Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Всесвітній день здоров’я ротової порожнини

Щорічно 20 березня відзначається Всесвітній день здоров’я ротової порожнини (World Oral Health Day).

Свято започаткувала Всесвітня стоматологічна федерація у 2007 році в Дубаї. Спочатку датою святкування обрали 12 вересня (день народження засновника федерації – Чарльза Годона), але у 2013 році змінили на 20 березня.

Всесвітня стоматологічна федерація (FDI) була заснована в Парижі (Франція) в 1900 році групою з шести ініціативних стоматологів під керівництвом доктора Чарльза Годона і має назву Federation Dentaire Internationale. Метою структури стала організація регулярних стоматологічних конгресів для просування науки і мистецтва стоматології, зосередження дискусії з питань стоматологічної освіти, гігієни порожнини рота і громадського здоров’я в області стоматології.

Мета Дня – максимально звернути увагу громадськості на глобальних проблемах, пов’язаних зі стоматологічним здоров’ям, підвищення поінформованості лікарів та населення у цілому щодо підходів до профілактики, раннього виявлення та лікування захворювань ротової порожнини, а також щодо факторів ризику, що призводять до їх розвитку. Адже переважна більшість населення, протягом свого життєвого шляху, так чи іначе стикається зі стоматологічними проблемами, багато з яких можна було б уникнути, займаючись профілактикою, починаючи ще з раннього віку.

Захворювання ротової порожнини, такі як карієс, пародонтит (пародонтоз), є найбільш поширеними неінфекційними захворюваннями у світі. Не зважаючи на те, що зазначені захворювання призводять до болю та дискомфорту, можуть впливати на всі аспекти життя, від взаємовідносин і впевненості у собі до навчання, роботи і здатності спілкуватися з іншими людьми, зазвичай ЗРП залишаються поза увагою громадськості. За даними ВООЗ, більш ніж 90% людей у світі страждають тими чи іншими стоматологічними захворюваннями. Так, на зубний карієс на сьогодні у всьому світі страждають 60-90% дітей шкільного віку та 98% дорослих, практично кожен українець має карієс кількох зубів (до 12 років – по чотири-шість хворих зубів), старше за 40 років – пародонтит, який може призвести до втрати зубів у 60-70 років, а 50% тих, кому за 60 – знімні протези.

Основна причина втрати зубів – низька культура догляду. Здоров’я людини на 50% залежить від способу життя, до якого належить і гігієна, і харчування. Нині пересічний українець вживає 50% добової потреби кальцію, а 30% населення має дефіцит вітаміну D (який сприяє засвоєнню кальцію).

Слід зазначити, що найчастіше захворювання ротової порожнини не стільки є наслідком генетичної схильності людини, скільки – їх поганих звичок та нездорового способу життя. Так, за даними FDI причиною найпоширенішого захворювання у світі – карієсу (руйнування зубів) – найчастіше є дієта з високим вмістом цукру (в напоях, закусках і оброблених харчових продуктах).

Як і в багатьох органах нашого тіла, в роті живуть бактерії. Більшість з них не є шкідливими. Зазвичай природні захисні сили організму і хороший догляд за порожниною рота (щоденне чищення щіткою і зубною ниткою) можуть тримати ці бактерії під контролем. Однак, без належної гігієни порожнини рота, кількість їх сягає рівня, який призводить до захворювань порожнини рота і не тільки. Неправильне харчування, вживання деяких медикаментів знижують кількість слини, яка в нормі змиває їжу й нейтралізує кислоти, виробленої бактеріями в ротовій порожнині та допомагає захистити Вас від мікробної інвазії, які можуть привести до хвороби.

Дослідження також показують, що бактерії ротової порожнини і запалення, пов’язане з періодонтитом (важка форма захворювання ясен) відіграють роль при деяких захворюваннях. Крім того, деякі захворювання, такі як діабет і ВІЛ / СНІД, можуть привести до зниження стійкості організму до інфекції, роблячи захворювання порожнини рота більш серйозними.

Як впливає захворюваність зубів на весь організм? За поганого стану нервової, ендокринної систем, шлунково-кишкового тракту більш активно руйнуються зуби та кісткова тканина, що оточує та утримує зуб. Водночас велика кількість хворих зубів, вогнища запалення у тканинах, навколо зуба, спричинюють захворювання нирок, серця, печінки. Втрата зубів, а отже, жувальної ефективності, провокує загострення захворювань шлунково-кишкового тракту. Бактерії ротової порожнини і запалення, пов’язане з періодонтитом (важка форма захворювання ясен), відіграють свою роль у розвитку ряду захворювань:

  • захворювання серцево-судинної системи – бактерії зубного нальоту через тканини пародонту можуть потрапляти в кров’яне русло та викликати атеросклероз, і, як наслідок, провокувати виникнення захворювання;
  • інсульт – згідно з дослідженнями American Academy for Oral Systemic Health (AAOSH) погана гігієна ротової порожнини підвищує ризик виникнення інсульту;
  • проблеми дихальної системи – бактерії, які ростуть в ротовій порожнині можуть переміщатися в легені, викликаючи захворювання дихальних шляхів, такі як пневмонія (особливо у людей з хворобами ясен);
  • діабет – у людей, які страждають на діабет, захворювання ясен перебігають важче (особливо при неконтрольованому рівні цукру в крові); окрім того, захворювання ясен також можуть бути чинником розвитку діабету, навіть у здорових людей;
  • рак – паління та погана гігієна підвищують ризик виникнення ракових захворювань ротової порожнини та горла.

У холодну пору року частота загострення стоматологічних захворювань значно зростає, Через несвоєчасну санацію ротової порожнини, негативний холодовий фактор та часті інфекційні захворювання усі хронічні захворювання зубів і тканин, що оточують зуб, мають тенденцію до прогресування. Тобто, хвороби, які мали безсимптомний перебіг і про існування яких пацієнт може і не здогадувався, починають турбувати і проявлятися у вигляді гострого болю, припухлості або різноманітних висипань на слизовій оболонці рота. Тому не слід зволікати та займатися самолікуванням і необхідно негайно звертатися за спеціалізованою допомогою до лікаря-стоматолога. Слід пам’ятати, що захворювання ротової порожнини без належного їх лікування, можуть призвести до повної втрати зубів. На сьогодні, близько 30% населення світу у віці 65-74 років втрачає всі свої природні зуби. Поширеність повної втрати зубів швидко зростає у країнах із низьким та середнім рівнем доходу.

Захворюванням ротової порожнини можна запобігти, якщо відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватися правил здорового способу життя, здорового харчування та гігієни ротової порожнини, не забувати регулярно відвідувати стоматолога та вчасно лікувати зуби. Так Ви збережете свої зуби, а значить, забезпечите здоров’я всьому організму.

Відвідування спеціаліста обов’язкове також з метою контролю за станом порожнини рота з погляду розвитку пухлин. Є ряд захворювань слизової оболонки порожнини рота (лейкоплакія, гіперкератоз губ, ерозивні хейліти, хронічні тріщини губ тощо), що протікають поволі і не завдають болю або інших неприємностей, але мають схильність перероджуватися у злоякісні пухлини. Своєчасне їх виявлення та лікування допоможе зберегти не тільки здоров’я, а й життя людини.

 

        Інформацію підготувала бібліотекар І кат. Орися Ляшенко

 

 

Список рекомендованої літератури
(з фондів бібліотеки БДМУ згідно ДСТУ 2015)

 

  1. Авдєв О. В., Іськів М. О. Оцінка гігієнічного стану порожнини ротата гіперестезії зубів у пацієнтів з рецесією ясен. Новини стоматології. 2018. N 3. С.14-17. 1
    2. Деньга О. В., Гороховський В. В., Шпак С. В. Дослідження стану твердих тканин зубів, гігієни порожнини рота та пародонту у дітей з гіперестензією зубів 15-16 років. Вісник стоматології. 2017. N 4. С. 58-61.
  2. Дослідження впливу лікувально-профілактичних паст на стан гігієни порожнини рота. Вісник стоматології. 2017. № 2. С. 72-75.
  3. Клінічна ефективність первинноїпрофілактикикарієсу постійних зубів у дітей 5-9-річного віку. Буковинський медичний вісник. 2020. Т. 24, № 2. С. 121-126.
  4. Кузняк Н. Б., Дмитренко Р. Р. Основи стоматології: навч.-метод. посіб. для студ. мед. ф-тів ВНЗ III-IV р. а. / М-во охорони здоров’я України, Буковин. держ. мед. ун-т. Чернівці: БДМУ, 2012. 212 с : іл.
  5. Мазур І. П., Хайтович М. В., Голопихо Л. І. Клінчна фармакологія та фармакотерапія в стоматології: навч. посіб. для студ. стомат. ф-тів ВНЗ – мед. ун-тів., ін-тів й акад., а також лікарів-інтернів, курсантів і лікарів-стоматологів. Київ: Медицина, 2018. 376 с. : 6 с. кольор. вкл.
  6. Манзюк Т. Б., Кіцак Т. С. Основні аспекти профілактики захворювань порожнини рота в дітей, які проживають у м. Чернівці. Вісник наукових досліджень. 2017. № 2. С. 48-150.
  7. Олексин Х. З. Поширеність карієсу перших молярів і його роль у виникненні оклюзійних порушень. Архів клінічної едицини. 2018. №2. С. 20-26.
  8. Пропедевтика дитячої терапевтичноїстоматології: навч. посіб. для студ. стомат. фак. ВМНЗ IV р. а. / за ред. Р. В. Казакової. 2-е вид., випр. Київ: Медицина, 2011. 271 с. : табл., рис.
  9. Сатиго О. А., Оромян В. М. Особливості гігієни порожнини рота у пацієнтів із незнімною ортодонтичною технікою. Новини стоматології. 2018. №3. С. 77-79.
  10. Терапевтична стоматологія дитячоговіку: підруч. для студ. ВМНЗ III-IV р. а./Нац. мед. ун-т ім. О. О. Богомольця МОЗ України, Каф. дит. терапевт.стоматології та профілактики стомат. захворювань ; за ред. Л. О. Хоменко. Київ: Книга-плюс, 2014.  Т. 1. Карієс зубів та його ускладнення. 432 с. : іл.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: