Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

20 жовтня – Всесвітній день боротьби з остеопорозом (World Osteoporosis Day)

Ініціатива створення Всесвітнього дня профілактики остеопорозу належить Національному суспільству остеопорозу Великобританії та Всесвітньої організації охорони здоров’я. Відзначається Всесвітній день профілактики остеопорозу щорічно 20 жовтня, починаючи з 1999 року.

Кожна третя жінка старше 50 років і кожен п’ятий чоловік страждають остеопорозом. За даними ВООЗ остеопороз, як причина інвалідності та смертності хворих, займає четверте місце після захворювань серцево-судинної системи, онкологічної патології та цукрового діабету. Остеопороз може посилювати перебіг атеросклерозу і підвищувати ризик ускладнень. Через зниження мінеральної щільності кісткової тканини збільшується відкладення кальцію в коронарних артеріях. Одне з найскладніших наслідків остеопорозу – перелом шийки стегна.

Факторами ризику розвитку остеопорозу і перелому кісток є:

  • часті переломи раніше;
  • сімейний анамнез остеопорозу;
  • вік старше 65 років;
  • жіноча стать;
  • індекс маси тіла 20 кг/м2 або маса тіла <57 кг;
  • системний прийом глюкокортикоїдів понад 3 міс;
  • гіподинамія, куріння, зловживання алкоголем;
  • наявність деяких захворювань ендокринних (цукровий діабет 2-го типу), аутоімунних (целіакія), онкологічних, а також порушення всмоктування в кишківник і порушення травлення, ревматоїдний артрит;
  • належність до білої раси.

 

 

Серед найпоширеніших скарг хворих на остеопороз – зниження працездатності, підвищена стомлюваність, сильні болі в спині. Проте в 50% випадків початкові стадії хвороби проходять безсимптомно, що створює проблеми в діагностуванні.

У зв’язку з цим медики підкреслюють важливість регулярних оглядів та профілактики, що полягає в дієті, багатої кальцієм, але вільної від білків, кави або чаю, дотриманні здорового способу життя.

За допомогою харчування потрібно, в першу чергу, нормалізувати мінеральний обмін в організмі, оскільки остеопороз викликається не дефіцитом кальцію, а нездатністю до його засвоєння. Тому необхідно обов’язково вживати сир і молочні продукти, холодець, заливні желейні страви, листову зелень, сирі горіхи, насіння.

Продукти, необхідні в раціоні для профілактики та лікування остеопорозу: бобові овочі (соя, квасоля, сочевиця), люцерна та червона конюшина (біодобавки з цими лікарськими рослинами), злакові культури (бурий рис, ячмінь, овес, гречка, пророщена пшениця), зелені овочі (стеблова селера, петрушка, броколі, спаржа), фрукти (фініки, родзинки темних сортів, червоний і синій виноград, гранати, яблука), морепродукти, риба.

Лікування остеопорозу, як і будь-яких патологій, слід починати якомога раніше. Тому при перших ознаках погано стану та виникненні насторожуючих симптомів, зверніться до лікаря.

Слід виключити з раціону продукти, які погіршують засвоєння кальцію або сприяють його вимиванню з організму.

  1. Цукор, мед, вироби з пшеничного борошна, кава, чай, рафіновані продукти й кофеїн, що порушують всмоктування кальцію в кишківнику.
  2. М’ясні продукти заводського виготовлення (натуральне м’ясо на засвоєння кальцію не впливає).
  3. Надлишок солі. Сіль витісняє з організму кальцій, який виходить разом із сечею. Всього одна зайва чайна ложка солі в день може викликати зменшення кісткової маси на 1,5% в рік.
  4. Алкоголь. Зловживання алкоголем нерідко викликає остеопороз навіть у чоловіків середнього віку, які взагалі-то до нього зовсім не схильні. Яскраво виражений остеопороз з ламкістю кісток розвивається в усіх жінок, які зловживають алкоголем, причому дуже рано.

Для профілактики переломів важливо стежити не тільки за щільністю кісток, а й за тонусом м’язів. Підвищити його та при цьому уникнути ризику травм допомагають нескладні вправи.

Для профілактики остеопорозу необхідно вести активний спосіб життя; відмовитись від шкідливих звичок, правильно харчуватись. Корисними будуть будь-які вправи з навантаженням, але особливо ходьба, біг, стрибки і танці. Натомість плавання не допоможе, оскільки у воді осьове навантаження на кістки практично відсутнє.

 Ефект фізичної терапії ґрунтується на тісному зв’язку робочих м’язів з нервовою системою, кістками, обміном речовин, внутрішніми органами. Щодо їжі, то слід вживати продукти з високим вмістом кальцію, вітаміну D, магнію, фосфору, білка. Обов’язково слід відмовитись від куріння і зловживання алкоголем.

Для виявлення захворювання потрібно провести медичне дослідження, яке називається МРТ. Воно складається з вимірювання щільності кістки.

  • Це низько активне рентгенівське випромінювання, яке не займає багато часу, а також не викликає болю.
  • Детальний розгляд хребта та стегна може вказати на перелом.
  • Звичайний рентген інших кісток, як правило, не настільки точний, щоб дізнатися про існування такого стану.

Цікаві факти

  • До 2050 року у всьому світі прогнозується збільшення частоти переломів стегнової кістки в чоловіків на 310 %, у жінок – на 240 % порівняно з 1990 р., чому сприяють урбанізація та постаріння населення.
  • Більшість пацієнтів з малотравматичними переломами (приблизно 80 %) осіб не обстежуються й не лікуються, то ж попередження подальших переломів є мало ефективним.
  • Кількість ліжко-днів у хворих з остеопорозом перевищує відповідні показники в пацієнтів з раком молочної залози, серцевими нападами, діабетом та ін.
    У 1 з 5 жінок з переломом хребців протягом року виникає новий перелом.
  • Приблизно 60 % осіб після перелому стегнової кістки втрачають незалежність, а 20 % протягом року після перелому потребують тривалої медичної допомоги.
    Ризик переломів на 27 % вищий, ніж ризик раку простати.
  • У світі кожні 3 сек. відбувається один перелом, щорічно це приблизно 9 млн.
  • Якщо у Вас був один перелом – ризик отримати наступний збільшується вдвічі.
  • Лише третина хворих з переломами хребців звертається за медичною допомогою.

 

Матеріал підготувала Олена СІВАШОВА

 

      Список рекомендованої літератури

(з фондів бібліотеки БДМУ згідно ДСТУ 2015)

 

 

Васильчишин Я. М., Васюк В. Л., Васюк С. В., Процюк В. В. Інтраопераційна профілактика та лікування інфекційних ускладнень ендопротезування кульшового та колінного суглобів. Чернівці: БДМУ, 2018. 144 с.

Васюк В. Л., Бур’янов О. А., Ковальчук П. Є. Алгоритми діагностики і лікування та клінічні задачі з травматології та ортопедії: навч. посіб. Чернівці: БДМУ, 2015. 268 с.

Васюк В. Л., Бур’янов О. А., Ковальчук П. Є. Травматологія та ортопедія в питаннях і відповідях: навч. посіб. Чернівці: БДМУ, 2015. 318 с.

Васюк В. Л., Ковальчук П. Є., Дудко О. Г. Алгоритми діагностики і лікування та клінічні задачі з травматології та ортопедії: навч. посіб. Чернівці: БДМУ, 2014. 268 с.

Васюк В. Л., Ковальчук П. Є., Кваснюк Д. І. Практичні навички та маніпуляції у травматології та ортопедії: навч. посіб. Чернівці: БДМУ, 2020. 191 с.

Діагностика та лікування остеопорозу та остеопоротичних переломів: метод. рек. / уклад.: М. О. Корж, Н. В. Дєдух, Л. Д. Горидова. Харків, 2005. 28 с.

Митник З. М., Головач І. Ю. Остеопороз і остеопенія, асоційовані з хронічними захворюваннями печінки: монографія. Київ: МОРІОН, 2009. 127 с.


Mach J. Die Inaktivitatsosteoporose: Klinische und tierexperimentelle Studie: monograph. Berlin: VEB Verlag Volk und Gesundheit, 1971. 207 p.

Поляченко Ю. В., Бур’янов О. А., Скляренко Є. Т. Травматологія та ортопедія = Traumatology and Orthopedics: посібник / за ред. О. А. Бур’янова. Київ: Медицина, 2017. 215 с.

Проблеми остеопорозу: монографія / І. С. Сміян та ін.; за ред. Л. Я. Ковальчука. Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.  444 с/

Рубленик І. М., Шайко-Шайковський О. Г., Васюк В. Л.  Блокуючий інтрамедулярний металополімерний остеосинтез в лікуванні переломів кісток та їх наслідків. Чернівці, 2003. 150 с.

Сімейна медицина: енциклопедія: У5 т. / за ред. В. Г. Передерія, Є. Х. Заремби. Київ: Здоров’я, 2009. Т. 3. Хірургічні хвороби. Ортопедія і травмвтологія. Неврологія і нейрохірургія. Нетрадиційні методи лікування 704 с.

Травматологія та ортопедія: нац. підруч. / за ред. Г. Г. Голки, О. А. Бур’янова, В. Г. Климовицького.  Вінниця: Нова Книга, 2019. 432 с.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: