Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Міжнародний день боротьби з епілепсією

 

14 лютого проводиться Міжнародний день боротьби з епілепсією.

Епілепсія – це захворювання головного мозку, яке викликає повторювані напади. Існує багато різних типів епілепсії та багато різних видів нападів. Епілепсія може заважати жити, особливо коли напади повторюються.

Частиною стигми, пов’язаної з епілепсією, є помилкове уявлення деяких людей про те, що люди з епілепсією не можуть мати високого інтелекту або великих здібностей. Це абсолютно неправильно!

В середньому люди з епілепсією живуть на 10-12 років менше, ніж ті, хто не має цього захворювання. Надлишкова смертність особливо виражена серед людей з епілепсією та психічними розладами. Різниця між прогнозованим віком мозку та хронологічним віком була в середньому на 8,8 років більшою у пацієнтів з неконтрольованою епілепсією, ніж у здорових учасників.

У більшості випадків епілепсії важко встановити причину її виникнення, але серед причин набутої епілепсії відмічають важку травму голови, пошкодження мозку у перед пологовий та післяпологовий періоди, вроджені відхилення, інсульт, інфекції мозку та мозкових оболонок, деякі генетичні синдроми, пухлини.

За даними ВООЗ, у світі близько 50 млн осіб мають такий діагноз, в Україні – близько 100 тисяч людей.

До 70 % пацієнтів із епілепсією можуть позбутися нападів за умов правильно встановленого діагнозу та призначення відповідного лікування.

Це – не інфекційне захворювання і заразитися епілепсією від іншої людини неможливо.

Напад при епілепсії стається несподівано як для самого хворого, так і для оточуючих. Судоми можуть початися в будь-якому місці, наприклад, на роботі, в транспорті, торговому центрі. Від дій тих, хто опинився поряд, залежить безпека людини під час епілептичного нападу.

Перша допомога при епілепсії – це дві прості дії:
1. переконатися у відсутності небезпеки
2. подбати про те, щоб людина під час судом не травмувалась, утримуючи голову людини так, щоб уникнути пошкодження голови через судоми. Також необхідно зафіксувати час від початку до кінця активних судом.

Якщо напад триває 5 хвилин або довше, потрібно викликати бригаду екстреної медичної допомоги.

Також потрібно негайно дзвонити у 103 у таких випадках:
– якщо у людини напад стався вперше;
– якщо людина отримала травму внаслідок падіння;
– напади повторюється настільки часто, що у проміжках між ними не відновлюється свідомість;
– якщо ви бачите вагітну або знаєте, що людина має діабет;
– якщо судоми почались у незнайомої людини і ви не знаєте, чи пов’язано це з епілепсією.

Коли напад судом завершився, слід перевернути людину на бік і покласти щось м‘яке під голову.

Чого не можна робити :
– намагатися силоміць стримувати судомні рухи;
– розкривати рот у постраждалого за допомогою підручних засобів, адже це може спричинити травму ротової порожнини, а інколи навіть перелом щелепи;
– намагатися зафіксувати язик. Адже язик – це м‘яз, під час судом він буде у стані скорочення, тому немає небезпеки що він закриє дихальні шляхи, а після судом, якщо покласти людину у відновне положення (на бік), то силою тяжіння він займе звичне положення і не перекриватиме дихальні шляхи;
– силоміць вливати рідину чи будь-які ліки людині під час судом.

Знизити ризики виникнення епілепсії допоможуть наступні заходи профілактики:
1. Запобігайте травматичним ураженням голови та головного мозку (будьте обережні та уважні за кермом, використовуйте ремені безпеки, дитячі сидіння для маленьких пасажирів, подушки безпеки, велосипедні та мотоциклетні шоломи, попереджайте падіння), а в разі травм – своєчасно звертайтеся за медичною допомогою до спеціалістів.
2. Належна перинатальна допомога сприяє зменшенню числа нових випадків епілепсії, обумовлених родовими травмами, тому чітко дотримуйтесь рекомендацій вашого лікаря під час вагітності та після пологів.
3. Знижуйте фактори ризику виникнення інсульту та серцево-судинних захворювань шляхом дотримання принципів здорового харчування та підтримкою фізичної активності. Після інсульту варто вжити заходів по профілактиці та контролю підвищеного артеріального тиску, цукрового діабету і ожиріння, а також відмови від куріння і надмірного вживання алкоголю.
4. Інфекційні хвороби можуть спровокувати епілепсію, тож захищайте себе і свою сім’ю від інфекційних захворювань шляхом вчасно проведених щеплень.
5. Дотримуйтесь правил особистої гігієни і належним чином готуйте їжу, адже поширеною причиною епілепсії в усьому світі є цистицеркоз — гельмінтоз, який зумовлює паразитування у тканинах і органах людини личинкової стадії свинячого ціп’яка.

Скринінг здоров’я і раннє лікування цистицеркозу допоможуть запобігти епілепсії.

Пам’ятайте, що знання правил надання першої допомоги при нападі епілепсії допоможе врятувати чиєсь життя!

Матеріал підготувала Олена СІВАШОВА

 

 

Рекомендована література
(з фондів бібліотеки БДМУ згідно  ДСТУ 8302:2015)

Амосова К. М., Бабак О. Я., Катеренчук І. П. Внутрішня медицина = Internal Medicine. Part 2. Pulmonology. Gastroenterology. Nephrology. Diseases of the Internal Organs in Countries with Hot Climate: підруч. для англомов. студ. мед. і фарм. ф-тів ВНЗ України. Ч.2. Пульмонологія. Гастроентерологія. Неврологія. Хвороби внутрішніх органів в країнах з жарким кліматом / за ред. М. А. Станіславчука, В. К. Сєркової. Вінниця: Нова Книга, 2018.  360 с.

Григорова І. А., Соколова Л. І., Герасимчук Р. Д.  Неврологія = Neurology: нац. підруч. / за ред. І. А. Григорової, Л. І. Соколової. Київ: Медицина, 2017. 623 с.

Ковтюк Н. І., Нечитайло Ю. М. Якість життя дітей здорових та з хронічною неврологічною патологією. Чернівці: БДМУ, 2021. 218 с.


Мар’єнко Л. Б., Мар’єнко К. М. Епілепсія (в питаннях і відповідях): навч. посіб. Львів , 2011. 86 с.

Мироненко Т. В., Казакова С. Є., Померанцева Т. І. Епілепсія. Питання клініки, діагностики, лікування: навч. посіб. Луганськ, 2005. 96 с.

Пашковський В. М., Білоус І. І. Практичний посібник по неврологічному обстеженню = A Practical Guide to Neuroloqical Examination: навч. посіб. Чернівці: БДМУ, 2012. 191 c.

Пашковський В. М., Білоус І. І. Практичний посібник по неврологічному обстеженню = A Practical Guide to Neurological Examination: навч. посіб. Чернівці: БДМУ, 2011.2012. 191 p.

Пашковський В. М., Кричун І. І., Васильєва Н. В. Загальна і клінічна неврологія в тестових завданнях: навч. посіб. = General and Clinical Neurology in Multtiple Choice Questions: the Educational Textbook for Medical Students. Чернівці, 2017. 156 с.

Пашковський В. М., Кричун І. І., Васильєва Н. В. Особливості сучасної діагностики та диференційованого лікування деяких неврологічних та психічних розладів: монографія /за ред. В. М. Пашковського. Чернівці: БДМУ, 2014. 271 с.

Соколова Л. І., Мяловицька О. А., Ілляш Т. І. Неврологія з нейростоматологією: навч. посіб. / за ред. Л. І. Соколової, Т. І. Ілляш. Київ: Медицина, 2018. 128 с.

Соколова Л., Пантелеєнко Л., Довбонос Т. Неврологія: Клінічні задачі = Neurology: Clinical Cases: навч. посіб. / за ред. Л. Соколової, Л. Пантелеєнко. Київ: Медицина, 2016. 93 с.

Яворська Н. Посібник з топічної діагностики в неврології: посібник. Львів, 2011. 248 с.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: