Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Міжнародний день акушерства

 

  Щороку 5 травня відзначається Міжнародний день акушерства.

Ідею проведення цього дня було запропоновано 1987 року в Нідерландах на конференції  Міжнародної конфедерації акушерок, що заснована 1919 року та об’єднує 88 акушерських асоціацій із 75 країн світу.  З 1991 року регулярно відзначається в понад 50 країнах світу

Міжнародний день акушерства — це нагода усвідомити важливість цієї професії, розширити знання про те, як багато роблять акушери та акушерки своєю повсякденною працею. Робота цієї категорії медиків незамінна, оскільки, саме акушерки допомагають малюкам з’являтися на світ.

Функції акушерки багатогранні і охоплюють надання першої акушерсько-гінекологічної допомоги, підготовку інструментарію для проведення прийому лікаря-гінеколога, допомогу лікарю при огляді жінки, проведення патронажу породіль та вагітних, ведення документації по диспансеризації хворих, психологічну підготовку вагітної до пологів, допомога у роботі лікаря-неонатолога, а також усім відоме надання допомоги акушеру-гінекологу у веденні пологів.  

Історія свята та спеціальності акушерки

Поява на світ дитини – це найпрекрасніше, що може статися в житті будь-якої людини, особливо жінки. Заведення потомства є не тільки спосіб продовжити рід, але також дозволяє відчути свою значущість у нашому земному світі. Важливу роль у здійсненні процесу безпосередньо народження дитини відіграє людина, що володіє професією акушера. Зазвичай ним є жінка, адже саме представниці прекрасної статі повною мірою притаманні такі якості, як ніжність, доброта, розуміння та високий рівень відповідальності за чуже життя.

Так, вважається, що початок було покладено в Стародавній Індії. Там вперше почали вивчати цю галузь медицини. У Стародавній Греції теж були такі жінки – помічниці, вони перерізали пуповину.

У Стародавньому Римі кожен орган мав свою богиню, і щоб догодити їй, жінка-повитуха мала все знати. Наприклад, богиня Проза допомагала малюкові, який йшов голівкою вперед. Богиня Постверта допомагала при сідничному і поперечному передлежанні. Агріппа допомагала дітям, які йдуть ніжками вперед. Жінка-повитуха мала зробити приношення потрібної богині.

У слов’ян роль акушерки виконувала повитуха, така жінка вважалася посланницею Божої матері. Її дуже поважали й навіть святкували 10 січня День повивальних бабок і породіль, в церковному обряді це свято називається Свято собору Пресвятої Богородиці.

16 століття – виходять у світ перші довідники – посібники, 18 століття – відкриваються в Європі перші пологові будинки.

Священні записи єврейського народу, часів античності, єгиптян свідчать про те, що спочатку надавали допомогу породіллям дами, а покровителями вагітних були богині, а не боги. Але вже в першій половині ІV століття до нашої ери в цій області з’явилися чоловіки.
Про те, якою була якість послуг, говорити не доводиться, так як практично був природний відбір, а лікарські препарати замінювали трав’яні відвари.

Не минуло багато часу, як акушерство стало на новий щабель.

 

Допомогла цьому в першу чергу подія, що сталася у Франції. Одного разу король запросив до своєї пані досвідченого хірурга, щоб той надав допомогу в пологах. Ось тоді-то лікар і був призначений першим акушером при дворі. З того часу акушерська справа отримала новий розвиток, стала розділом хірургії. Був випущений довідник (медичне керівництво) для акушерок.

У XVIII столітті винайшли інструмент з назвою «акушерські щипці». В той самий час почали відкриватися клініки та школи, де навчали фахівців – акушерів. Нарешті акушерство стало окремою галуззю.

   

У наші дні вагітним жінкам потрібно прийняти багато важливих рішень перед пологами. Епідуральна анестезія? Доула? Плейлист?

У Лондоні XVIII століття заможним дамам, які бажають без ускладнень народити дитину, треба було відповісти на інше питання: чи буде скористатися послугами чоловіка-акушера? Лікар Вільям Смеллі, «король чоловіків-акушерів», виявився головним учасником революції у сфері дітонародження, внаслідок якої пологи стали приймати чоловіки, озброєні щипцями, змащеними у свинячому жирі.

Оголошення. про те,, що Смеллі починає курс лекцій для акушерів чоловічої статі.

 

Найкраще свідчення цих змін можна знайти на сторінках лондонського Daily Advertiser від 28 жовтня 1742 року. Поруч із заміткою про втрату срібного годинника та афішів майбутнього щорічного свята Джентльменів було надруковано цікаве оголошення. Воно говорило, що Смеллі починає курс лекцій для акушерів чоловічої статі.

 

 Значуще для людського суспільства свято існує з 1987 року, коли ідею виникнення даного заходу озвучили на конференції Міжнародної конфедерації акушерок в Голландії. Одразу ж після заснування великого успіху воно не отримало. Лише через 5 років, у 1992 році відзначати International Midwives Day (так звучить назва урочистості англійською мовою) стали широко і з розмахом. Це стосується 50 держав, у їх число входить і наша країна.

Щороку 5 травня по всій планеті в рамках Міжнародного дня акушерки проводять різноманітні громадські акції. Примітно те, що крім стандартних семінарів, зустрічей, дискусій та конференцій, де представники професії вдало обмінюються досвідом один з одним, акушерки організовують демонстрації, вуличні ходи, консультують всіх охочих по специфічним питанням абсолютно безкоштовно. У державах з високим рівнем життя і розвиненою сферою надання медичних послуг пішли ще далі: представники професії здійснюють у своє свято збір коштів для нужденних колег з-за кордону. Робиться це з метою надання допомоги останнім у розвитку та вдосконаленні в трудовій сфері, адже від рівня майстерності фахівця безпосередньо залежать людські життя: життя матері та малюка.

  У наш час акушерки першими приймають у цей світ маленьку безпорадну людину. Вони допомагають мамам, надають їй професійну допомогу і знаходяться поруч, готові допомогти у будь-яку хвилину.

Для будь-якої породіллі акушер в перші хвилини і лікар, і психолог, і найкращий друг. Від досвідченості та професіоналізму акушерки залежить і процес появи нового життя, і післяпологовий контроль за самопочуття мами, і її малюка.

У книзі рекордів Гіннеса відзначена найстарша акушерка і наймолодша. 90-річна Аделіна Вільялобос з Перу починала свою діяльність з 1947 року. Вона прийняла понад 8 тисяч малюків, і серед них був навіть президент. А семирічна дівчинка Лорен Бурман, покликавши на допомогу сусідку, допомагала народитися своїй сестричці до приїзду медичних працівників.

Поява маляти на світ дуже урочиста подія. День акушерки важливий для кожної людини, адже всі ми прийшли в цей світ з допомогою людей цієї професії. І чоловіки, і жінки повинні розуміти, що і моральна підтримка, і високий професіоналізм допомагають іноді більше, ніж будь-які знеболювальні та заспокійливі препарати.

Дуже символічно те, що у багатьох містах споруджено пам’ятники акушеркам. У Церкві Святої Анни (Варшава) знаходиться великий пам’ятник Станіславі Лещинске. Ця жінка-акушерка у роки війни (1943 – 1945 рр.) в страшних умовах в таборі Освенцим допомагала жінкам народжувати. Низький  уклін, вдячність і повага всім людям цієї благородної професії.

 

В день професійного свята щиро вітаємо колег!
Ваша праця складна та відповідальна, адже ви допомагаєте з’явитися на світ новому життю.

Бажаємо міцного здоров’я, терпіння та успіхів!  

 

 Матеріал підготувала провідний бібліотекар  Олена СІВАШОВА
 
Рекомендована література
(з фондів бібліотеки БДМУ):

1.Акушерство та гінекологія з основами клінічної психології: навч. посіб. Кн. 1. Акушерство / за заг. ред. С. П. Польової, Чернівці: Медуніверситет, 2010. – 271 с. 

2.Акушерство і гінекологія = Obstetrics and Gynecology. Vol. 1 Obstetrics: підручник : У 2 т. Т. 1. Акушерство / В. І. Грищенко, М. О. Щербина, Б. М. Венцківський та ін. – 2-е вид. – Київ: Медицина, 2018. – 392 с.

3. Акушерство і гінекологія = Obstetrics and Gynecology. Vol. 1 Obstetrics: підручник: В 2 т. Т. 1. Акушерство / В. І. Грищенко, М. О. Щербина, Б. М. Венцківський та ін.  – 2-е вид. – Київ : Медицина, 2018. – 392 с.

4.Акушерство і гінекологія = Obstetrics and Gynecology. Vol. 2. Gynecology: підручник: У 2 т. Т. 2. Гінекологія / В. І. Грищенко, М. О. Щербина, В. В. Камінський та ін. – 2-е вид. – Київ: Медицина, 2018. – 352 с.

5.Акушерство та гінекологія: у 4 т.: нац. підруч. для студ. ВНЗ. Т. 1. Акушерство / [В. М. Запорожан, В. К. Чайка, Л. Б. Маркін, та ін.] – 2-е вид., випр. – Київ: Медицина, 2017. – 1031 с.

6.Медсестринство в акушерстві: навч. посіб. для студ. спец. “Сестринська справа” ВМНЗ I-IV р. а. / М. Б. Шегедин, Г. М. Гутей, О. Б. Кунець, Р. Х. Лифар. – Вінниця: Нова Книга, 2015. – 175 с.

7.Акушерство і гінекологія = Obstetrics & Gynecology : підруч. для студ. ВМНЗ III-IV р. а. У 2 кн. Кн. 1. Акушерство = Obstetrics / В. І. Грищенко, М. О. Щербина, Б. М. Венцківський та ін.  – Київ : Медицина, 2014. – 391 с.

 8.Акушерство і гінекологія: практикум / В. К. Ліхачов та ін. – Полтава: Дивосвіт, 2014. – 196 с.

 9.Littleton, Lynna. Maternal, Neonatal, and Women’s Health Nursing: учебное пособие / L. Y. Littleton, J. C. Engebretson. – New York: Delmar/ Thompson Learning, 2002. – 1341 p.

10.Llewellyn-Jones, Derek. Fundamentals of Obstetrics and Gynecology: [textbook] / D. Llewellyn-Jones ;ed. Jeremy Oats, Suzanne Abraham. – 9th ed., International edition. – Edinburgh ; London : Mosby Elsevier, 2010. – 354 p. 

11.Практичні навички з акушерства [Электронный ресурс]: навч. посіб. для студ. ВМНЗ / О. А. Андрієць, І. Р. Ніцович, О. М. Юзько та ін. – Чернівці: БДМУ, 2019.

12.Кравченко О. В. Спеціальні компетенції з акушерства в ситуаційних завданнях [Электронный ресурс] : навч.-метод. посіб. на ел. носії — Чернівці : БДМУ, 2021. 

13.Кравченко О. В. Спеціальні компетенції з дисципліни “Акушерство та гінекологія” [Электронный ресурс]: навч. посіб. на ел. носії. Ч. 2. Акушерство / О. В. Кравченко, С. М. Ясніковська, В. М. Соловей — Чернівці: БДМУ, 2021. 

14.Андрієць О. А. Медсестринство в гінекології. Тестові завдання [Электронный ресурс]: навч.-метод. посіб. – Чернівці: БДМУ, 2021. 

15.Фізіологічне та ускладнене акушерство [Электронный ресурс] = Physiological and Complicated Obstetrics: навч.-метод. посіб. / О. А. Андрієць, І. Р. Ніцович, А. В. Семеняк та ін.- Чернівці, 2020.

16.Патологічне акушерство [Электронный ресурс] = Patological Obstetrics: навч.-метод. посіб. / О. А. Андрієць, І. Р. Ніцович, А. В. Семеняк та ін. – Чернівці, 2021.

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: