Хюгге – рецепт щастя на кожен день

Вперше слово hygge з’явилося в письмовій датській мові на початку XIX століття. А походить воно від норвезького «добробут». Це поняття, що означає особливу атмосферу і відчуття, пов’язані зі щастям.

Згідно з дослідженнями останніх десятиліть, данці вважаються одним з найщасливіших народів Європи. І це попри постійно погану погоду та непомірно високі податки.

У датській мові слово «хюґе» може бути як дієсловом, так і прикметником (hyggelig — володіє властивостями хюґе). Данці кажуть: «Як hyggeligt буде зібратися разом», «Яка hyggelig вечірка!», «Було так hyggeligt тебе зустріти!», «Хочу провести з тобою час hyggelig».

Також хюґе можна додати практично до будь-якого датського слова. Наприклад, вечір п’ятниці — час для familiehygge, а затишні вовняні шкарпетки — hyggesokker. Таким чином, хюґе — це слово, яке, за визначенням Майка Вікінга, «не пишеться, а відчувається».

Які є ознаки хюґе?

• Смак хюґе — знайомий, приємний, заспокійливий. Якщо чай, то з медом, якщо печиво, то зі смачною глазур’ю, якщо рагу, то з додаванням вина або якийсь улюбленої приправи.
  • Звук хюґе — потріскування палаючих дров, які стріляють маленькими іскорками. Шуми, чутні тільки в тиші: стук крапель дощу по підвіконню, гул вітру за вікном, шелест дерев, скрип дерев’яних мостин. Це будь-які звуки, навіть гуркіт грому, але якщо ви перебуваєте в цей момент вдома, в затишку і безпеки.
  • Запах хюґе — той, який переносить в минуле, туди, де вам було дуже добре, затишно і безпечно. Аромат бузку, ванільною випічкою, дерев’яних меблів, новорічної ялинки, маминих духів.
  • Дотики хюґе — приємні відчуття, які виникають, коли проводиш пальцями по м’якій шкурі, зігріваєш руки об гарячу керамічну кружку, чіпаєш поверхню старого дерев’яного столу.
  • Бачити хюґе — дивитися на темні природні кольори, спостерігати за повільними природними явищами, наприклад, як танцюють язики багаття, за снігом, що падає,  краплями дощу, повзуть по склу.

Жити за хюґе — це значить свідомо робити свої будні радісними. Діліться позитивом з близькими та рідними.

Важливо саме наживо спілкуватися, не витрачаючи час на листування в соцмережах. Краще сходити в театр з подругою або на концерт якоїсь знаменитості, а також можна зустрітися з друзями в кафе за чашкою кави, ніж поспілкуватися, наприклад, у повідомленнях соціальних мереж або навіть по відеозв’язку.

Запросіть свого рідного людини в кіно або театр, де ви отримаєте порцію позитиву і гарних емоцій.

Важливий момент: чим менше буде бюджету, розкоші і шику, тим ближче ви підійдете до датського образу думки.

Життєві дрібниці хюґе

• Пов’язані вовняні шкарпетки або шарф з шапкою для близької людини.
  • Романтичну вечерю при свічках, з легкою музикою і букетом польових квітів на столику.
  • Гарячий чай з термоса на морозі.
  • Тепла ванна з запахом настояних трав, з мильними бульбашками.
  • Кіт в кріслі, або відпочинок на дивані під великим пледом — це теж хюґе.

Данці упевнені, що найкращі моменти життя безкоштовні, треба тільки уміти помічати їх. Якщо ви тільки на початку освоєння засадничого стилю життя скандинавів, ось ще декілька ідей. Примірявши їх на себе, ви з легкістю продовжите список, де «живе» хюґе:

• краса навколишнього світу;
  • тихий сімейний вечір;
  • заливчастий сміх дитини;
  • читання перед сном;
  • чашка ароматного чаю;
  • вогонь в каміні та гірлянда на вікні;
  • в’язані шкарпетки, шарфи, рукавички;
  • лист, написаний від руки;
  • власноручно приготоване варення;
  • слухати, як потріскують дрова в каміні;
  • доброзичливе відношення до світу;

Життя в стилю хюґе – можливість існувати в атмосфері спокою, комфорту і затишку. Але це зовсім не філософія нероб. Датський спосіб життя – уміння знайти баланс між роботою, сім’єю і відпочинком, заснований на звичайних і доступних задоволеннях.

Життя данців засноване на рівності. Тобто у засновників стилю хюґе не заведено хвалитися матеріальним становищем, розумовими здібностями, особистими успіхами в кар’єрі або навчанні у дітей.

Для хюґе не потрібні надмірності, головне — це знайти красу у звичайних життєвих речах. Вони зазвичай доступні й прості. Багато хто думає, що це слово придумали ледарі та нероби. Але це не так, не потрібно влаштовувати з життя суцільне свято.

Матеріал підготувала Дар’я Дев’яткіна