Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Мій нюх – моє багатство

 

 27 лютого проводиться День обізнаності про аносмію.

Аносмія – втрата нюху, стан, при якому людина не відчуває запахи.

Деніел Шейн, людина, яка ініціювала День поінформованості про аносмію у 2012 році, каже: «Я розпочав акцію «Поінформованість про аносмію», щоб об’єднати всіх, хто цікавиться аносмією, заохочувати дослідження та розповсюджувати інформацію». Деніел народився з аносмією. Він американець і працює в американській консалтинговій фірмі з технологій. Відкриття Даніелем того, що його вроджене захворювання має назву, спонукало його створити цей особливий день.

З того часу День поінформованості про аносмію став міжнародною подією, до якої приєдналися тисячі людей по всьому світу та яку підтримали провідні дослідні центри, зокрема Центр хімічних відчуттів Монелла та правозахисна організація «П’яте почуття».

Нюх – можна сказати, найдревніший спосіб живих організмів сприймати довкілля. Його прообразом є різного типу хімічні аналізатори, які, наприклад, дозволяють бактеріям рухатися в напрямку градієнта хімічних речовин. Нюх відіграє важливу роль у тварин, у той час, як комфортне існування в умовах суспільства дозволяє нам не надавати цьому чуттю ключового значення, та, наприклад, не включати перевірку нюху до планового медогляду. А все-таки, за статистикою, втрата нюху спостерігається у 3,2 % людей після 40 років, а після 60 років ця цифра сягає 14-22%.

  Однак, відчуття запахів для нас є іноді важливішим, ніж ми про нього думаємо.

Основні причини втрати нюху:

  • Похилий вік. У 60% людей старше 80 років знижено нюх, при чому лише 10% скаржаться на це.
  • Лор-захворювання (ГРЗ, синусит, хронічний або гострий риніт, носові поліпи та ін.).
  • Побічні дії деяких ліків (аміноглікозиди).
  • Ендокринні захворювання (гіпотиреоз, діабет).
  • Хвороба Паркінсона.
  • Хвороба Альцгеймера.
  • Черепно-мозкова травма.
  • Розсіяний склероз.
  • Пухлина мозку.
  • Куріння.
  • Коронавірус.

Аносмія може бути вродженою і набутою.

Нюх може мати життєво важливе значення у деяких критичних ситуаціях

Запах горілого, газу чи зіпсованого продукту – це те, що може попередити про пожежу, вибухонебезпечну ситуацію чи уберегти від важкого харчового отруєння.

Нюх дає нам можливість насолоджуватися їжею

І це не лише встигнути напродукувати повний рот слини у відповідь на запах яблучного пирога, а й безпосередньо насолодитися його смаком. Інформація про їжу передається двома шляхами: перший – від нюхових рецепторів, присутніх в ніздрях, а другий – від рецепторів, присутніх в носоглотці.

Таким чином, під час жування та ковтання ці рецептори активуються та доповнюють смакову інформацію. Тому будь-яка зміна сприйняття запахів впливає і на зміну сприйняття смаку.

Роздумуючи філософськи, добре це чи погано – можна посперечатися, бо люди із погіршеним чи відсутнім нюхом, з іншого боку, не схильні переїдати. Їм взагалі їжа не особливо в радість… Але стривайте, бережіть свої нюхові цибулини, з іншими плотськими утіхами також труднощі… Це лише збиває з пантелику наші органи чуттів і додає неясності і в без того іноді надто складні людські стосунки.

Нюх – важливий інструмент самооцінки та соціальної взаємодії

Дослідження також показують, що в деяких людей депресія розвивається у відповідь на почуття соціальної ізоляції, побоювання щодо безпеки та особистого сприйняття запахів, а також відбувається ослаблення зв’язку з центрами задоволення, емоціями та пам’яті.

Нюх – дуже суб’єктивна категорія, отже і методики відновлення не претендують на наукову доказовість. Проте, вони абсолютно безпечні, перевірені часом, тому мають право на існування та застосування. Одна з методик полягає у вдиханні ефірних олій евкаліпта, гвоздики, лимону та троянди (ця процедура протипоказана пацієнтам, що мають в анамнезі алергічні захворювання!). Вдихати ці олії потрібно почергово по 15 секунд кожну з 10-секундними перервами між ними двічі протягом дня.

Допомогти у відновлення нюху і смаку можуть також рефлексотерапія – класична акупунктура, акупресура, багатоголчаста різно металічна поверхнева аплікація, біопунктура та інші методи, що потребують звернення до спеціаліста.

Проте непоганою стратегією є й просте вичікування: як показує клінічний досвід щодо процесу одужання при коронавірусній інфекції, нюх і смак мають повернутися самостійно. 

 

 Матеріал підготувала Олена СІВАШОВА

 

 

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: