Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

13 лютого – Всесвітній День Радіо під егідою ЮНЕСКО.

Рішення про проведення свята було ухвалено в листопаді 2011 року, на 36-й Генеральній конференції цієї організації.

Дата – 13 лютого, день створення радіо ООН 1946-го року – була запропонована Генеральним директором ЮНЕСКО.

Радіо, як і раніше, залишається найбільш динамічним, активним та привабливим медіа. Воно адаптується до змін і пропонує нові способи взаємодії та участі. У той час, коли соціальні мережі та фрагментація аудиторії можуть залишити нас у замкненому просторі сам-на-сам із однодумцями, радіо має унікальну здібність об’єднувати спільноти та активувати позитивний діалог заради змін.

Дослухаючись до аудиторії та задовольняючи її потреби, радіо надає розмаїття думок та поглядів, необхідне для розв‘язання проблем, з якими ми всі стикаємося.

ВИНАХІДНИКИ РАДІО

До кінця 1800-х років одночасно декілька вчених у різних країнах наполегливо займалися практичними дослідженнями електромагнітних хвиль, які являються основою радіозв’язку.  Тому звання винахідника радіо  важко віддати одній людині.

Генріх Герц

Створенням генератора та резонатора відзначився фізик з Німеччини Генріх Герц, який у 1887 році за допомогою цих приладів здійснив передачу електромагнітних хвиль на відстань без дротів. Втім, вчений не вважав, що це його відкриття буде мати хоч якийсь практичний сенс. 

Нікола Тесла

Нікола Тесла, відомий винахідник, який на той час жив у США та досліджував атмосферну електрику, раніше за інших наблизився до створення приймача електромагнітних хвиль. Ще в 1890 році він описав прилад, який дозволятиме на відстані слухати будь-що — виступи політичних лідерів, музику, пісні чи проповідь священника. В 1893-1895 роках вчений створив приймач та передавач радіохвиль власної конструкції.

Прилад Тесли міг переводити радіосигнали в акустичні звуки, так само як сучасні радіоприлади. Але, за задумом Тесли, радіосигнал був лише проміжною ланкою в грандіозному плані передавати за допомогою гігантського резонатора по всьому світу електричний струм, не використовуючи дроти. Наскільки реальною була ця ідея, судити важко, адже, на жаль, Тесла не встиг втілити її в життя.

Олівер Лодж

В 1894 році в Оксфорді Олівер Лодж продемонстрував передачу радіосигналу на 40 метрів — від однієї будівлі до іншої. Продовжувати роботу над вдосконаленням своїх приладів Лодж не став,  оскільки  Герц не бачив майбутнього для використання цього явища на практиці.

Олександр Попов

Олександр Попов у 1896 році вперше здійснив передачу радіотелеграми. Словами, які вперше транслював Попов, стали набрані азбукою Морзе ім’я та прізвище — «Генріх Герц». 

Попов теж використав приймач та передавач власного виготовлення, базуючись на приладах Олівера Лоджа. Але вчений вдосконалив пристрій, і він відзначався високою чутливістю та надійністю. Винахідник також додав до свого приладу антену, що дозволило вважати цей пристрій новаторським, а опис радіоприладу Попова було перекладено на всі європейські мови.

Гільєрмо Марконі

Молодий італійський винахідник Гільєрмо Марконі отримав патент на радіоприймач та передавач в 1896 році через два місяці після першої радіопередачі Олександра Попова. В 1901 році Марконі продемонстрував передачу радіосигналу через Атлантичний океан. Патент на винахід радіозв’язку Марконі отримав у США в 1905 році, а в1909-му його нагородили Нобелівською премією з фізики.

Між Марконі та Теслою виникла судова суперечка щодо права на винахід радіо.  В результаті судового слідства саме Нікола Тесла отримав офіційне звання винахідника радіо в США, щоправда, вже посмертно.

В 1906 році Реджинальд Фессенден провів двосторонній сеанс радіозв’язку через Атлантику, в якому телеграми доходили безперешкодно, а от спроби передавати людську мову або музику не мали успіху. Але вже в1909-му американець Чарльз Герольд збудував радіостанцію з технологією передачі голосу. Саме його радіостанція першою почала транслювати музику, також Герольду належить авторство терміну «радіомовлення».

Так, на початку XX століття радіо від перших своїх передач відкрило доступ мільярдам людей до розваг та інформації.

 

 

Матеріал підготувала Олена СІВАШОВА

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: