Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Дихай вільно

 

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Панічно боїмося китайського коронавірусу, який перекинувся на Європу, і водночас нехтуємо реальною небезпекою. За даними ВООЗ щороку у світ на ТБ хворіють майже 10 млн людей і 2 млн помирає. Третина населення – інфікована мікобактерією туберкульозу!

Дату святкування обрали на честь дня відкриття туберкульозної палички. Мікробіолог Роберт Кох у 1882 році виявив та описав бацилу, що спричиняє туберкульоз (tuberculosis). За це відкриття він отримав Нобелівську премію з фізіології та медицини в 1905 році, а 24 березня стало Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом.

Роберт Кох досліджував як саму бактерію (названу на його честь паличкою Коха), так і умови, в яких вона розмножується і передається від одного організму до іншого. Основними факторами ризику були антисанітарія, холод і проживання великої кількості людей на обмеженій території. Це повністю відповідало житловим умовам більшості європейських робітників ХІХ століття, а тому хвороба швидко ширилася.

Перші серйозні зрушення в боротьбі з туберкульозом належать вченим Альберту Калмету та Камілю Ґеріну. Вони вперше у 1906 році створили вакцину на основі ослаблених бактерій великої рогатої худоби, яка дістала назву “Вакцина Кальмета-Геріна” (БЦЖ). В першій половині століття вакцина не використовувалася масово, а загальне поширення отримала аж після Другої світової війни.

Ця хвороба – справжня загроза людству! Туберкульоз – проблема соціальна, бо віддзеркалює економічний стан та добробут населення, розвиток охорони здоров’я та фтизіатричної служби.

     У той час, як загальні показники захворюваності на туберкульоз в усьому світі поступово знижуються, в деяких країнах вони продовжують рости. Наша країна – одна зі світових країн-лідерів по туберкульозу, зокрема з множинною лікарською стійкістю, яка не піддається лікуванню деякими найбільш ефективними протитуберкульозними препаратами.

Але від медиків успіх у боротьбі із ТБ залежить на 15-20%, решта від рівня життя людей. А тому – кожен подбайте про себе! Тільки міцна імунна система, добре харчування, здоровий спосіб життя, запобігання контакту з хворим, щеплення БЦЖ новонароджених зможе вберегти вас від цієї небезпечної недуги!

     Протягом останніх років спостерігається тенденція до зниження захворюваності на туберкульоз. Однак, рівень захворюваності на туберкульоз, у т.ч. і на хімієрезистентний, залишається високим. Особливо загрозливим є несвоєчасне звернення хворих за медичною допомогою, пізнє виявлення хвороби та хворих з ко-інфекцією (туберкульозом/ВІЛ-інфекцією/СНІДом), що зумовлює високий рівень смертності від туберкульозу у хворих на СНІД.

Зараження туберкульозом людини в основному відбувається повітряно-крапельним (з частинками мокротиння, слини хворого при кашлі, чханні) шляхами передачі. Для інфікування людині досить вдихнути лише незначну кількість таких бактерій. Сприяють розвитку хвороби незбалансоване харчування та ослаблений імунітет.

Перші ознаки розвитку туберкульозу у людини: прогресуюча та безпричинна втрата ваги, слабкість, апатія, підвищення температури тіла, кашель з виділенням мокроти

     Біля однієї чверті населення світу мають латентний туберкульоз, при якому люди інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки ще) не захворіли на цю хворобу і не можуть її передавати. Ризик того, що люди, інфіковані туберкульозними бактеріями, протягом свого життя захворіють на туберкульоз, становить 5-15%.

          Чинники, що знижують специфічний імунітет та сприяють розвитку захворювання при контакті з інфекційним агентом:

  • тютюнопаління, як фактор розвитку захворювань бронхолегеневої системи, що послаблює місцевий імунітет;
  • непомірний прийом алкогольних напоїв;
  • всі види наркоманії;
  • схильність до хвороб дихальної системи через наявність аномалій будови, частих захворювань в анамнезі, наявності хронічних запальних процесів в органах дихання;
  • хронічні захворювання і вогнища запалення в інших органах та тканинах;
  • цукровий діабет, ендокринні захворювання;
  • незбалансоване харчування, недостатність вітамінів поживних речовин;
  • невротичні порушення, депресивні стани, низька стресостійкість;
  • період вагітності;
  • несприятливі соціально-побутові умови.

Як можна виявити туберкульоз?

З метою раннього виявлення туберкульозу, дітям та підліткам необхідно робити туберкулінову пробу (реакцію Манту). Дорослі та підлітки, починаючи з 15-річного віку, повинні перевіряти свої легені за допомогою флюорографічного обстеження один раз на рік.

Що треба робити, щоб не захворіти?

  • вести здоровий спосіб життя: дотримуватися правил особистої гігієни, режиму труда та відпочинку, займатися фізичною культурою та/або спортом, не палити і не зловживати алкоголем;
  • докладати зусиль, щоб харчування родини було якомога повноціннішим;
  • проводити систематичне вологе прибирання, провітрювати його, не допускати накопичення пилу;
  • стежити за обов’язковим щепленням вакциною БЦЖ при народженні дитини, в 7 та 14 років (при відсутності протипоказань);
  • намагатись обмежувати контакти з хворими на туберкульоз, оберігати немовлят та маленьких дітей від контактів з незнайомими людьми (відвідування ринків, магазинів тощо);
  • не допускати контакту дітей з родичами, хворими на туберкульоз, не брати із собою дітей при відвідуванні хворого на туберкульоз у лікарні;
  • утримуватись від купівлі продуктів на стихійних ринках. При вживанні м’яса та молока обов’язково піддавати їх термічній обробці.

 

Список рекомендованої літератури
(з фондів бібліотеки БДМУ згідно ДСТУ 2015)

 

Lehrbuch der Inneren Medizin: manual. Bd.I-Teil 1. Infektionskrankheiten, Tuberkulose, Sarcoidose. / ed. A. S. Erfurt. 4th ed. Jena: VEB Gustav Fischer Verlag, 1978. 302 p.

Sweany H. Age Morphology of Primary Tubercles: monograph / springfield (illinois); Baltimore (Maryland): Charles C. Thomas Publisher, 1941. 258 p.

Алгоритми ступеневої терапії з використанням парентеральних форм антимікобактеріальних препаратів у хворих на чутливий та мультирезистентний туберкульоз легень: метод. посіб. для лікарів / уклад.: Ю. І. Фещенко та ін. Київ. 2019. 23 с.

Дужий І. Д. Диференціальна діагностика кулястих утворень у фтизіопульмонології: навч. посіб. Суми: Сум. держ. ун-т, 2011. 253 с.

Мельник Л. А., Нечосіна О. В., Пилипас Ю. В., Долинська М. Г. Соціо-психологічна підтримка хворих на туберкульоз для формування прихильності до лікування: навч. посіб. Київ: Бурнос. 2017. 109 с.

Основи профілактики туберкульозу: навч. посіб. / Л. Д. Тодоріко та ін.; за ред. Л. Д. Тодоріко. Чернівці: Медуніверситет, 2017. 159 с.

Основні синдроми та методи обстеження у пульмонології та фтизіатрії: навч. посіб. / за ред. Л. Д. Тодоріко. Чернівці: Медуніверситет, 2015. 559 с.

Петренко В. І., Долинська В. І., Разнатовська О. М. Позалегеневий і міліарний туберкульоз у хворих на коінфекцію туберкульоз/ВІЛ: навч. посіб. Київ: Центр, 2015. 112 с.

Сучасні підходи до лікування туберкульозу з множинною лікарською стійкістю на тлі цукрового діабету: метод. рек. № 1-2022 / укл.: Л. Д. Тодоріко та ін.Чернівці. 2022. 46 с.

Тодоріко Л. Д., Єременчук І. В., Герман А. О. Хімієрезистентний туберкульоз легень: особливості імунопатогенезу та тиреоїдної активності, оптимізація програми лікування / за ред. Л. Д. Тодоріко. Чернівці: БДМУ, 2014. 272 с.

Тодоріко Л. Д., Сем’янів І. О., Єременчук І. В. Сучасні аспекти лікування та профілактики туберкульозу = Modern Aspects of Treatment and Prevention of Tuberculosis : навч.-метод. посіб. / ред. Л. Д. Тодоріко. Чернівці: БДМУ, 2019. 193 с.

Тодоріко Л. Д., Шаповалов В. П., Сем’янів І. О. Фтизіатрія: сучасна діагностика туберкульозу = Phthisiatry: Tuberculosis Diagnostics Update: навч. посіб. / за ред. Л. Д. Тодоріко. Чернівці: Медуніверситет, 2016. 138 с.

Фещенко Ю. І., Мельник В. М. Організація протитуберкульозної допомоги населенню: сучасні підходи. Київ: Здоров’я, 2012. 655 с.

Фтизіатрія = Phtyisiology: підручник / В. І. Петренко та ін.; за ред. В. І. Петренка. 2-е вид. Київ: Медицина, 2018. 415 с.

Фтизіатрія = Phtyisiology: підручник / В. І. Петренко та ін.; за ред. В. І. Петренка. 2-е вид. Київ: Медицина, 2018. 415 с.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: