Цей посібник містить поради дослідникам щодо вибору відповідного журналу для їхніх досліджень і надає інформаційну підтримку бібліотекарям, які прагнуть допомогти дослідникам обрати журнал.
Вибір місця для публікації є дуже важливим питанням для дослідників. На вибір часто впливає бажання дослідників забезпечити своєчасне й широке поширення результатів своїх досліджень, водночас відповідаючи вимогам, що встановлені їхніми установами та/або спонсорами досліджень, а також вимогам, яким дослідники повинні відповідати для оцінювання, аналізу та просування досліджень. Тому вибір часто буває нелегким.
Спираючись на Diamond OA Standard (DOAS), розроблений проєктом Developing Institutional Open Access Publishing Models to Advance Scholarly Communication (DIAMAS), і на контрольний список Think. Check. Submit, цей посібник пояснює, як проаналізувати основні елементи журналу та інформацію, надану на його сайті, щоб зрозуміти, чи підходить він для Вашого дослідження. Однак, зрештою, якість дослідження, опублікованого в журналі, залишається найважливішим критерієм, яким слід керуватися при виборі. Тому аналіз журналу та відповідного матеріалу завжди повинен супроводжуватися експертним оцінюванням опублікованого контенту.
Посібник був розроблений з використанням практичного підходу – через заходи з підтримки досліджень, тренінги та низку бесід з дослідниками та бібліотекарями. Разом з орієнтовним вибором журналів для публікації, він може бути використаний бібліотекарями для проведення тренінгів на основі сценаріїв (наприклад, дослідників, які беруть участь у тренінгу, можна попросити проаналізувати журнал, використовуючи контрольний список). Його також можна поєднувати з іншими посібниками та інструментами (наприклад, Think. Check. Submit, cOAlition S Journal Checker Tool) і налаштувати відповідно до потреб різних контекстів (наприклад, додаючи нові елементи або надаючи додаткові специфічні локальні інструкції).
Порядок пунктів у контрольному списку відображає порядок дій при перевірці інформації з погляду дослідника, тобто автора: після перевірки основних формальних елементів (назва журналу, ISSN, видавець, URL-адреса сайту), аналіз фокусується на політиці, органах і практиках, які повинні забезпечувати якість контенту, після чого йде політика відкритого доступу, авторського права та ліцензування, що є особливо важливим для дослідників, які мають відповідати вимогам спонсорської або інституційної політики.
Усі інші політики (правила) журналу, хоча й дуже важливі, будуть проаналізовані більшістю дослідників лише в тому випадку, якщо журнал пройшов вищезгадані перевірки. Зрештою, збереження цифрових даних, функціональний сайт і прозорі показники все ще залишаються прагненням для багатьох журналів, але навряд чи будуть визначальними факторами у прийнятті рішення під час вибору.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.