Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Всесвітній день боротьби з лімфедемою

Всесвітній день боротьби з лімфедемою – це щорічний захід, покликаний просвітити світ про захворювання лімфатичної системи.

6 березня щорічний Всесвітній день поширення інформації про лімфедему дає нам можливість підвищити обізнаність і зробити це глобальним пріоритетом. У низці країн розпочнуться кампанії з просвіти пацієнтів, їхніх рідних і близьких, а також медичних працівників.

Перший День обізнаності про лімфедему відбувся в жовтні 1994 року і був заснований Національною мережею лімфедеми в США. У цей особливий день вшановували пацієнтів з лімфедемою, які зробили значний внесок у розвиток своїх спільнот.

Відтоді День обізнаності про лімфедему став глобальною кампанією, що наголошує на важливості раннього втручання, регулярного моніторингу, фізичної активності та компресійної терапії як наріжного каменю найкращих результатів. Британське лімфологічне товариство навіть присвячує цій темі цілий тиждень, а Австралазійська лімфологічна асоціація ініціювала проведення місяця обізнаності про лімфедему.

Лімфедема – це хронічний стан, який виникає, коли лімфатична система пошкоджена або заблокована, що призводить до набряків у різних частинах тіла. Лімфатична система відіграє вирішальну роль у підтримці імунної системи організму, відводячи рідину та продукти життєдіяльності з тканин, але коли ця система порушується, це може призвести до ряду симптомів, таких як дискомфорт, біль і труднощі під час руху.

Лімфедема – розповсюджена соціально значуща хвороба, що має багато причин. Число вперше виявлених хворих з кожним роком зростає і тенденції до зниження захворюваності не спостерігається.

Лімфедема (слоновість) – набряк кінцівки, захворювання, пов’язане з порушенням лімфатичного дренажу, що обумовлює порушення білкового обміну у тканинах, прогресуюче і необоротне утворення фіброзної тканини.

Найдрібніші лімфатичні капіляри розташовані майже в усіх органах тіла і відводять надлишок рідини з крові в лімфатичні судини, забезпечуючи постійну дренажну функцію. Клапани в лімфатичних судинах, проникні для лімфотоку лише в один бік, забезпечують односторонній напрямок руху лімфи. Накопичення тканинної рідини проявляється у вигляді набряків. Причини, що призводять до таких змін можуть бути пов’язані з вродженими аномаліями лімфатичних судин або наслідками їх ушкоджень різного характеру.

Розрізняють первинну та вторинну форму лімфедеми.

Первинна форма (вроджена) – виникає достатньо рідко внаслідок гіпоплазії, недорозвинення лімфатичних судин або перетяжок в ембріональному періоді розвитку.

Вторинна лімфедема – це результат виникнення перешкоди на шляху відтоку лімфи (обструкції судини або її розриву).

При прогресуванні лімфедеми з’являється деформація, порушення функції кінцівки, почуття розпирання і тяжкості, втомлюваність, загальна слабкість, серцебиття.

Лікування включає вправи лікувальної фізкультури, компресійний трикотаж, масаж та хірургічні методи. Хоча повного одужання домогтися не вдається, застосування хірургічних методів лікування дозволяє зменшити симптоми, уповільнити прогресування захворювання і запобігти ускладненням.

Рекомендованим лікуванням лімфатичного набряку є деконгестивна лімфатична терапія (ДЛТ).

ДЛТ не є лікуванням лімфатичного набряку, але вона може допомогти контролювати симптоми. Хоча це вимагає часу і зусиль, лікування може бути використане для того, щоб взяти лімфедему під контроль.

 

Матеріал підготувала Олена СІВАШОВА

 

 

 Список рекомендованої літератури
(з фондів бібліотеки БДМУ згідно ДСТУ 2015)

 

Neugebauer J., Neugebauer J. Venenerkrankungen der Extremitaten: scientific edition. Berlin: VEB Verlag Volk und Gesundheit, 1982. 244 p.

Verovitz C. H. Diseases of the Veins and Lymphatics of the Lower Extremity: a manual of veins and lymphatics of the lower extremity: The Christopher Publishing House, 1941. 392 p.

Анатомія серця та кровоносних судин = Anatomy of the Heart and Blood Vessels: навч.-метод. посіб. / Кривецький В. В. та ін. Чернівці: БДМУ, 2022. 103 с.

Василюк М. Д., Василюк С. М., Лаб’як І. Р. Захворювання вен нижніх кінцівок: монографія. Івано-Франківськ, 2011. 305 с.

Василюк М. Д., Шевчук М. Г.  Варикозная болезнь нижних конечностей у женщин. Киев: Здоровья, 1992. 184 с.

Геник С. М. Судинна патологія в таблицях, схемах і малюнках: навч. посіб. Івано-Франківськ: Сіверсія, 1999. 334 с.

Клінічна анатомія та оперативна хірургія: базовий підруч.  Т. 1 / В. І. Півторак та ін. / за ред. В. І. Півторака, О. Б. Кобзаря. Вінниця: Нова Книга, 2021. 565 с.

Ковальчук Л. Я., Венгер І. К., Гощинський В. Б. Клінічна флебологія: навч. посібник. Тернопіль: Укрмедкнига, 2008. 287 с.

Недостатність кровообігу: зб. праць конф., м. Києві (21 – 23 грудня 1936 р.) Ін-т клініч. фізіології. Київ, 1938. 349 с.

Саєнко В. Ф., Костилєв М. В., Сморжевський В. Й., Поляченко Ю. В. Профілактика венозних тромбозів та емболій: практ. посіб. 2-е вид., доп. і пер. Київ: Аконіт, 2003. 186 с.

Хірургія = Surgery: підручник / К. М. Амосова та ін. /за ред. Я. С. Березнцького, М. П. Захараша, В. Г. Мішалова. 3-є вид. Вінниця: Нова Книга, 2021. 711 с.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: