Дати життя і діяльності
5 вересня 1918р. – народився в с. Лотівка Грицівського району на Хмельниччині
1932 р. – після закінчення школи поступив до Шепетівського фельдшерсько-акушерського технікуму
1937 р. – закінчив Шепетівський технікум
1940 р. – був призваний до лав Червоної армії
1941 р. – у боях під Москвою був тяжко поранений і евакуйований до госпіталю в Киргизстан
1942 р. – вступив до Киргизького медінституту, де закінчив 2 курси
1942-1943 рр. продовжив службу в армії
1945 р. – вступив на 2-й курс Чернівецького медінституту
1949 р. – закінчив ЧМІ з відзнакою і почав працювати на кафедрі факультетської хірургії
1952 р. – працював асистентом кафедри
1957 р. – захистив кандидатську дисертацію
з 1960 р. – доцент кафедри факультетської хірургії
1971-1980 рр. – завідувач кафедри факультетської хірургії
1962-1974 рр. – ректор Чернівецького медичного інституту
2001 р. – доцент О.Д. Юхимець пішов із життя
![](https://sites.google.com/a/bsmu.edu.ua/medlib/_/rsrc/1486550621440/informacijni-resursi/korifeie-nauki/sob-pam-atali-1/uhimec-oleksij-dem-anovic/%D0%91%D0%B5%D0%B7%D1%8B%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9%2047.jpg?height=246&width=400)
Олексій Дем’янович Юхимець – один із фундаторів медичної освіти на Буковині, відомий вчений, досвідчений хірург, талановитий керівник, визнаний громадський діяч.
Олексій Дем’янович народився 5 вересня 1918 року в с. Лотівка Шепетівського району, що на Хмельниччині, у багатодітній селянській родині. Сім’я мала невеличке господарство, потім працювала в колгоспі. Батько довгий час очолював сільську громаду.
З раннього дитинства Олексію довелося і за молодшими братами та сестрою доглядати, і по господарству батькам допомагати. Вже тоді виявлялися риси, притаманні йому і в дорослому житті: наполегливість, працелюбність, дисциплінованість, а також тяга до знань. Це особливо визначилося під час навчання в 5-7 класах середньої школи, що була розташована в райцентрі за 6 кілометрів від рідного села. Щоденно в літню спеку та зимову холоднечу по сільському бездоріжжю впродовж 3-х років ходив юнак до Грицева здобувати знання.
Після успішного закінчення школи вступив до Шепетівського медичного технікуму. Під час студіювання основ медичних знань відзначався старанністю та великою зацікавленістю. Саме в цей час виявилися організаторські здібності Олексія, його громадська активність та риси лідера.
Технікум закінчив на „відмінно”, і в цей час доля завдала першого тяжкого удару – раптово помирає батько. Олексій опинився перед нелегким вибором – серце рвалося до рідної оселі, до осиротілих братів та сестри, що потребували допомоги, а за розподілом після технікуму отримав призначення у віддалене село Полонського району. Вирішив так, як вимагав громадський обов’язок перед обраною професією. Такої ж позиції дотримувався і в усьому подальшому житті.
У 1940 році Олексія призвали до лав Червоної Армії, де він виконував функції санітарного інструктора танкового батальйону. З перших днів війни брав участь у бойових діях у складі 1-ї Гвардійської танкової бригади. Під час запеклих боїв під Москвою отримав тяжке поранення, тривалий час лікувався у тиловому госпіталі м. Фрунзе. У 23 роки став інвалідом. Після одужання залишився на роботі в госпіталі, працював старшим фельдшером хірургічного відділення до самого кінця війни. Одночасно, за порадою старших товаришів-медиків, вирішив продовжувати освіту і вступив на вечірній відділ Киргизького медичного інституту. Перший курс закінчив на „відмінно”, але коли в 1944 році госпіталь був передислокований до м. Вітебськ, навчання довелося перервати. Знову довелося робити вибір. Він прийняв рішення: що більше потрібний у госпіталі.
Після війни доля закинула його на Буковину, відкрилася можливість продовжити навчання у Чернівецькому медичному інституті, який щойно був створений. У студентські роки поєднував успішне навчання з активною громадською діяльністю, неодноразово обирався на керівні громадські посади, отримував іменну Сталінську стипендію. Схильність до хірургії виявилася вже на третьому курсі. Перші навички наукової роботи отримав у талановитого вченого та педагога М.П.Новікова, під керівництвом якого виконав та опублікував дві наукові праці.
![](https://sites.google.com/a/bsmu.edu.ua/medlib/_/rsrc/1486550621439/informacijni-resursi/korifeie-nauki/sob-pam-atali-1/uhimec-oleksij-dem-anovic/%D0%91%D0%B5%D0%B7%D1%8B%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9%2037.jpg?height=252&width=400)
У 1949 р. Олексій Дем’янович з відзнакою закінчив медичний інститут і за рішенням вченої ради залишився в інституті для навчання в клінічній ординатурі. З цього часу і до самого виходу на пенсію життя його було нерозривно пов’язане з кафедрою факультетської хірургії. По закінченню клінічної ординатури, яка визначила подальший напрямок його практичної діяльності та наукового пошуку, з 1952 року Олексій Дем’янович працює на посаді асистента кафедри. У 1957 році захищає кандидатську дисертацію на тему: “Лікування інфікованих ран терпентином (живицею) з Буковинської піхти”. У 1958 році він обирається на посаду доцента, а з 1971 по 1980 pp. очолює кафедру факультетської хірургії.
Колектив кафедри під керівництвом Олексія Дем’яновича зробив вагомий внесок у вирішення таких актуальних проблем медицини, як хірургічна інфекція та ендемічний зоб на Буковині. Продовжуючи вивчення цього напрямку, розпочате одразу після війни працівниками кафедри, він значно поглибив та розширив діапазон досліджень, особливу увагу приділяючи вивченню клінічних, біохімічних та морфологічних особливостей зобу на Буковині, вдосконаленню його хірургічного лікування, проблемам реабілітації оперованих хворих.
![](https://sites.google.com/a/bsmu.edu.ua/medlib/_/rsrc/1486550621441/informacijni-resursi/korifeie-nauki/sob-pam-atali-1/uhimec-oleksij-dem-anovic/%D0%91%D0%B5%D0%B7%D1%8B%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9%2068.jpg?height=309&width=400)
Майже у 800 хворих на зоб, більшість з котрих оперував безпосередньо Олексій Дем’янович, вивчені найближчі та віддалені результати хірургічного лікування.
Проведені дослідження мали вагоме значення у ліквідації зобу, як ендемічного захворювання на Буковині. Великий матеріал (понад 1000 всебічно обстежених хворих на вузлові форми зобу) був покладений в основу докторської дисертації, робота над якою внаслідок несприятливих обставин так і не була доведена до кінця. Результати дослідження були узагальнені у фундаментальній монографії “Клініка та хірургічне лікування вузлових форм зобу”.
Разом із співробітниками кафедр мікробіології та хімії медичного інституту Олексій Дем’янович брав безпосередню участь у синтезі, вивченні та впровадженні у практику нового антимікробного препарату – декаметоксину, на який було отримано авторське свідоцтво. Сьогодні вітчизняна фармацевтична промисловість випускає декілька лікарських форм цього препарату, які з успіхом використовуються в хірургічній, урологічній, отоларингологічній та офтальмологічній практиці.
Багаторічний науковий пошук, плідна клінічна та навчально-методична праця знайшли своє відображення у 132 наукових працях, 2 навчальних посібниках, монографії, авторському свідоцтві, понад 20 раціоналізаторських пропозиціях.
Під керівництвом Олексія Дем’яновича виконано 5 кандидатських дисертацій.
Олексій Дем’янович Юхимець був не тільки хорошим медиком, талановитим ученим, а й здібним організатором. Це особливо виявилося у роки, коли він очолив медичний інститут (1962-1974). Саме в 60-70-х роках Чернівецький медичний інститут займає гідне місце серед медичних закладів України. За цей час, в основному, були вирішені питання підготовки науково-педагогічних кадрів, організації навчального та науково-дослідного процесів. Випускників Чернівецького медичного інституту з радістю приймали на роботу в лікувальні заклади різних регіонів СРСР. Однак подальший розвиток інституту, з урахуванням щорічного збільшення кількості студентів і зростаючих вимог до рівня підготовки фахівців, гальмувався незадовільною матеріально-технічною базою. За повоєнні роки в інституті не було збудовано жодного навчального корпусу чи гуртожитку, потреба в яких була нагальною.
Перед О.Д. Юхимцем, як ректором, постало складне завдання: не зменшуючи зусиль у подальшому вдосконаленні навчального процесу, наукової роботи, звернути особливу увагу на розвиток матеріальної бази. У порівняно короткий термін було збудовано 4 гуртожитки на 1596 місць. Це дозволило забезпечити житлом всіх приїжджих студентів, виділити кімнати для студентських сімей. У гуртожитках були створені необхідні умови для навчання та відпочинку. І не дивно, що у 1969 році на Всесоюзному конкурсі гуртожитки Чернівецького медичного інституту за відмінну організацію культурно-побутових умов для студентів були відзначені грамотою Міністерства охорони здоров’я СРСР та ЦК профспілки медичних працівників.
Велика робота була проведена з реконструкції приміщень колишньої ткацької фабрики, переданих інституту. Тут були створені умови для роботи кафедри фізичного виховання, лікувальної фізкультури та лікарського контролю, функціонування спортивних секцій та гуртків, оздоровлення студентів, розв’язано ще чимало інших питань матеріального забезпечення діяльності інституту.
Вміння ректора бачити головні проблеми дало можливість вирішити ще одне важливе завдання – створення спортивно-оздоровчої бази для студентів та викладачів інституту на березі Дністра у селі Репуженці. З допомогою Чернівецького олійно-жирового комбінату та при активній участі студентів і співробітників інституту впродовж 4-х років на спортивно – оздоровчу базу було проведено воду, електропостачання, побудовано їдальню на 160 місць та добротні дерев’яні будиночки на 186 місць, на мальовничому березі Дністра обладнано пляж.
Студентські роки тих часів важко уявити без відпочинку у Репуженцях. Спортивні змагання, веселі КВК, вечори біля вогнища, ні з чим незрівнянна атмосфера студентського братства, свіже терпке повітря хвойного лісу – все це назавжди залишилося в пам’яті всіх студентів тих років.
![](https://sites.google.com/a/bsmu.edu.ua/medlib/_/rsrc/1486550621440/informacijni-resursi/korifeie-nauki/sob-pam-atali-1/uhimec-oleksij-dem-anovic/%D0%91%D0%B5%D0%B7%D1%8B%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9%2039.jpg?height=226&width=320)
Велику увагу під час керівництва інститутом Олексій Дем’янович приділяв подальшому розвитку науково-дослідної роботи. Саме в 60-70 роках найбільший внесок зробили науковці інституту у розробку таких проблем медицини, як фізіологія ендокринних залоз, зокрема лікування і профілактика ендемічного зобу на Буковині, вивчення, лікування і профілактика хвороб органів травлення, серцево-судинної системи, синтез та виробництво нових лікарських препаратів. У розробку цих питань великий внесок зробили провідні вчені інституту – М.М. Ковальов, Н.Б. Щупак, О.І. Самсон, Г.А.Троян, С.М. Савенко, В.М. Круцяк та ін.
З актуальних наукових проблем проведено багато інститутських, республіканських та всесоюзних наукових конференцій, запропоновано для практики вагомі наукові рекомендації.
Це сприяло обміну передовим досвідом, впровадженню нових досягнень науки в практику, підвищенню кваліфікації науково-педагогічних працівників і лікарів. Тільки за 1963-1974 pp. в інституті було підготовлено 34 доктори та 174 кандидати медичних наук.
