Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Як не втратити слух

Кожного року 3 березня світ відзначає Всесвітній день слуху. Подію заснувала Всесвітня організація охорони здоров’я.  До 2016 року він був відомий як Міжнародний день догляду за вухами.  Щороку ВООЗ обирає тему, розробляє навчальні матеріали та робить їх у вільному доступі кількома мовами. Вона також координує та повідомляє про події по всьому світу.

В цей день медичні та інші організації в різних країнах повинні проводити заходи, які спрямовані на те, щоб підвищувати обізнаність населення про можливі проблеми, пов’язані зі слухом. Своєю чергою, Всесвітня організація охорони здоров’я обіцяє надавати державам всебічну підтримку при розробці й здійсненні національних програм лікувальної та профілактичної допомоги людям із захворюваннями вух та проблемами зі слухом.

Основними причинами глухоти та приглухуватості називають хронічні інфекції вуха та ряд захворювань: краснуха, кір, паротит, менінгіт. Деякі лікарські препарати та шкідливі фактори навколишнього середовища також є основними причинами глухоти. Однак здоров’я починається з дитинства. Згідно з останніми дослідженнями, щороку збільшується кількість дітей з порушенням слуху. Порушення ці починаються ще до народження дитини, коли майбутня мама хворіє на різні інфекційні хвороби.

Навіть той самий грип може наробити багато біди для майбутнього немовляти. У ранньому віці діти часто хворіють на кір, паротит, кашлюк, скарлатину, що істотно впливає на орган слуху. Також неконтрольований прийом антибіотиків має негативний вплив на слух. Багато інших проблем і хвороб у дитинстві впливають на отологічні захворювання.

Порушення слуху у дорослих фахівці розглядають як соціальний недуг. Особливе місце у структурі отоларингічних хвороб займає отит — запалення середнього вуха. Якщо його вчасно не лікувати, можна дістати повну втрату слуху. У відносно недалекому минулому отит міг спричинити навіть смерть хворого. Ще однією важливою причиною втрати слуху є отосклероз — розростання скроневої кістки. Це спричиняє руйнування рецепторів внутрішнього вуха і волокон слухового нерва. Є ще дуже багато хвороб вуха і проблем, що їх спричиняють.

Найвразливіша група населення — це люди похилого та старечого віку. Саме у цій групі населення найчастіше виникають проблеми зі слухом. Це вікова проблема зниження гостроти слуху. Відомо, що з віком погіршується сприйняття та розбірливість мови. Це пов’язано з патологією й атрофією фізіологічних процесів у слуховому аналізаторі. Тобто, простіше кажучи — старіє людина і разом з нею старіють інші органи та системи. Не є винятком слух. Проте навіть у такому віці не варто усе списувати на старість та відмовлятися від медичної допомоги.

Проблема порушення слуху з кожним роком стає актуальнішою, як у медичному, так і в соціальному плані. Не дивлячись на певні успіхи, досягнуті в отіатрії за останні кілька десятиліть, щороку кількість хворих людей лише зростає. Посилена увага спеціалістів до вивчення даного питання пояснюється не тільки поширенням отоларингічних проблем серед населення, але і певним науковим прогресом, успіхами функціональної діагностики, методами лікування та хірургії.

Щороку у всьому світі розробляються принципово нові методи дослідження та обстеження слуху, які дозволяють точно диференціювати характер і рівень ураження слухового апарату та вух.

Що робити, аби мінімізувати ризики погіршення слуху:

  • Вакцинуйте дітей за календарем профілактичних щеплень (зокрема — щеплення від кору, краснухи та свинки).
  • Обстежуйтеся у лікаря та обстежуйте дітей, адже він, наприклад, може вчасно виявити отит у дитини та швидко надати необхідну допомогу.
  • Застосовуйте ліки за призначенням і під контролем лікаря. Деякі з них можуть мати негативний вплив на слух.
  • Слідкуйте за гігієною звуку — не слухайте дуже гучно музику протягом тривалого періоду часу, на концертах не стійте близько до джерела шуму, наприклад, одразу поруч біля динаміків, робіть паузи, якщо знаходитесь в шумному місці.
  • Уникайте негативного впливу гучних звуків та шуму від обладнання на робочих місцях. Для цього використовуйте спеціальні вкладки для вух. В залежності від матеріалу та якості прилягання, вони здатні поглинати шум від 5 до 45 децибелів.
  • Ви можете перевіряти слух самостійно. Для цього існують різні онлайн тести та додатки. Як приклад — тут можна пройти такий тест. Або завантажити додаток від ВООЗ, який дозволяє перевіряти слух та зберігає ваші результати.
  • Якщо відчуваєте, що слух погіршився — негайно зверніться до лікаря. Що швидше ви це зробите, то вищі будуть шанси його вберегти.

Цікаві факти

  1. За статистикою, жінки втрачають слух рідше, ніж чоловіки.
  2. Доведено, що навушники сприяють збільшенню бактерій у вухах у 700 разів, також навушники здатні порушити процес вушного самоочищення.
  3. Вуха допомагають людині тримати рівновагу, але вушні інфекційні захворювання цьому заважають.
  4. Цікаво, що звук моря з мушлі – це насправді звук венозної крові у вухах.

Матеріал підготувала Дар’я ДЕВ’ЯТКІНА

Список рекомендованої літератури
(з фондів бібліотеки БДМУ згідно  ДСТУ  2015)

 


Арканова, О. Ю. Психологічні особливості особистості дітей з вадами слуху: монографія. Київ : КММ, 2007. – 88 с.

Безшапочний С. Б., Дєєва Ю. В., Заболотний Д. І., Мітін Ю. В. Оториноларингологія : підруч. 2-е вид., випр. – Київ : Медицина, 2011. – 471 с.

Клінічна анатомія, фізіологія органу слуху і рівноваги та методи дослідження в отології : навч. посіб. / О. Г. Плаксивий та ін.; М-во охорони здоров’я України, ВДНЗ України “Буковин. держ. мед. ун-т”. Чернівці : БДМУ, 2019. – 150 с. : іл.

Мельник П. О., Пішак В. П., Плаксивий О. Г., Левицьк С. А. Уроджені та набуті синдроми в оториноларингології : епономічний словник-довідник / М-во охорони здоров’я України, Буковин. держ. мед. акад. – Чернівці : Медакадемія, 2003. – 183 с.

Функціональна діагностика : підруч. для лікарів-інтернів і лікарів – слух. закл. (ф-тів) післядипл. освіти МОЗ України / за ред. О. Й. Жарінова, Ю. А. Іваніва, В. О. Куця. – Київ : Четверта хвиля, 2018. – 732 с.

Шидловська, Т. В. Шум, слух, здоров’я : [монографія]. Київ : Наук. думка, 1991. – 124 с. : іл.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: