Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Всесвітній день обізнаності про ендометріоз

13 березня проводиться Всесвітній день обізнаності про ендометріоз. Поширене гінекологічне захворювання, яким страждають приблизно 176 мільйонів жінок у всьому світі.

Ендометріоїдна хвороба – це гормонально залежне системне захворювання, при якому відбувається доброякісне розростання тканини, подібної до ендометрія за морфологічними і функціональними властивостями, на тлі порушення гормонального, імунного балансу та апоптозу за наявності генетичної схильності.

Підґрунтя патології – наявність ектопічного ендометрію в поєднанні із проявами клітинної активності, набряку і неспецифічного запалення в місцях ураження з наступним утворенням спайок і порушенням фізіологічних процесів і, особливо, генеративної функції. Частота захворювання становить від 7 до 50%, а серед жінок із безплідністю – від 20 до 50%. Таке збільшення загальної поширеності ендометріозу зумовлене, з одного боку, поліпшенням діагностичних можливостей, а з іншого – погіршенням стану навколишнього середовища, стресами. І хоча ця патологія частіше виникає у жінок репродуктивного віку, відзначають наявність ендометріозу в дівчат і підлітків.

Характерними особливостями ендометріозу є його схильність до інфільтративного проростання клітин ендометрію в навколишні тканини аж до прямої кишки та сечового міхура, можливість міграції ектопічного ендометрію у віддалені органи (легені, очі, пупок та ін.). Доведено ретроградне закидання менструальної крові і частин ендометрія з матки в черевну порожнину і в нетипові місця та можливість проникнення клітин ендометрія через кровоносні і лімфатичні судини, а також через базальну мембрану в товщу ендометрію. До основних чинників, що сприяють формуванню ендометріозу, належать високий інфекційний індекс у дитинстві; порушення ендокринного статусу; порушення менструального циклу; зниження імунологічної толерантності; запальні захворювання статевих органів; внутрішньоматкові втручання (аборт); часті хірургічні втручання; травми пологових шляхів; спадкова схильність.

Велике значення у виникненні та прогресуванні ендометріозу мають соціальні чинники: погіршення екології, стресові ситуації, зміна поведінки сучасних жінок.

Ендометріоз вперше було описано в 1921 року Відтоді етіологія, патогенез і методи лікування захворювання залишаються предметом дискусій і наукових досліджень.

У 1927 році автор виклав теорію захворювання, згідно з якою, ендометріоз розвивається в результаті імплантації клітин ендометрію, що потрапляють у черевну порожнину шляхом ретроградного занесення менструальних виділень. На його думку, ендометріальні клітини можуть поширюватися кровоносним і лімфатичним шляхом або під час оперативних втручань, що супроводжуються порушенням цілісності порожнини матки. І наразі ця гіпотеза є провідною.

Ембріональна теорія полягає в тому, що ендометріоз розвивається зі змінених ділянок зародкової тканини, з якої у процесі ембріогенезу формуються жіночі статеві органи.

Теорія порушення апоптозу досить нова. Встановлено зниження апоптозу при ендометріозі як в еутопічному так і в ектопічному ендометрії.

Класифікацію ендометріозу вже розроблено. Прийнято виділяти дві основні групи захворювання: генітальний ендометріоз, який у свою чергу поділяють на внутрішній (матки і маткових труб) і зовнішній, та екстрагенітальний.

Клінічні ознаки генітального ендометріозу характеризуються різноманітністю – від безсимптомного перебігу до картини гострого живота. Найчастішою клінічною ознакою є больовий синдром, пов’язаний із менструальним циклом; біль з’являється перед менструацією та посилюється під час неї.

Різноманітність симптомів зумовлена різною локалізацією генітального ендометріозу, ступенем їх поширення, порушенням функції статевих органів, наявність супутньої патології.

-Дисменорея – найпоширеніший прояв захворювання, особливо у хворих молодого віку.

-Тазовий біль, що не пов’язаний з менструальним циклом, спостерігається у 16-24% пацієнток. У більшості випадків цей біль зумовлений вторинним запальним процесом, який розвивається в уражених ендометрієм органах.

-Диспареурія як клінічна ознака генітального ендометріозу відзначається у 26-70% хворих переважно в разі локалізації ураження в прямокишково-матковій заглибині, крижово-маткових зв’язках, прямокишково-піхвовій перетинці та піхві.

-Геморагічний синдром діагностують рідко у 25-30% випадків у вигляді як предменструальних, так і постменструальних кровомазань, гіперполіменореї, порушень менструального циклу і менорагій. В

-Безплідність. Причиною її можуть бути, як анатомічні зміни труб, яєчників унаслідок ураження вогнищами геніального ендометріозу, так і порушення гормонального та імунологічного гомеостазу.

Застосовують такі інструментальні методи дослідження генітального ендометріозу: УЗД (трансабдомінально та трансвагінальною), ендоскопічне дослідження (кольпоскопія, ректороманоскопія, лапароскопія); МРТ, цитологічний метод дослідження; гістологія матеріалу, узятого при біопсії.

Усе більшого значення в діагностиці ендометріозу і диференційній діагностиці його зі злоякісними пухлинами набуває визначених онкоантигенів СА-19-9, СЕА; СА125 та СА72-41. При виборі методу лікування слід враховувати вік хворої, локалізацію та ступінь поширення ендометріозу, наявне преморбідне тло, визначеність клінічних проявів, тривалість захворювання і наявність супутньої патології, стан органів-мішеней (молочних залоз, ендометрія, кісткової тканини).

Лікувальні заходи включають спостереження; консервативне лікування, основними компонентами якого є гормональна терапія, неспецифічна протизапальна терапія, імуномодуляційна, системна ензимотерапія і знеболювальна терапія; хірургічне лікування (лапароскопія або лапаротомія), що передбачає видалення вогнищ ендометріозу зі збереженням статевих органів; комбіноване лікування.

Профілактика ендометріозу полягає в проведенні санітарно-виховних заходів, спрямованих на охорону здоров’я дівчаток ще в пубертатний період, профілактиці та своєчасному лікуванні запальних процесів статевих органів, обережному проведенні різних внутрішньоматкових втручань, запобіганні травмам статевих органів, своєчасному та повноцінному лікуванні ендокринних порушень.

Матеріал підготувала Олена СІВАШОВА 

 

 

                           Список рекомендованої літератури
                    (з фондів бібліотеки БДМУ згідно ДСТУ 2015)

Акушерство і гінекологія = Obstetrics & Gynecology: підручник: В 2 т. Т. 2. Гінекологія / В. І. Грищенко та ін.; за ред. В. І. Грищенка, М. О. Щербини. 3-є вид. Київ: Медицина, 2022. 351 с.

Андрієць О. А., Ніцович І. Р., Семеняк А. В., Боднарюк О. І. Гінекологія: навч. посіб. Чернівці: БДМУ, 2016. 258 с.

Гінекологічна ендокринологія: основи гормонодіагностики та деякі питання гормонотерапії: навч.-метод. посіб. / О. М. Юзько та ін. Чернівці: БДМУ, 2022. 109 с.

Гінекологія в тестах і схемах = Gynecology in Tests and Schemens (for Foreign Students): навч.-метод. посіб. / І. В. Каліновська та ін. Чернівці: БДМУ, 2021. 108 с.

Захворювання органів жіночої репродуктивної системи. Планування сім’ї: (навч.-метод. посіб.) / О. В. Кравченко та ін. / за ред. О. В. Кравченко. 2-е вид., випр. Чернівці: БДМУ, 2016. 149 с.

Ілюстровані тестові завдання з гінекології: навч.-метод. посіб. = Illustrated Test Tasks of Gynecology: (tutorial manual) / О. В. Кравченко та ін. Чернівці : БДМУ, 2020. 95 с.

Каліновська І. В., Лісова К. М., Куріцина С. А. Сучасні аспекти оперативних втручань при гінекологічній патології: навч. посіб. Чернівці: БДМУ, 2019. 133 с.

Каліновська І. В., Лісова К. М., Юзько О. М., Токар П. Ю. Атлас основних гінекологічних операцій: навч. метод. посіб. для студ. мед. ф-тів ВМНЗ III-IV р. а., лікарів-інтернів, лікарів акушер-гінекологів. Т. 1. Лапаротомія, операції на матці та додатках / Чернівці: БДМУ, 2021. 111 с.

Каліновська І. В., Лісова К. М., Юзько О. М., Токар П. Ю. Особливості перебігу вагітності у жінок на тлі генітальних інфекцій = Features of Genital Infection Course in Pregnant Women: навч.-метод. посіб. Чернівці: БДМУ, 2021. 110 с.

Коваль Г. Д. Імунопатогенез ендометріозу асоційованого з безпліддям: нові методи діагностики та підходи до лікування: монографія. Чернівці : БДМУ, 2019. 233 с.

Кольпоцитологічна, гістологічна, гістероскопічна та ультразвукова діагностика стану ендометрія: навч. посіб. / А. В. Куріцин  та ін. Чернівці. 2004. 60 с.

Кравченко О. В. Спеціальні компетенції з дисципліни “Акушерство та гінекологія”: навч. посіб. Ч. 1. Гінекологія. Чернівці: БДМУ, 2020. 152 с.

Магован Б., Оуен Ф., Томсон Е. Клінічне акушерство та гінекологія: навч. посіб.: пер. 4-го англ. вид. Київ: Медицина, 2021. X. 454 c.

Харківський державний медичний інститут. Питання акушерства і гінекології: праці і матеріали. Вып. 11 / ред. А. М. Гаспарян. Київ: Державне медичне видавництво, 1938. 137 с.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: