкий.
            За это сражение Василий был отмечен орденом, к ордену “Отечественной войны”, добавилась   “Красная Звезда”.
            А теперь вернемся к словам, с которых мы начали этот разговор. Жизнь ведь продолжается. И, несмотря на то, что она вчера похоронила этого знаменитого человека, добрая слава о нем, о его делах и военных подвигах снова возрождает его в нашей памяти!
            И совсем неспроста Бог и Провидение ныне снова даруют Василию Чернецкому ВТОРУЮ ЖИЗНЬ! Мы имеем в виду события сегодняшних дней, когда из Москвы пришла весть о том, что Василия Кирилловича нашла еще одна его высокая воинская солдатская боевая награда – “ОРДЕН СЛАВЫ”! Который он не успел получить при жизни. Обычно такую награду оставляют в архиве. Но, по ходатайству Генерального консульства Российской Федерации во Львове и просьбе родственников, было принято решение передать боевой орден на хранение жене Чернецкого – Нинели Васильевне, ветерану большой и дружной семье черновицких медиков, боевой подруге воина.
            Передать этот орден родственникам в Черновцы прибыл советник российского консульства во Львове Вадим Валерьевич Басинский. Это событие происходило в доме героя, в присутствии членов многочисленной семьи, представителя ветеранов города – участника боевых действий Великой Отечественной войны, старосты Русской Общины Буковины Александра Федорова. Передавая боевой орден, дипломат В. Басинский сказал: – Из короткой записи Наградного Листа 97-ой гвардейской стрелковой Полтавской Краснознаменной Ордена Суворова дивизии мы узнали какой именно подвиг принес этот орден Славы В. К. Чернецкому.
            13 февраля 1945 года в боях около немецкого населенного пункта Ротсюрбен частям Советской Армии преградили наступление глубоко врытые в землю сильно укрепленные огневые точки противника. Поступил приказ обеспечить нашим войскам безопасное продвижение вперед, на Берлин. Выполнение этого приказа было поручено минометчикам младшего сержанта В.К.Чернецкого, которые в этом бою показали высокое боевое мастерство и отвагу. Огнем тяжелых минометов они подавили все огневые точки и укрепления немцев, уничтожив при этом пятнадцать гитлеровских
солдат и офицеров.
*     *    *
        В эти же дни стало известно, что в семье чернецких произошло еще одно знаковое важное событие – любимая внучка деда Василия Кирилловича родила правнука, о котором в последние годы своей жизни он и мечтал. И никто сегодня не сомневается – каким именем родители назовут мальчика.
    Александр ФЕДОРОВ
 
 Фотоархів професора В.К. Чернецького
 

Студентські роки
 
Студент В.К. Чернецький – майбутній лікар 
     (Одеса, 1951 р.)
 
                    
Харківський етап становлення науковця
       
Науково-практична діяльність в Чернівецькому медичному інституті

                     

                   

Публікації про професора В.К.  Чернецького:
1. Буковинська державна медична академія: становлення, здобутки, перспективи розвитку ( до 60-ліття  від дня заснування) /В.П. Пішак, М.Ю. Коломоєць, І.Й. Сидорчук  [та ін.] – Чернівці: БДМА, 2004. – С. 66, 114.
2.   Кобилянський С.Д. Історія медицини Буковини. Цифри і факти /С.Д.Кобилянський, В.П. Пішак, Б.Я. Дробніс. – Чернівці: Медакадемія, 1999. – с.178,199.
 3.   Сторінки  історії : біографічний довідник завідувачів кафедр та     професорів Буковинської державної медичної академії(1944-1998рр.) [за ред. В.П. Пішака]. – Чернівці: БДМА, 1999.- С. 191.
  4.    Сторінки історії Чернівецького медичного інституту /[за ред. В.П. Пішака.] – Чернівці: ЧМІ, 1994. – С. 35.
   5.   Пішак В.П. В.К. Чернецький  – вчений, клініцист-невропатолог, педагог. (80 років від дня народження та 60 років наукової, педагогічної   та практичної діяльності) / В.П. Пішак, В.М. Пашковський, І.П. Дищук –   Чернівці: Медакадемія, 2004. – 127 с. – (Серія «Вчені Буковини»).
  6.   Василь Кирилович Чернецький (до 75-річчя від дня народження). –   Буковинський медичний вісник. – 1998. – Т.2, № 4. – С. 232-234.
   7.    Чернецький Василь Кирилович (до 80-річчя від дня народження). –   Буковинський медичний вісник. – 2004. – Т.8, № 1. –
С. 205-206.
   8.   Чернецький Василь Кирилович (до 85-річчя від дня народження). –  Буковинський медичний вісник. – 2009. – Т.13, № 1. –
 С. 162-163.
  9. Чернецький В.К. (до 85-річчя від дня народження). Наукові здобутки (бібліографія та окремі статті). – Чернівці. – 2009. – 56 с. – (Вчені  Буковини).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: