Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Завтра, завтра, не сьогодні…

 

Прокрастинація – таким складним словом називають психологічний термін, що означає звичку постійно відкладати неприємні завдання на потім та тяжіння до справ, що приносять більше задоволення та швидкий результат.

У перекладі з латини crastinum – «завтрашній», pro- для. Тобто «на завтра». Ця звичка настільки негативно впливає на якість нашого життя, що психологи відокремили міжнародний день прокрастинації з метою привернення уваги до проблеми.

Прокрастинатори постійно відтерміновують виконання завдань, працюють без плану, перекладають відповідальність на інших. Достатньо порівняти список, що було вами намічено зробити і того, що зроблено, щоб зрозуміти, чи близькі ви до стану прокрастинації.

Власне, кожен з нас час від часу відсторонюється від вирішення важливих питань та відкладає їх на «невизначене» потім. Але для багатьох це стиль життя. Особливо небезпечно, коли це стосуються власного здоров’я – застерігають психологи та розповідають про методи профілактики прокрастинації.

 

Від тимчасової прокрастинації можна
позбавитись наступним чином:

– Зниження тривожності: регулярний сон, самонавіювання, концентрація на досягнутих успіхах, чай із заспокійливих трав.

– Планування свого робочого часу та аналіз виконаного, а особливо — невиконаного.

– Визначення пріоритетів. Визначайте, які справи є невідкладними та потребують негайного вирішення.

 – Складне завдання можна розкласти на низку завдань та виконувати їх послідовно.

– Якщо жодні засоби не спрацьовують, звертайтеся за порадами до психологів.

Серед засобів боротьби з прокрастинацією: планування свого робочого часу та аналіз виконаного, а особливо – невиконаного, а також метод візуалізації – тобто бачення себе в майбутньому – саме це допоможе побороти страхи та вирішити ту чи іншу проблему – радять фахівці.

Будь-яке складне завдання можна розкласти на низку завдань та виконувати їх послідовно, – говорять психологи та нагадують девіз успішних людей: не відкладай на завтра, те що можеш зробити сьогодні.

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ ДЕНЬ БОРОТЬБИ
З  ПРОКРАСТИНАЦІЄЮ?

Навіть багато тисяч років тому з точки зору психології люди були схожими на нас і мали такі самі недоліки, зокрема, часто відкладали здійснення важливих, але не дуже бажаних дій. Є припущення, що прокрастинація виникла разом з поділом праці, тобто невиконання роботи більше не означало для людини швидких згубних наслідків. 

Водночас погляди на життя в давнину суттєво відрізнялися від сучасних, тайм – менеджментом наші предки не дуже переймалися, а тому прокрастинація не вважалася чимось поганим — наприклад, в Давньому Єгипті її називали «очікуванням відповідного часу», а в часи античності серед мислителів, та й просто серед небідних людей вважалося правильним проводити більшу частину свого життя в неквапливих роздумах.

Один з перших відомих історії закликів проти прокрастинації належить давньогрецькому поету Гесіоду — в своєму вірші «Робота й дні», написаному у 800 році до н. е., він звертається до свого брата Персеса, який постійно відкладав свої обов’язки на завтра і тому опинився в скрутному матеріальному становищі. Сократ і Арістотель описували типову поведінку прокрастинатора, але застосовували до неї термін «акразія», тобто дії всупереч здоровому глузду — коли людина знає, що повинна робити зараз, але натомість займається зовсім іншими справами. Ціцерон у виступах перед членами Сенату називав звичку зволікати «ненависною» та недопустимою у веденні більшості справ.

 

ВИДАТНІ ПРОКРАСТИНАТОРИ

 

Поет Джеффрі Чосер, який жив у XIV столітті, устами героїні «Кентерберійських оповідань» леді Пруденс радив читачам не відкладати на завтра ті справи, які можна зробити сьогодні.

Але й видатні люди не завжди дослухались до таких порад — наприклад, Леонардо да Вінчі писав картину «Мона Ліза» 16 років, тому що весь час відволікався на інші ідеї та винаходи. Щоправда, у випадку з Леонардо навіть прокрастинація була на користь — малюнки й креслення із записних книжок генія прислужилися людству пізніше.

Письменник Віктор Гюго теж мав схильність до прокрастинації — підписавши договір з видавництвом про написання роману «Собор Паризької Богоматері», він цілий рік відкладав роботу, відвідував світські заходи та приймав гостей. Зрештою, розгніваний видавець встановив для автора новий строк — 6 місяців, тому Гюго змушений був боротися зі звичкою зволікати. Для цього він попросив слугу забрати увесь одяг, залишивши тільки одну велику шаль. Оскільки одягти для виходу на вулицю та зустріч з друзями було нічого, письменник проводив дні за роботою і в результаті закінчив книгу на два тижні раніше строку.

 

1548 Слово «прокрастинація» з’явилося в Оксфордському словнику.

1977 Психолог Пол Рінгенбах опублікував роботу «Прокрастинація в житті людини». Відтоді це явище стало предметом глибоких наукових досліджень.

1986 З’явився інструмент для діагностики прокрастинації — канадська психологиня Клеррі Лей розробила «Шкалу загальної прокрастинації».

1995 В Карлтонському університеті Канади створено Procrastination Research Group — групу з досліджень прокрастинації, яку очолив доктор психології Тім Пічіл.

1997 Журнал «Psychological Science» опублікував одне з перших досліджень щодо згубного впливу прокрастинації.

2000 Дослідники розділили прокрастинацію на два типи: щодо виконання завдань та щодо прийняття рішень.

 

Серйозно досліджувати прокрастинацію почали в 1970-х роках, коли розвиток нейробіології та психології допоміг краще зрозуміти природу зволікання, а до того цю проблему вважали лінощами або невмінням ефективно організувати свій час. І хоча прокрастинацію не відносять до розладів особистості, проте більшість спеціалістів вважають її негативним фактором, який погіршує якість життя людини.

Згідно з дослідженнями, проведеними у США, кожна п’ята людина є хронічним прокрастинатором, при цьому 95% з них хотіли б позбавитися цієї звички. Втім, крім хронічних прокрастинаторів, тобто таких, які мають постійні проблеми з вчасним виконанням справ, є ще й ситуативні прокрастинатори, які відкладають лише конкретний тип завдань.

Не останнє значення в подоланні прокрастинації має підвищення енергетичного рівня організму, адже часто саме втома змушує нас відкладати справи. Тому варто звернути увагу на достатній сон, здорове харчування, прогулянки надворі, спорт та улюблене хобі — все, що відновлює наш фізичний і психічний стан. 

Правильно буде зробити неприємні справи більш приємними або запланувати якусь нагороду за успішне закінчення роботи. Зрештою, слід задуматися про причини прокрастинації — в кожного вони свої, зокрема, це може бути тривога або страх невдачі, які переважають навіть мотивацію та самоконтроль. 

 

Матеріал підготувала Олена СІВАШОВА

 

 

Список рекомендованої літератури
(з фондів бібліотеки БДМУ згідно ДСТУ 2015)

Актуальні питання психотерапії та психології, Всеукр. наук.-практ. конф. з міжнар. участю (24; 2018; Чернівці). Актуальні питання психотерапії та психології: зб. мат. XXIV наук.-практ. конф. з міжнар. участю, (29 червня-01 липня 2018 р.) /ред.-упоряд.: О. С. Юрценюк, Н. С. Карвацька. Чернівці: БДМУ, 2018. 171 с.

Бойчук Т. М., Тимофієва М. П. Розвиток пам’яті. Підготовчий курс: психологічний практикум. Чернівці: Книги-XXI, 2012. 98 с.

Вітенко І. С., Борисюк А. С., Вітенко Т. І. Основи психології. Основи педагогіки: навч.-метод. посіб. Чернівці: Книги-XXI, 2009. 197 с.

Губенко І. Я., Карнацька О. С., Шевченко О. Т. Основи загальної і медичної психології, психічного здоров’я та міжособового спілкування: підручник.  Київ: Медицина, 2018. 312 с.

Гуманістична психологія. Антологія: навч. посіб.: У3 т. Т.1. Гуманістичні підходи в західній психології ХХ ст. / за ред. Р. Трача, Г. Балла.  Київ: Пульсари, 2001. 252 с.

Діагностика, терапія та профілактика медико-психологічних наслідків бойових дій в сучасних умовах: метод. рек. / уклад.: П. В. Волошин, Н. О. Марута, Л. Ф. Шестопалова, та ін. Харків, 2014. 79 с.

Засєкіна Л. В., Пастрик Т. В. Основи психології та міжособове спілкування: навч. посіб. Київ: Медицина, 2018. 216 с.

Медична психологія: підручник: В 2 т. Т. 1. Загальна медична психологія / Г. Я. Пилягіна та ін.; за ред. Г. Я. Пилягіної. Вінниця: Нова Книга, 2020. 281 с.

Медична психологія: підручник: В 2 т. Т. 2. Спеціальна медична психологія / Г. Я. Пилягіна та ін.; за ред. Г. Я. Пилягіної. Вінниця: Нова Книга, 2020. 495 с.

Никоненко Ю. П. Клінічна психологія: навч. посіб. Київ, 2018. 368 с.

Особистість в умовах кризи: соціально-психологічний вимір: колективна монографія / А. С. Борисюк та ін. Чернівці: Технодрук, 2018. 179 с.

Панок В. Г., Чаплак Я. В., Романовська Д. Д.  Психоконсультативні стратегії діяльності практичного психолога системи освіти: навч.-метод. посіб. / за наук. ред. В. Г. Панка. Чернівці, 2011. 230 с.

Психологічні передумови й чинники особистісного та професійного розвитку студентів-медиків: монографія / А. С. Борисюк та ін. Чернівці: Технодрук, 2016. 263 с.

Романовська Д. Д. Особистісні стратегії професійної діяльності психологів: монографія. Чернівці: Технодрук, 2014. 245 с.

Тимофієва М. П., Слободська О. В. Психологія здоров’я: підручник. Київ: Медпринт, 2022. 599 с.

Феномен кризи: філософські та соціально-психологічні шляхи попередження і подолання: кол. монографія / А. С. Борисюк та ін.; ред. М. П. Тимофієва. Чернівці: Технодрук, 2020. 228 с.

Формування мотивації та установок на збереження психічного та психологічного здоров’я сільської молоді: монографія / Н. І. Зорій та ін.; ред. Н. І. Зорій. Чернівці: Технодрук, 2015. 227 с.

Шліппе А., Швайцер Й. Системна психотерапія та консультування: навч. посіб. для психіатрів, психотерапевтів, психологів / пер. з нім. О. Фільц. Львів, 2004. 320 с.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: