Міжнародний день операційної медичної сестри.

15 лютого щорічно у всьому світі відзначають Міжнародний день операційної медичної сестри. Цей день був оголошений Європейською асоціацією операційних медичних сестер у 2009 році.

В цей день приймають вітання на свою адресу фахівці вищої категорії сестринського персоналу – операційні медичні сестри.

Офіційно напрямок хірургічної діяльності датується 1875 роком. Майже через 2 десятиліття, в 1891 році, з’явилася професія – операційна медсестра. Хірурги не могли якісно проводити операції без допомоги асистентів, тому сестер почали навчати певним навичкам, тонкощам і ритуалам операбельного втручання в організм людини.

Операційний блок – серце лікарні, «свята святих», і люди там працюють непрості. Життєва стійкість, відповідальність, працьовитість, милосердя і величезна любов до професії – ось що відрізняє операційних медсестер. Операційна сестра – основна сполучна ланка між лікарями-хірургами і всім процесом діяльності операційного блоку.

Медична операційна сестра – це універсальний фахівець, що володіє багажем глибоких знань з різних галузей медицини. Крім цього, важлива і юридична підготовка – праця персоналу в операційній регулюється суворими правилами і стандартами, кожне з яких сестра повинна знати напам’ять. У роботі такого фахівця значення має навіть фізична підготовка – адже як непросто стояти 8 годин з оперуючим хірургом, виконуючи миттєво всі свої професійні навички!

Операційна медсестра — це права рука хірурга. Ці чарівні жінки добре знають, як бути «другим пілотом» під час операції. Щохвилини від їх роботи залежить здоров’я та життя пацієнта. Без праці операційних медсестер не минула б жодна операція, а робота цілої лікарні призупинилася.

У зв’язку з впровадженням в практику спеціалізованих операцій різних профілів, операційні сестри поряд з хірургами вдосконалюють свої знання та вміння. Робота з новим обладнанням та інструментарієм накладає додаткові вимоги до функцій даних фахівців. Доброта, чуйність, співчуття і милосердя – моральний фундамент цієї найгуманнішої професії. Операційні медичні сестри допомагають зберегти найголовніший скарб на землі – життя.

Матеріал підготувала Олена СІВАШОВА

Список рекомендованої літератури
(з фондів бібліотеки БДМУ згідно  ДСТУ 8302:2015)

Гавріш О. В., Ніколаєнко С. А. Медсестринство в оториноларингології: підручник. Київ: Медицина, 2015. 415 с.

Касевич Н. М. Основи медсестринства в модулях: навч. посіб. Київ: Медицина, 2018. 478 с.

Корконішко О. М. Медсестринство в офтальмології: підручник. 3-є вид., перероб. і доп. Київ: Медицина, 2015. 214 с.

Лісовий В. М., Ольховська Л. П., Капустник В. А.  Основи медсестринства: підручник. 3-є вид., переробл. і допов. Київ: Медицина, 2018. 911 с.

Плеш І. А., Борейко Л. Д., Квасницька О. Б. Медсестринство в геронтології, геріатрії та паліативній медицині: навч. посіб. Чернівці: Медуніверситет, 2017. 219 с.

Погорєлов І. І., Сезін С. Ю. Медсестринство в психіатрії і наркології: підруч.  3-є вид., випр. Київ: Медицина, 2018. 352 с.

Польовий В. П., Хомко О. Й., Польова С. П., Паляниця А. С. Догляд за хворими хірургічного профілю: навч.-метод посіб. Чернівці: Медуніверситет, 2012. 378 с.

Сабадишин Р. О., Маркович О. В., Рижковський В. О. Медсестринство в хірургії: практикум. Вінниця: Нова Книга, 2017. 356 с.

Сабадишин Р. О., Маркович О. В., Чижишин Б. З. Організація роботи операційної медсестри: навч. посіб. Вінниця: Нова Книга, 2020. 241 с.

Стасишин О. С., Іванів Н. Я., Ткачук Г. П.  Медсестринство у внутрішній медицині: підручник / за ред. В. В. Стасюка. 4-е вид., випр. Київ: Медицина, 2017. 536 с.

Степаненко В. І., Чоботарь А. І., Бондарь С. О. Медсестринство в дерматології і венерології: навч.-метод. Київ: Медицина, 2018. 416 с.

Юзько О. М., Токар П. Ю., Волошинович Н. С., Семеняк А. В. Медсестринство в акушерстві. Тестові завдання: за напрямом підгот. 223 “Медсестринство”. Чернівці: БДМУ, 2021. 279 с.