Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Недуга Ван Гога…

Саме 30 березня 1853 року народився нідерландський художник – постімпресіоніст Вінсент Ван Гог, якому посмертно поставили діагноз біполярного розладу.

 Ілон Маск, Джоан Роулінг, Ернест Хемінгуей та навіть Святий Петро… Що спільного між цими людьми? Звісно, невичерпна уява! А от з чим вона пов’язана? Вчені стверджують, що це – захворювання. У всіх цих людей є симптоми біполярного розладу… 

 Термін «біполярний розлад» (біполярний афективний розлад — БАР) — психічний розлад, раніше відомий як маніакально-депресивний психоз. Зараз під БАР розуміють комплексний афективний психічний розлад, який включає повторні маніакальні (гіпоманіакальні), депресивні, змішані афективні епізоди, резидуальні афективні симптоми при інтермісії, симптоми рецидивів (релапсів) безперервних афективних епізодів, не афективні коморбідні розлади психіки та поведінки.

Є кілька типів біполярних розладів.

Біполярний розлад I. Принаймні один маніакальний епізод, якому могли передувати або який могли супроводжувати гіпоманіакальні або депресивні епізоди. У деяких випадках манія може призвести до відриву від реальності (психоз).

Біполярний розлад II. Хоча б один серйозний депресивний епізод і хоча б один гіпоманіакальний епізод, але жодного маніакального епізоду.

БАР II – це не просто легка форма, це окремий діагноз. Хоча БАР може виникнути у будь-якому віці, зазвичай його діагностують у підлітковому віці або в ранній молодості (20+). БАР – серйозне психічне захворювання, яке навіть досвідчені фахівці часто плутають з прикордонним розладом особистості. Це особистісний, а не психічний розлад, дуже схожий на БАР за симптомами. Цю хворобу важко діагностувати – щоб отримати точний діагноз, потрібен час.

Симптоми, що спостерігаються під час біполярного розладу, можуть бути схожі на симптоми, пов’язані з депресією або ж навіть шизофренією.

Медики не люблять його діагностувати, оскільки це захворювання передбачає тривале й іноді довічне спостереження.

Манія та гіпоманія – це два різні типи епізодів при БАР, але вони мають дуже схожі симптоми. Манія може призвести до відриву від реальності (психозу) й потребувати госпіталізації пацієнта.

Епізоди манії (гіпоманії) супроводжуються трьома або більше симптомами:

  • необґрунтований оптимізм, заведеність
  • підвищена активність
  • перебільшене відчуття щастя й упевненості в собі (ейфорія)
  • зниження потреби сну
  • незвична балакучість
  • швидкий потік думок
  • рішучість
  • погане прийняття рішень – приміром, непотрібні покупки, ризиковані сексуальні стосунки чи необдумані інвестиції

 Важкий депресивний епізод включає симптоми, які достатньо серйозні, щоб викликати помітні труднощі у повсякденній діяльності. Епізод включає п’ять або більше з наступних симптомів:

  • пригнічений настрій, відчуття суму, порожнечі, безнадійності
  • плаксивість, роздратованість
  • помітна втрата інтересу до життя та відсутність задоволення
  • значна втрата ваги або ж навпаки збільшення ваги, збільшення/зниження апетиту
  • безсоння або занадто багато сну
  • тривожність, сповільнена поведінка
  • втома, втрата енергії, апатія
  • зниження здатності думати, концентруватися, нерішучість
  • думки про самогубство

Час появи симптомів може включати змішані або швидкі цикли. Окрім того, біполярні симптоми можуть виникати під час підліткового періоду, вагітності або змінюватися залежно від сезону.

Біполярний розлад не минає сам по собі. За наявності симптомів до лікаря варто звертатися завжди.

Хоча БАР є довічним захворюванням, можна контролювати перепади настрою та інші симптоми, слідуючи плану лікування. Захворювання контролюється за допомогою ліків і психологічного консультування (психотерапія). Вилікувати його повністю поки неможливо, але успішно з ним жити, отримуючи належну допомогу та підтримку, – цілком.

Точні причини виникнення біполярного розладу невідомі, але виявлені два важливі фактори – генетичні та біохімічні.

Виявлені також фактори ризику, які можуть бути тригерами для першого епізоду. Це зокрема:

  • Наявність родича – мами, тата або брата з біполярним розладом
  • Періоди високого стресу – приміром, смерть близької людини чи інші події, що травмують
  • Зловживання наркотиками чи алкоголем

Жити з таким захворюванням, звісно, важко – особливо партнеру, близькій людині чи опікуну пацієнта. Хочеться розслабитися, все кинути й просто сподіватися. Але за відсутності лікування БАР може призвести до ускладнень.

 

Матеріал підготувала Олена СІВАШОВА

 

 

 

Список рекомендованої літератури
 (з фондів бібліотеки БДМУ згідно ДСТУ 2015)

Герасименко Л. О., Скрипніков А. М., Ісаков Р. І. Психогенні психічні розлади: навч.-метод. посіб. Київ: Медицина, 2021. 208 с.

Груповий психоаналіз: навч. посіб. для психіатрів, психотерапевтів, психологів / за ред. О. Фільца, Р. Гаубля, Ф. Лямотт; пер. з нім. Ю. Ковалів, О. Фільц. Львів: ВНТЛ-Класика, 2004. 192 с.

Деркач В. Г., Русіна С. М., Рудницький Р. І., Січкар О. І. Алгоритми з догляду за хворими у психіатричному стаціонарі: навч. посіб. / Чернівці: БДМУ, 2011. 102 с.

Кондрашихина О. А. Психогенетика: учеб. пособ. Киев: ЦУЛ, 2018. 167 с.

Любіна Л. А., Борисюк А. С., Радчук В. М. Психодіагностика: навч. посіб. Чернівці, 2018. 276 с.

Основи психоаналізу: навч.-метод. посіб. / уклад.: В. А. Осипенко, Л. А. Любіна, М. П. Тимофієва. Чернівці: БДМУ, 2019.  226 с.

Особливості сучасної діагностики та диференційованого лікування деяких неврологічних та психічних розладів: монографія / В. М. Пашковський та ін., за ред. В. М. Чернівці: БДМУ, 2014. 271 с.

Панок В. Г., Чаплак Я. В., Романовська Д. Д. Психоконсультативні стратегії діяльності практичного психолога системи освіти: навч.-метод. посіб. / за наук. ред. В. Г. Панка. Чернівці, 2011. 230 с.

Психіатрія. Курс лекцій = Psychiatry. Course of lectures: навч. посіб. / за ред. В. С. Бітенського. Одеса, 2005. 333 с.

Русіна С. М., Деркач В. Г., Карвацька Н. С., Нікоряк Р. А. Практичні аспекти догляду та нагляду за психічно хворими: навч. посіб. Чернівці: БДМУ, 2018. 128 с.

Русіна С. М., Рудницький Р. І. Критерії діагностики і невідкладна допомога в психіатрії: навч.-метод. посіб. Чернівці: БДМУ, 2022. 117 с.

Удосконалення ранньої діагностики та диференційованого лікування пацієнтів з непсихотичними психічними розладами з урахуванням стану нервової системи: монография / В. М. Пашковський та ін.; за ред. В. М. Пашковського. Чернівці: Технодрук, 2019. 323 с.

Феномен кризи: філософські та соціально-психологічні шляхи попередження і подолання: кол. монографія / А. С. Борисюк та ін.; ред. М. П. Тимофієва. Чернівці: Технодрук, 2020. 228 с.

Формування мотивації та установок на збереження психічного та психологічного здоров’я сільської молоді: монографія / Н. І. Зорій та ін.; ред. Н. І. Зорій. Чернівці: Технодрук, 2015. 227 с.

Юрценюк О. С. Спеціальна (нозологічна) психіатрія: навч. посіб. Чернівці : Книги-XXI, 2016. 119 с.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: