Кроки поступу та наукова діяльність
Ніна Павлівна Татаренко (1900-1986) – відомий український психіатр, представник патофізіологічного напряму в психіатрії, учениця і послідовник академіка АН УРСР В. П. Протопопова, наукові праці якої в області клініки і патофізіології психозів отримали широку популярність в нашій країні і за кордоном.
Н. П. Татаренко народилась 23 жовтня 1900 у м. Богучар Воронезької області в сім’ї службовців, соціальне походження яких, як відзначала сама Ніна Павлівна, було наступне: батько з селян – вчитель гімназії, а мати з міщан – вчитель музики.
У 1917 році Ніна Павлівна з золотою медаллю закінчила Валуйську жіночу гімназію і вступила до Жіночого медичного інституту Харківської медичної спілки, додав при цьому до своїх 17 років ще один. Це було необхідно для вступу до цього вищого медичного закладу.
Навчання в інституті було перервано революційними подіями. Деякий час Н.П. Татаренко працювала сестрою милосердя в шпиталях. У 1921 році її навчання відновилось вже в Харківському медичному інституті.
В той час кафедрою психіатрії (з 1917 по 1922 роки) завідував учень В. М. Бехтерева, професор К. І. Платонов – найбільший фахівець в області неврозів і психотерапії, автор монографії «Слово як фізіологічний та лікувальний фактор», а з 1923 року кафедру очолив відомий вчений, учень В. М. Бехтерева і І.П. Павлова, академік В. П. Протопопов, автор фундаментальних досліджень в галузі фізіології та патофізіології вищої нервової діяльності, патофізіології шизофренії і маніакально-депресивного психозу.
Н.П. Татаренко стала його ученицею і вірним наслідувачем в науці протягом всього свого життя.
Безсумнівно, що ці два вчених-психіатра вплинули на вибір спеціальності Ніни Павлівни.
Одночасно з нею у В.П. Протопопова в інституті та аспірантурі навчався Є.О. Попов, який став згодом відомим психіатром з світовим іменем, професором, академіком. З Євгеном Олексійовичем Ніну Павлівну до самої його смерті в 1961 році зв’язували теплі дружні відносини.
Ніна Павлівна почала трудову діяльність у 1924 році Чорноморській лікарні м. Новоросійська як лікар-стажист в. Після піврічного загального стажу вона повернулась до Харкова і продовжила працювати в якості лікаря-стажиста-психіатра в Радянській психоневрологічній лікарні № 4 ім. Я. М. Свердлова (так у той час за рішенням Харківської губвиконкому № 55 від 30.03.1919 р. була перейменована Сабурова дача).
С 1925 по 1928 г. Ніна Павлівна була аспірантом кафедри психіатрії Харківського медичного інституту, якою завідував академік АН УРСР В. П. Протопопов. Наукові інтереси В. П. Протопопова були зв’язані з дослідженнями в області патогенезу і лікування шизофренії, з вивченням фізіології вищої нервової діяльності в умовах природного експеримент. Одночасно з навчанням в аспірантурі Н.П. Татаренко продовжувала працювати у психіатричній клініці. Вже тоді вона проявила велике прагнення до науково-дослідної діяльності.
Після закінчення аспірантури Ніна Павлівна протягом багатьох років працювала завідуючою гострим прийомним психіатричним відділенням і була асистентом Українського державного інституту клінічної психіатрії та соціальної психогігієни, який був створений в 1926 році шляхом реорганізації Харківської психіатричної лікарні (Сабуровой дачі) з ініціативи професора В. П. Протопопова
У 1932 році на базі Сабуровой дачі з установ: Українського інституту клінічної психіатрії та соціальної психогігієни, Українського психоневрологічного інституту та психоневрологічного факультету Харківського медичного інституту була організована Українська психоневрологічна академія. До її складу входило 5 інститутів: клінічної психоневрології, що складається з 10 клінік; експериментальної психоневрології в складі 13 лабораторій; дитячої психоневрології; соціальної психоневрології з самостійним сектором психології в складі відділу загальної та генетичної психології та відділу клінічної психології; інститут психоневрологічних кадрів, що складається з вузу, робітфаку при ньому, технікуму і курсів для санітарів. Крім цього, інститут кадрів керував підготовкою аспірантів і ділом удосконалення лікарів-психоневрологов. Крім цього, до складу Української психоневрологічної академії входила також психіатрична лікарня (12 відділень) з 700-ліжковим фондом і сільськогосподарська лікувально-трудова психіатрична колонія в с. Стрілече Липецького району на 300 ліжок.
В Українській психоневрологічній академії Н.П. Татаренко працювала старшим асистентом (1932-1935), потім старшим науковим співробітником даної академії, а в подальшому, після 1935 року – старшим науковим співробітником Українського науково-дослідного інституту (1935-1941). При цьому одночасно завідувала клінікою інституту і була консультантом його наукової частини.
У 1935 і 1941 роках Ніна Павлівна тимчасово завідувала кафедрою психіатрії Полтавського медичного інституту, а в 1938-1939 роках була науковим керівником Ігренської психіатричної лікарні.
У 1936 році ВАК при Раді Міністрів СРСР затвердила Н. П. Татаренко у науковому ступені кандидата медичних наук без захисту дисертації за сукупністю наукових робіт. До цього затвердження було опубліковано 13 фундаментальних дослідницьких робіт.
У період Другої світової війни Ніна Павлівна перебувала в евакуації в м. Кизил-Орда (Казахська РСР), де завідувала військово-експертним відділенням Республіканської психіатричної лікарні і була консультантом військового госпіталю.
Після звільнення м. Харкова та реевакуації Н. П. Татаренко завідувала психіатричною клінікою Українського науково-дослідного психоневрологічного інституту (1943-1945).
У 1945 р. колишньому директору 1-го Харківського медичного інституту Д.С. Ловлі керівництво СРСР доручило створити у Чернівцях медичний інститут. В цей час, після реевакуації у Харків, були об’єднані в один два Харківських медичних інститути, і Дмитро Сергійович запропонував бажаючим викладачам поїхати з ним до Чернівців.
Вирішила поїхати на нове місце і Н.П. Татаренко.
31 липня 1945 Н. П. Татаренко, вже відомий клініцист і патофізіолог, після проведеного конкурсу була призначена на посаду завідуючої кафедрою психіатрії Чернівецького державного медичного інституту. На цій посаді вона
працювала до 1951 року.
Ніна Павлівна за короткий час зуміла організувати навчальну, наукову та лікувальну роботу. Під її керівництвом і за її особистої участі здійснювалося становлення психіатричної допомоги області. Основну увагу вона звертала на підготовку лікарів-психіатрів, удосконалення їх освіти, надання консультативної допомоги душевнохворим. На протязі усієї своєї роботи у Чернівецькому медичному інституті Н.П. Татаренко здійснювала велику практичну допомогу лікарям обласної психіатричної лікуарні, під її керівництвом та при особистій участі йшло становлення психіатричної допомоги населенню Буковини. ЇЇ ім’я добре знали, їй довіряли, до неї постійно зверталися за допомогою та порадою.
У 1947 г. Н. П. Татаренко була висунута у депутати Чернівецької Ради трудящих, а у 1951 г. вона була обрана депутатом Верховної Ради УРСР.
Наукові інтереси Ніни Павлівни були досить широкі і різноманітні. Вона розробляла проблеми шизофренії, фантомних явищ у ампутованих, гострих психічних розладів при судинних захворюваннях, іпохондричних і нав’язливих станів, діенцефальних розладів і т.п. Нею виконана низка робіт, присвячених патофізіологічному аналізу психопатологічних явищ.
Основними науковими напрямками кафедри були дослідження патофізіологічних механізмів розвитку психопатологічних явищ у хворих ендогенними і екзогенними психозами, психозами пізнього віку.
Першими асистентами кафедри психіатрії були кандидати медичних наук Н.М.Зотіна, Є.Г.Дайн, М.Й.Клейман.
У 1947 році М. П. Татаренко захистила докторську дисертацію за темою: «До психопатології фантомних явищ у свіжеампутованих».
У цій праці вперше представлена патофізіологічна теорія фантома, яка розглядала останній як результат інертності гальмівного процесу у відповідних аналізаторах кори головного мозку. Робота мала велике теоретичне і практичне значення, оскільки в післявоєнні роки питання фантомних явищ були однією із актуальних проблем радянської медицини.
У 1948 році Ніна Павлівна була затверджена у вченому званні професора, а в 1951 році була обрана на посаду завідуючої кафедрою психіатрії Харківського державного медичного інституту.
В 1952 році Н.П. Татаренко опублікувала монографію «К психопатологии и патофизиологии фантомных явлений у свежеампутированных ”, в якій дана глибока патофізіологічна трактовка фантома і рекомендовані шляхи терапії.
Після переїзду до Харкова Ніна Павлівна завідувала кафедрою психіатрії медичного інституту і за сумісництвом працювала на посаді заступника директора з наукової частини Українського науково-дослідного психоневрологічного інституту).
У 1954 р. вона була направлена у відрядження на 6 місяців радником з питань фізіології вищої нервової діяльності в галузі психіатрії в Академію наук Угорської Народної Республіки
Повернувшись з Угорщини (де її заслуги були високо відзначені), Н.П. Татаренко продовжила работу на кафедрі психіатрії ХМІ, якою керувала протягом 19 років.
Протягом 1941-1978 років Н. П. Татаренко була співробітником Харківського науково-дослідного інституту неврології та психіатрії, де вела велику наукову роботу.
У своїй науковій діяльності М. П. Татаренко – завжди залишалася ученицею і послідовником академіка АН УРСР В. П. Протопопова.
Її наукові інтереси були обширні і багатогранні: вона розробляла проблеми шизофренії, фантомних явищ, гострих судинних психозів, іпохондричних і нав’язливих станів, діенцефальних розладів, болю, тощо.
Великий внесок вона зробила також в організацію психіатричної допомоги.
Всі наукові роботи, виконані професором Н. П. Татаренко, можуть бути розділені на 3 групи:
1) клініко-експериментальні дослідження;
2) клінічні роботи;
3) роботи, присвячені питанням лікування психозів і організації психоневрологічної допомоги.
Перші клініко-експериментальні дослідження Ніни Павлівни були присвячені питанням умовно-рефлекторних механізмів при шизофренії та старечих психозах. Слід підкреслити, що перша наукова робота Н. П. Татаренко «Рефлекторні механізми у шизофреніків» (1928), присвячена патофізіології вищої нервової діяльності при шизофренії. Ця робота є класичною і відноситься до тих робіт, які закладали основи павловского напрямки в радянській психіатрії. Необхідно пам’ятати, що це було в той час, коли у вітчизняній психіатрії панували ідеалістичні антинаукові напрямки.
У подальшому Ніною Павлівною був запропонований і розроблений новий принцип дослідження, при якому стан і динаміка безумовних рефлексів є показником стану основних нервових процесів в корі головного мозку. Теоретичним підгрунтям для цього принципу дослідження послужило положення І. П. Павлова про високу кортікалізацію орієнтовного рефлексу і про коркову природу його згасання. Це і дозволило використовувати дані про динаміку різних компонентів орієнтовно рефлексу (зрачкового та судинного) для судження про стан обох основних процесів у корі головного мозку.
Перевагою клініко-експериментальних робіт Н. П. Татаренко та її співробітників є комплексність вивчення хворого, яка виражається в одночасному, а в ряді випадків і одномоментному, дослідженні умовних і безумовних рефлексів. Ця комплексність дослідження дозволила, з одного боку, значно розширити «патофизиологическую канву» клініки психопатологічної картини, а з іншого боку озброїла лікаря-психіатра лабораторними методами оцінки стану динаміки хвороби та одужання, і саме це дало можливість коригувати лікувальний процес.
Більшість клінічних робіт Ніни Павлівни присвячені найменш вивченим питанням психіатрії та прикордонних з нею інших нейронаук. У цих роботах представлено не тільки уточнення старих або опис нових клінічних чинників, а й вперше зроблені спроби патофізіологічного трактування цих даних.
Так, в роботах про розлади мовлення у хворих на шизофренію, Н.П. Татаренко вказувала на зв’язок цих розладів зі станом процесів гальмування. У роботі про реактивні психози механізм їх виникнення Ніна Павлівна цілком трактувала на основі вчення про неврози І.П. Павлова. А особливості клінічної картини пов’язувала зі станом процесів гальмування, фазовими явищами, виникненням «великих пунктів» в корі головного мозку та іншими механізмами.
Подальша науково-дослідна діяльність Н. П. Татаренко відображала її прагнення творчо розвивати вчення І. П. Павлова в області психіатрії, тобто патофізіологічний напрямок.
У докторській дисертації Ніна Павлівна вперше дала достатньо повний клінічний і патофізіологічний аналіз і класифікацію фантомних явищ при болях у свіжеампутованих. Це має велике теоретичне і практичне значення.
У цій праці вперше представлена патофізіологічна теорія фантома, яка розглядає останній як результат інертності гальмівного процесу відповідних аналізаторів кори головного мозку. Також дана грунтовна критика порочних теорій «вчення про схему тіла».
У післявоєнні роки, коли питання фантомних явищ були однією з найактуальніших проблем радянської медицини в частині ліквідації санітарних наслідків війни, Н. П. Татаренко опублікувала монографію «До психопатології і патофізіології фантома свіжеампутованих» (1952), де в розгорнутому вигляді дала патофізіологічне трактування фантому і намітила шляхи терапії.
Особливе значення мають наукові роботи Ніни Павлівни, присвячені питанням лікування психозів і організації психоневрологічної допомоги. Ці роботи стосуються лікування шизофренії та пресенільних психозів тривалим сном; в них поставлено ряд принципових питань, що відносяться до уточнення раціонального патофізіологічного обгрунтування та диференціації цього методу лікування. Ряд робіт складають групу, в якій освячені актуальні питання трудової терапії психозів і питання організації трудових профілакторіїв.
Наукова діяльність професора Н. П. Татаренко була високо оцінена в доповіді на Об’єднаній сесії двох академій А. Г. Івановим-Смоленським, який підкреслив, що «не можна не відзначити виняткову увагу до Павловського вчення стосовно завдань клініки з боку українських психіатрів В.П. Протопопова, К.І. Платонова, Є.А. Попова та Н.П. Татаренко».
Всього перу Ніни Павлівни належать 139 наукових робіт, в тому числі монографії і підручники.
У 1971 р. під її редакцією та при її безпосередній участі був виданий перший підручник українською мовою «Психіатрія».
Н.П. Татаренко – талановитий вихователь лікарських, наукових і педагогічних кадрів. Серед найбільш близьких учнів професора Н.П. Татаренко слід назвати А.Т. Філатова, К. В. Кравченко-Михайлову, Н.І. Стрельцову, Н.К. Липгарт, А. Д. Таранського, І.К. Сосина, П.І. Коваленко, Н.І. Погибко, Н.Е. Телешевську, З.Н. Болотову, А.Г. Петрову, В.І. Долинського, Е.І. Гольберга, О.Ф. Бледнова, Г.Г. Різдвяну, Є.Н. Кабаченко, С.І. Павловського, А.Л. Гусова та інших.
Н. П. Татаренко підготувала 6 докторів і 33 кандидати медичних наук, більше 40 аспірантів та клінічних ординаторів. Її учні очолили кафедри психіатрії та відділи науково-дослідних інститутів у різних містах різних країн, де вони успішно продовжують розвивати ідеї свого вчителя.