Великий вплив мав Олексій Дем’янович на організацію та вдосконалення навчального процесу. З його особистої ініціативи була проведена робота по впровадженню в навчальний процес програмованого навчання та контролю знань студентів, щорічна організація науково-практичних конференцій, присвячених новим формам навчання. Для викладачів інституту був створений факультет педагогічної майстерності як школи удосконалення, особливо молодих науковців. Доброю традицією став запропонований Олексієм Дем’яновичем огляд кафедр перед початком нового навчального року.
Слід зауважити, що сам він був нерідкісним гостем на кафедрах, його часто можна було побачити у студентських гуртожитках, на зборах студентів та вечорах відпочинку, спортивних змаганнях. У переддень Нового року Олексій Дем’янович приєднувався до родини тільки після особистого привітання студентів на новорічній вечірці.
Значну увагу ректор приділяв розвитку художньої самодіяльності – за його сприяння гурток пісні і танцю інституту став ансамблем „Трембіта” і отримав у 1965 році звання „Народного ансамблю пісні і танцю”. На республіканському ювілейному огляді він був нагороджений золотою медаллю, а на всесоюзному – срібною медаллю та дипломом II ступеня.
Незважаючи на величезний обсяг роботи з керівництва навчальним закладом, О.Д. Юхимець ні на день не полишав педагогічної, наукової, лікувальної роботи, операційного столу. Щовечора у його квартирі лунав дзвінок чергового лікаря клініки, який інформував про стан здоров’я особливо тяжких хворих.
![](https://sites.google.com/a/bsmu.edu.ua/medlib/_/rsrc/1486550621441/informacijni-resursi/korifeie-nauki/sob-pam-atali-1/uhimec-oleksij-dem-anovic/%D0%91%D0%B5%D0%B7%D1%8B%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9%2071.jpg?height=246&width=400)
На якому посту не працював би Олексій Дем’янович, він завжди віддавав всі сили, енергію і знання справі, якій присвятив все життя. Йому завжди були притаманні цілеспрямованість, зібраність, вміння вирішувати складні завдання і брати на себе відповідальність, глибоке розуміння життя, життєстверджувальний оптимізм, принципова вимогливість до себе та інших. І поряд з цим – доброта, скромність, чуйність, безкорисливість.
За бойові подвиги і трудові заслуги О.Д.Юхимець нагороджений орденами Вітчизняної війни І ступеня, Трудового Червоного Прапора, орденом Знак Пошани, медаллю “За відвагу” та дванадцятьма іншими медалями.
Доля не раз завдавала Олексію Дем’яновичу жорстоких та несправедливих ударів, але це не зменшило його доброзичливості і людяності, не змінило його відданості інституту та улюбленій справі.
Після виходу на заслужений відпочинок Олексій Дем’янович не замкнувся у колі родини, не став байдужим. Завжди жваво цікавився справами інституту та кафедри.
З 1995 року був почесним членом Вченої ради, неодноразово брав участь у її засіданнях.
Активно співпрацював з радою ветеранів Великої Вітчизняної війни Чернівецької області
З характерним для нього завзяттям віддавався улюбленому захопленню – садівництву, на яке раніше не вистачало часу.
На улюбленній дачі.
У пам’яті друзів, співробітників, дітей Олексій Дем’янович назавжди залишиться яскравою та неординарною особистістю, яка гармонійно поєднувала у собі мудрість філософа, оптимізм працелюба та реалії ученого.
Велика Вітчизняна війна пройшла червоною стрічкою крізь все життя Олексія. Навіть через багато років, коли спогади ставали вже не такими яскравими, ниючий біль у пораненій нозі, що завжди давав про себе знати після фізичного та нервового напруження, мимоволі повертав у ті суворі морозні дні 1941, коли війна і доля поставили його на межу життя і смерті.
На початку війни Олексій відбував військову службу на посаді санінструктора танкового батальйону на західному кордоні нашої держави. Бойові дії розпочав у складі 1 -ї Гвардійської танкової бригади.
Довелося пройти через усе: жах перших поразок, ні з чим незрівняну гіркоту відступу, коли доводилося залишати ворогам все нові і нові ділянки рідної землі. Грізну велич танкового бою, коли під пекельним вогнем ворога потрібно було рятувати з палаючих танків поранених товаришів.
У листопаді 1941 року 1-а Гвардійська танкова бригада була передислокована під Москву, саме туди, де гітлерівці намагалися прорвати оборону і вийти на найближчі підступи до столиці. Бої були дуже жорстокими, битва йшла за кожну п’ядь землі з великими людськими жертвами.
Завдяки героїзму наших воїнів, плани ворога були зірвані, і 7 грудня розпочалася історична військова операція по розгрому німецько-фашистських військ під Москвою.
А 8 грудня, під час танкового бою, Олексій Дем’янович зазнав тяжкого поранення осколком ворожої міни. Життям своїм він завдячує однополчанину Андрію (тільки ім’я залишилося в пам’яті), який, зробивши примітивну іммобілізацію тяжко пораненої ноги, 10 кілометрів віз на дитячих санчатах під вогнем противника у 25-градусний мороз до польового медсанбату Олексія, який втратив свідомість.
Вже після війни сам Олексій, а пізніше і його родина довго розшукували рятівника, але, на жаль, знайти його не вдалося. Тому у святий День Перемоги квітами завжди вшановували пам’ять Невідомого солдата, як уособлення всіх тих героїв, що загубилися на суворих шляхах війни.
Після поранення Олексію довелося тривалий час лікуватися, перенести не одну тяжку операцію. У 23 роки він залишився інвалідом. Саме за участь у боях під Москвою був нагороджений такою шанованою кожним солдатом медаллю „За відвагу”. Довге лікування остаточно пов’язало життя Олексія із служінням медицині. Після виписки з госпіталю він залишився працювати там на посаді старшого фельдшера.
А 1-а Гвардійська танкова бригада під командуванням генерал-майора М.Е.Катукова пройшла славний бойовий шлях до самого Берліна, брала участь і у визволенні Чернівецької області. Та дуже мало воїнів, які воювали у складі бригади з перших днів війни, дійшли до її переможного завершення. Але під час зустрічей ветеранів 1-ї Гвардійської відчуття бойового братства, навічно зацементованого війною, робило по-сімейному рідними і незнайомі обличчя однополчан.
Мало кому відомо, що вже після війни Олексій Дем’янович переніс вісім операцій з приводу видалення осколків, страждав хронічним остеомієлітом, і хода у нього була дещо розхитана, як у моряка, бо поранена нога залишилася на 5 см. коротшою. А ходити з ціпком не міг собі дозволити: не любив скаржитись. Тільки в серці завжди жила пам’ять про опалені війною роки юності. Мабуть тому під час перегляду кінострічок про війну сльоза завжди бриніла на очах і так глибоко западали у душу пісні воєнних років. А День Перемоги завжди залишався для нього найвеличнішим святом.
ДЕРЖАВНІ НАГОРОДИ О.Д.ЮХИМЦЯ:
1. Орден Вітчизняної війни І ступеня.
2. Орден Трудового Червоного Прапора.
3. Орден Знак Пошани.
4. Медаль „За відвагу”.
5. Медаль „За доблесну працю”.
6. Медаль „За оборону Москви”.
7. Медаль „За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 pp.”
8. Медаль „За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 pp.”
9. Медаль „20 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні”.
10. Медаль „50 років Збройних Сил СРСР”.
11. Медаль „30 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні”.
12. Медаль „60 років Збройних Сил СРСР”.
13. Медаль „40 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні”.
14. Медаль „Ветеран труда”.
15. Медаль „70 років Збройних Сил”.
16. Медаль „50 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні”.
Учні доцента О.Д. Юхимця
Під керівництвом доцента О.Д.Юхимця підготували і захистили кандидатські дисертації:
Волянський Ю.Л. – Некоторые аспекты эпидемиологии и профилактики стафилококковой инфекции – 1971 р.
Триняк М.Г. – Функциональное состояние щитовидной железы при острой гипоксии и гипербарической оксигенации – 1971 р.
Дейбук Г.Д. – Биохимическое и гистохимическое изучение некоторых окислительных ферментних систем в ткани щитовидной железы больных зобом – 1972 р.
Онофрейчук І.Ф. – Стерилизация шовных материалов декаметоксином – 1981 р.
Олійник М.М. – відомості про роботу відсутні.
НАУКОВА спадщина О. Д. ЮХИМЦЯ
Автореферат та дисертація
Юхимец А.Д. Лечение инфицированных ран терпентином (живицей) из буковинской пихты: дис. … кандидата медицинских наук/ Юхимец Алексей Демьянович. – 1957 г.
Юхимец А.Д. Лечение инфицированных ран терпентином (живицей) из буковинской пихты: автореф. дис. на соискание науч. степени … канд. мед. наук/ Юхимец Алексей Демьянович. – 1957 г.
Монографія
1. Клиника и хирургическое лечение узловых форм зоба /М.М.Ковалев, А.П.Красовский, В.С. Сходницкий, А.Д. Юхимец; под ред. М.М. Ковалева. – К.: Здоров’я, 1966.- 426 с.
Основі наукові статті
1. Юхимец А.Д. Случай травматической диафрагмальной грыжи / А.Д.Юхимец, Ф.Ф. Синицина // Врачебное дело.- 1953.-№ 1.
2. Юхимец А.Д. Опыт лечения ожогов терпентином / А.Д.Юхимец //Научная сессия Черновицкого мединститута: тезисы докладов. – К.- 1954.
3. Юхимец А.Д.. Клиника гнойного тендовагинита и тенобурсита / А.Д. Юхимец, К.С. Титенко, В.И. Шаповал // Рефераты студенческих науч. работ. Вып.1.- Львов: Изд-во Львовского университета, 1955.
4. Юхимец А.Д. К анатомии синовиальных влагалищ и сумок А.Д.Юхимец, К.С. Титенко // Рефераты студенческих науч. работ. Вып.1.- Львов: Изд-во Львовского университета, 1955.
5. Юхимец А.Д. К вопросу о противомикробных свойствах терпентина из Буковинской пихты /А.Д.Юхимец, А.Г. Василенко // Фармакологические и лечебные свойства терпентина (живицы) из Буковинской пихты. – Львов, 1955.
6. Юхимец А.Д. Влияние терпентина на окислительные процессы в регенерирующей ткани при заживлении ран /А.Д.Юхимец, Л .Н. Заманский, А.И. Лопушанский // Фармакологические и лечебные свойства терпентина (живицы) из Буковинской пихты. – Львов, 1955.
7. Юхимец А.Д. Терпентиновая мазь при лечении инфицированных ран и гнойно-воспалительных заболеваний / А.Д.Юхимец // Фармакологические и лечебные свойства терпентина (живицы) из Буковинской пихты. – Львов, 1955.
8. Юхимец А.Д. К вопросу лечения отморожений терпентиновой мазью / А.Д. Юхимец // Фармакологические и лечебные свойства терпентина (живицы) из Буковинской пихты. – Львов, 1955.
9. Юхимец А.Д. Опыт применения терпентиновой мази в урологической практике / А.Д.Юхимец, Л. И. Роман // Фармакологические и лечебные свойства терпентина (живицы) из Буковинской пихты. – Львов, 1955.
10. Юхимец А.Д. Влияние терпентина на обновление белковых тел в регенерирующей ткани экспериментальных ран / А.Д. Юхимец // Вестник хирургии. – 1956. – № 6.
11. Юхимец А.Д., К вопросу о влиянии биостимуляторов на обмен веществ в регенерирующей ткани при заживлении ран / А.Д.Юхимец // 5-й съезд украинского общества физиологов, биохимиков, фармакологов: тезисы докладов. – К.: Изд-во АН УССР, 1956.
12. Юхимец А.Д. Влияние терпентина на направленность окислительно-восстановительных процессов в регенерирующей ткани экспериментальных ран / А.Д.Юхимец// 31-я научная конференции Черновицкого мединститута: рефераты докладов. – Черновцы, 1957.
13. Некоторые показатели роста хирургической помощи населению Буковины за годы советской власти /[А.Д. Юхимец, Д.К. Гречишкин, М.М. Ковалев. и др.] // Научные работы Черновицкой облбольницы: сборник. – Вып. 1.- Черновцы, 1958.
14. Юхимец А.Д. Лечение инфицированных ран терпентином / А.Д.Юхимец // Научные работы Черновицкой облбольницы: сборник. – Вып. 1.- Черновцы, 1958.
15. Юхимец А.Д. К вопросу о рациональном применении антибиотиков / А.Д.Юхимец, Л.И. Роман // Научные работы Черновицкой облбольницы: сборник. – Вып. 1.- Черновцы, 1958.
16. Юхимец А.Д. Об отрицательных свойствах применения пенициллина в хирургической практике / А.Д.Юхимец, Л.И. Роман //Вестник хирургии.- 1958. – № 4.
17. Юхимец А.Д. Морфологические изменения в ране под влиянием терпентина / А.Д.Юхимец // Научные работы Черновицкой облбольницы: сборник. – Вып.9. – Черновцы, 1959.
18. Юхимец А.Д. Кровяное давление и сосудистый тонус у больных зобом /А.Д.Юхимец //Научные работы Черновицкой облбольницы: сборник. – Вып. 10.- Черновцы, 1959.
19. Изучение некоторых биохимических сдвигов в крови и моче больных зобом до- и после операции /[А.Д. Юхимец, Л.Н. Заманский, М.М. Ковалев и др.] // Зобная болезнь: сборник: тезисы докладов. – Харьков, 1961.
20. Материалы к биохимии стимуляции регенерации /[ Юхимец А.Д., Жила Е.С. и др.] // 5-й Международный биохимический конгресс: рефераты секционных сообщений. – Т.1. – М.: Изд-во АН СССР, 1961.
21. Юхимец А.Д. Некоторые вопросы хирургического лечения эндемического зоба у больных пожилого возраста / А.Д.Юхимец, М.М. Ковалев // Вопросы физиологии и патологии эндокринных желез. – Харьков, 1962.
22. Юхимец А.Д. Изучение функционального состояния сердечно-сосудистой системы у больных эндемическим зобом / А.Д.Юхимец // Вторая Всесоюзная конференция эндокринологов: тезисы докладов. – М., 1962.
23. Юхимец А.Д. Материалы к биохимии крови и мочи у больных эндемическим зобом до- и после операции / А.Д.Юхимец // 39-я Итоговая научная конференция: тезисы докладов. – Черновцы, 1963.
24. Содержание фосфорорганических соединений и сульфгидрильных групп в крови больных эндемическим зобом до- и после операции /[ А.Д.Юхимец, Л.Н. Заманский и др.] // Материалы научной конференции Черновицкого мединститута: тезисы докладов. – Черновцы, 1963.
25. Юхимец А.Д. Характеристика заживления ран под влиянием антибиотиков / А.Д.Юхимец // 39-я Итоговая научная конференция (Черновицкий мединститут): тезисы докладов. – Черновцы, 1963.
26. Юхимец А.Д. Научно-исследовательская деятельность коллектива Черновицкого мединститута в области эндокринологии / А.Д.Юхимец, Н.М. Шинкерман // 39-я Итоговая научная конференция (Черновицкий мединститут): тезисы докладов. – Черновцы, 1963.
27. Юхимец А.Д. Черновицкий мединститут (справка)/А.Д.Юхимец // Украинская советская энциклопедия. – К. – 1964.
28. Юхимец А.Д. Влияние антибиотиков на обменные процессы в регенерирующей ткани / А.Д.Юхимец, Л.Н. Заманский //І-й Всесоюзный съезд биохимиков: тезисы докладов. – Вып. 3. – M., 1964.
29. Юхимец А.Д. Фосфорсодержащие соединения, гликоп-рортеиды и сульфгидральные группы крови у больных эндемическим зобом до- и после операции / А.Д.Юхимец // Материалы 40-й Итоговой научной конференции (Черновицкий мединститут): тезисы докладов. – Черновцы, 1964.
30. Юхимец А.Д. Окислительно-восстановительные процессы у больных узловым зобом до- и после операции /А.Д.Юхимец, М.М. Ковалев, Л.Н. Заманский // Проблемы эндокринологии и гормонотерапии. – 1964. – № 5.
31. Юхимець О.Д. Роль Чернівецького медичного інституту в підготовці лікарських та наукових кадрів/О.Д.Юхимець //Міжобласна наукова історико-медична конференція, присвячена XXV-річчю воз’єднання Західно-українських земель з УРСР: тези доповідей. – Львів, 1964.
32. Юхимець О.Д. Вклад вчених Чернівецького медичнного інституту у зниженні захворюванності на ендемічний зоб / О.Д. Юхимець// Міжобласна наукова історико-медична конференція, присвячена XXV-річчю воз’єднання Західно-українських земель з УРСР: тези доповідей. – Львів, 1964.
33. Юхимец А.Д. К истории медицинского образования в Черновицкой области / А.Д.Юхимец, О.Г. Рябышенко //41-я итоговая научная конференция Черновицкого мединститута: тезисы докладов. – Черновцы, 1965.
34. Юхимец А.Д. Общий белок и белковые фракции сыворотки больных зобом в динамике /А.Д.Юхимец //41-я итоговая научная конференция Черновицкого мединститута: тезисы докладов. – Черновцы, 1965.
35. Юхимець О.Д. Функціональний стан серцево-судинної системи у хворих вузловим ендемічним зобом в післяопераційному періоді /О.Д.Юхимець, B.C. Сходницький// Конференція по проблемі патології серцево-судинної системи: тези доповідей. – Ів.-Франківськ, 1964.
36. Юхимец А.Д. Исследование выделения катехоламинов при узловом эутиреоидном зобе / А.Д.Юхимец, А.З. Глибко //Нейро-гуморальная регуляция в норме и патологии: тезисы докладов межвузовской научной конференции.- №2. – Ужгород, 1965.
37. Юхимець О.Д. Окисні процеси і вміст фосфорорганічних сполук у хворих ендемічним зобом / О.Д.Юхимець, Л.Н. Заманський, Е.В. Капралова //1-й Український біохімічний з’їзд: тези доповідей. – Чернівці, 1965.
38. Юхимец А.Д. К биохимии щитовидной железы больных узловатым зобом /А.Д.Юхимец //Физиология и патология эндокринной системы: материалы 1-го съезда эндокринологов УССР (Харьков, 28-30. 06.1965). – Харьков, 1965.
39. Юхимец А.Д. Черновицкий медицинский институт и его роль в подготовке кадров и развитии здравоохранения области / А.Д.Юхимец // Юбилейная научная конференция, посвященная 25-летию воссоединения Буковины с УССР: тезисы докладов. – Черновцы, 1965.
40. Юхимец А.Д. Итоги хирургического лечения эндемического зоба / А.Д. Юхимец, А.З. Глибко // Юбилейная научная конференция, посвященная 25-летию воссоединения Буковины с УССР: тезисы докладов. – Черновцы, 1965.
41. Юхимець О.Д. Вивчення деяких процесів обміну в крові хворих вузловим ендемічним зобом до- та після операції / О.Д.Юхимець //42-а наукова конференція ЧМІ: тези доповідей. – Чернівці, 1966.
42. Юхимець О.Д. Вміст тіолових груп в крові хворих зобом до- та після операції / О.Д. Юхимець //42-а наукова конференція ЧМІ: тези доповідей. – Чернівці, 1966.
43. Юхимец А.Д. Обменные процессы в щитовидной железе больных узловым зобом /А.Д.Юхимец//Тезисы докл. XI съезда хирургов УССР.- Одесса, 1966.
44. Юхимець О.Д. Деякі питання діагностики та лікування гострих холецистопанкреатитів/О.Д.Юхимець //Патологія та фізіологія органів травлення: тези доповідей. – Чернівці, 1966.
45. Юхимец А.Д. Итоги научных исследований коллектива Черновицкого мединститута в области эндокринологии / А.Д.Юхимец // Научная конференция по проблеме “Физиология, биохимия и патология эндокринной системы”: материалы. – К.: Здоров’я, 1968.
46. Юхимец А.Д. Содержание нуклеиновых кислот и тиоловых групп в зобно-измененных щитовидных железах человека / А.Д.Юхимец, Г.П. Рушковский // Гистохимия в нормальной и патологической морфологии. – К.: Наука.-Новосибирское отделение.- Новосибирск, 1967.
47. Юхимец А.Д., Влияние антибиотиков и нуклеиновых кислот на обменные процессы регенерирующей ткани / А.Д.Юхимец, Л.Н. Заманский, Е.В. Капралова // Антибиотики. – Вып. 2. – К.: Здоров’я, 1967.
48. Юхимец А.Д. Исследование выделения катехоламинов при узловом эутиреоидном зобе. / А.Д.Юхимец // Научная конференция по проблеме “Физиология, биохимия и патология эндокринной системы”:материалы. – К.: Здоров’я, 1968.
49. Юхимец А.Д. К диагностике и лечению холецистопан-креатитов. / А.Д. Юхимец // Вопросы медицинского обслуживания больных с заболеваниями пищеварительной системы в условиях поликлиники: тезисы республиканской научно-практической конференции врачей-гастроэнтерологов. – Черновцы, 1968.
50. Юхимець О.Д. Основні підсумки діяльності інституту за роки існування (1944-1967)/ О.Д. Юхимець // Матеріали ювілейної наукової конференції, присвяченої 50-роковинам Великої Жовтневої соціалістичної революції. – К., 1968.
51. Підсумки хірургічного лікування вузлових форм зобу в Буковинському ендемічному вогнищі /[О.Д. Юхимець, М.М. Ковальов, О.П. Красовський та ін.] // Матеріали ювілейної наукової конференції, присвяченої 50-роковинам Великої Жовтневої соціалістичної революції.- К., 1968.
52. Изучение некоторых ферментативных систем щитовидной железы при различных функциональных состояниях тиреоидной паренхимы /[А.Д. Юхимец, Г.Д. Дейбук, И.Ю. Косовский и др.] // Научная конференция по проблеме «Щитовидная железа и надпочечники»: тезисы докладов. – К.: Здоров’я, 1968.
53. Юхимец А.Д. Научные исследования коллектива института по проблеме зоба /А.Д. Юхимец //Актуальные вопросы гистохимии и биохимии щитовидной железы. – К., 1968.
54. Юхимец А.Д. Гистохимические исследования зобноизмененных щитовидных желез в Буковинском эндемическом очаге / А.Д. Юхимец, Г.П. Рушковский //Актуальные вопросы гистохимии и биохимии щитовидной железы. – К., 1968.
55. Юхимец А.Д. К обоснованию экономной резекции щитовидной железы при узловых формах зоба с учетом радиационных, гистохимических и биохимических исследований / А.Д. Юхимец, М.М. Ковалев, А.П. Красовский // Симпозиум “Клинические аспекты радиационной эндокринологии” (июнь, 1968): тезисы докладов. – Минск, 1968.
56. Юхимец А.Д. Хемодектома каротидной железы, сопровождающаяся признаками расстройства мозгового кровообращения / А.Д.Юхимец // Выездная научная сессия института неврологии АМН СССР совместно с кафедрами нервных болезней Черновицкого и Кишиневского медицинских институтов: материалы. – Черновцы, 1968.
57. Юхимец А.Д. О взаимосвязи нуклеиновых кислот и сукциндегидрогегазной активности в зобноизмененных щитовидных железах /А.Д.Юхимец, Г.П. Рушковский //Общие закономерности морфогенеза и регенерации. – К.: Здоров’я. – К., 1968.
58. Юхимец А.Д. Оксигенотерапия при остром токсическом отеке легких в эксперименте /А.Д.Юхимец, Н.Г. Триняк //Актуальные проблемы анестезиологии, реаниматологии (краткое содержание докладов I съезда анестезиологов УССР). – Львов, 1969.
59. Юхимец А.Д. Результаты гистохимических исследований нормальных и зобноизмененных щитовидных желез с различной функциональной активностью / А.Д.Юхимец, Г.П. Рушковский // VII-й Всесоюзный съезд анатомов, гистологов, эмбриологов: труды. – Тбилиси, 1969.
60. Юхимец А.Д. Содержание магния в сыворотке крови больных узловым эндемическим зобом /А.Д.Юхимец, Д.З. Попивчук /Второй Всесоюзный биохимический съезд: тезисы секционных сообщений. – Ташкент: Фан. – 1969.
61. Юхимец А. Д. Изучение некоторых субстрактов цикла трикарбоновых кислот в крови и ткани щитовидной железы больных узловым эндемическим зобом / А.Д.Юхимец, И .К. Руснак // Второй Всесоюзный биохимический съезд: тезисы секционных сообщений. – Ташкент: Фан. – 1969.
62. Гистохимическое изучение некоторых ферментных систем щитовидной железы /[А.Д. Юхимец, М.А. Веремкович, Г.Д. Дейбук и др.]//Физиология, биохимия, патология эндокринной системы: материалы республиканской конференции. – К., 1969.
63. Юхимец А.Д. Изучение содержания нуклеиновых кислот щитовидной железы человека методом экстракции хлорной кислотой / А.Д.Юхимец, С.Д. Федоряк //Физико-химические проблемы современной биологии и медицины (10-11 апреля 1970): материалы конференции. – Тюмень, 1970.
64. Юхимец А.Д. Одноразовая коррекция электролитов /А.Д. Юхимец, В.Ф. Стащук // Научно- практическая конференция: доклады.- Днепропетровск, 1970.
65. Юхимец А.Д. К вопросу предупреждения хирургической инфекции / А.Д. Юхимец, Ю.Л. Волянский, А.Н. Клименко //Хирургические инфекции и интенсивная терапия в хирургии. Новое в хирургии (XII-й пленум Всесоюзного общества хирургов: материалы) – М., 1971.
66. Юхимец А.Д. Обменные процессы в щитовидной железе больных зобом //Труды XI съезда хирургов Украинской ССР (24-27.Х. 1966, Одесса) – К.: Здоров’я, 1970.
67. Юхимец А.Д. Микробиологическая характеристика стафилококков, выделенных в хирургическом отделении, их устойчивость к некоторым антибиотикам и декаметоксину / А.Д. Юхимец, Ю.Л. Волянский //Клиническая хирургия. 1970. – №7.
68. Юхимец А.Д. Предупреждение нагноений инфицированных стафилококком экспериментальных ран с помощью декаметоксина и продигиозана / А.Д. Юхимец, Ю.Л. Волянский // Материалы республиканской конференции хирургов Молдавии (21-23 октября 1971). – Кишинев, 1971.
69. Юхимец А.Д. Предупреждение хирургической инфекции с помощью новых антимикробных препаратов декаметоксина и этония / А.Д. Юхимец, Ю.Л. Волянский //Материалы республиканской конференции хирургов Молдавии (21-23 октября 1971). – Кишинев, 1971.
70. Гистохимическое, биохимическое и авторадиографическое исследование зобноизмененных щитовидных желез /А.Д. Юхимец, Н.М. Шинкерман, Г.П Рушковский, А.П. Красовский // Материалы Всесоюзного съезда патологоанатомов (Ереван, 12-15.Х.1971). – М., 1971.
71. Форменные элементы и некоторые константы крови в условиях ступенчатой гипербарической оксигенации / А.Д. Юхимец, В.Ф. Стащук, Л.И. Дмитриева, Ю.В. Криницын // Применение кислорода под повышенным давлением в медицине (23-25.XI. 1971): материалы конференции. – М., 1971.
72. Юхимец А.Д. О взаимосвязи индивидуальной чувствительности к гипербарической оксигенации и функционального состояния щитовидной железы / А.Д. Юхимец //Применение кислорода под повышенным давлением в медицине. – М., 1971. – С. 244-246.
73. Юхимец А.Д. Микробиологическая характеристика гнойных хирургических ран и некоторые методы их профилактики и лечения / А.Д. Юхимец, Г.К. Палий, Ю.Л. Волянский // Вопросы острой гнойной хирургической инфекции: материалы республиканской научной конференции.- Львов, 1972. – С. 21-24.
74. Новый способ обработки рук хирурга / А.Д. Юхимец, Г.К. Палий, Ю.Л. Волянский, А.Н. Клименко //Вопросы острой гнойной хирургической инфекции: материалы республиканской научной конференции. – Львов, 1972. – С. 180-182.
75. Юхимец А.Д. Функциональное состояние щитовидной железы у больных острых паанкреатитом / А.Д. Юхимец // Острые и хронические панкреатиты: материалы Пленума правления Всесоюзного научного общества гастроэнтерологов.-Черновцы, 1972. – С. 35-37.
76. Итоги работы отделения реанимации областной больницы / А.Д. Юхимец, А.Н. Слободянюк, И.В. Халатурник, В.Ф. Стащук //Общая и неотложная хирургия: республиканский межведомственный сборник; вып. 3. – К., Здоровье, 1972. – С. 91-95.
77. Юхимец А.Д. О профилактике стафилококковых нагноений ран в эксперименте / А.Д. Юхимец, Ю.Л. Волянский //Стафилококковые инфекции: материалы III межвузовской научной конференции. – Л., 1972. – С. 70-71.
78. Юхимец А.Д. Некоторые мероприятия по предупреждению стафилококковой инфекции в хирургическом стационаре /А.Д. Юхимец, Ю.Л. Волянский, Г.К. Палий //Стафилококковые инфекции: материалы III межвузовской научной конференции. – Л., 1972. – С. 146-147.
79. Юхимец А.Д. Функциональное состояние щитовидной железы при гипербарической оксиненации / А.Д. Юхимец, Н.Г. Триняк // Патологическая физиология и экспериментальная терапия. – 1973. – № 3. – С.767.
80. Юхимец А.Д. Применение декаметоксина для профилактики и лечения гнойно-воспалительных заболеваний / А.Д. Юхимец // Химиотерапия инфекций и лекарственная устойчивость микроорганизмов: тезисы докладов Всесоюзной конференции.- М., 1973. – С. 83-84.
81. Юхимец А.Д. К эпидемиологии множественной устойчивости стафилококков к антибиотикам / А.Д. Юхимец, Ю.Л. Волянский //Химиотерапия инфекций и лекарственная устойчивость микроорганизмов: тезисы докладов Всесоюзной конференции. – М., 1973. – С. 243-244.
82. Юхимец А.Д. Характеристика гнойной инфекции в урологическом отделении и профилактика ее декаметоксином / А.Д. Юхимец, А.П. Красовский // II съезд урологов Украинской ССР: материалы. – К., 1973. – С. 97-98.
83. Юхимец А.Д. Гипербарооксигенотерапия острого экспериментального токсического гепатита / А.Д. Юхимец, С.В. Билецкий // Клиническая фармакология и гастроэнтерология: материалы I Всесоюзного симпозиума. – К., 1973.
84. К вопросу о технике резекции желудка /А.Д. Юхимец, И.М. Матяшин, Ф.Г. Кулачек, М.И. Ботерашвили // Труды XXIX Всесоюзного съезда хирургов ( 3-7 июня 1974). – К.: Здоров’я, 1975. – С. 181-184.
85. Схема истории болезни (учебно-методическое пособие для студентов III-VI курсов) / А.Д. Юхимец, С.А. Кац, С.Г. Федорук, Н.З. Казимирко – Черновцы, 1974.
86. Эффективность декаметоксина при некоторых заболеваниях прямой кишки / А.Д. Юхимец, Г. К. Палий, Ю.Л. Волянский, А.Н. Клименко //I Украинская республиканская проктологическая конференция (25-27 сентября 1975): материалы. – Донецк, 1975. – С. 73-74.
87. Антисептические и лечебные свойства декаметоксина / [А.Д. Юхимец, Г. К. Палий, А.Н. Клименко и др.] // Общая и неотложная хирургия: межведомственный сборник. – № 6. – К., 1975. – С. 122-124.
88. Значение гастрофиброскопии в уточнении клинико-рентгенологического диагноза /А.Д. Юхимец, И.М.Матяшин, Ф.Г. Кулачек, Г.П. Шамрей // Материалы Объединенного Пленума правления Всесоюзного и Белорусского общества хирургов. – М., 1975.
89. Юхимец А.Д. Функциональное состояние щитовидной железы и аминокислот крови при различных режимах гипербарической оксигенации /А.Д. Юхимец, В.Ф. Стащук //Гипербарическая оксигенация, клиническое применение, техника, безопасность: тезисы докладов III Всесоюзного симпозиума.- М., 1975. – С. 229-230.
90. Юхимец А.Д. Клинические аспекты радиоизотопной диагностики узлового зоба на Буковине /А.Д. Юхимец, А.П. Красовский, Н.И. Марега //Экспериментальная и клиническая радиология: межведомственный республиканский сборник; вып. II . – К.: Здоров’я. – 1975.- С. 79-81.
91. Обеззараживающее действие декаметоксина в условиях хирургической клиники /[А.Д. Юхимец, Г.К. Палий и др.] // The International Congress of Chemotherapy: тезисы. – London, 1975.
92. Применение декаметоксина в качестве антимикробного средства /[А.Д. Юхимец, Г.К. Палий и др.] //Сборник трудов I Всесоюзного симпозиума по экологии ПАВ. – М., 1976.
93. Юхимец А.Д., Палий Г.К., Онофрейчук И.Ф. Влияние декаметоксина на заживление ран //Труды симпозиума: Регуляция воспаления и регенерации в хирургии.- Ростов-на-Дону, 1976.
94. Антисептические свойства декаметоксина /[А.Д. Юхимец, Г.К. Палий и др.] // Регуляция воспаления и регенерации в хирургии: материалы Всесоюзного симпозиума ( 23-24 сентября 1976.) – Ростов-на-Дону, 1976. – С. 387-389.
95. Юхимец А.Д. Применение нового антимикробного препарата декаметоксина для профилактики и лечения гнойной инфекции /А.Д. Юхимец //Профилактика гнойной инфекции в хирургии: тезисы докладов Республиканской конференции (Хмельницкий, 6-7 октября 1977.) – Хмельницкий, 1977. – С.107-108.
96. Роль грамотрицательных бактерий в возникновении послеоперационных осложнений / А.Д. Юхимец, Г.К. Палий, Ю.Л. Волянский. // Профилактика гнойной инфекции в хирургии: тезисы докладов Республиканской конференции (Хмельницкий, 6-7 октября 1977.) – Хмельницкий, 1977. – С. 109-110.
97. Юхимець О.Д. Порівняльне вивчення утворення тиреоїдних гормонів у хворих на ендемічний зоб / О.Д.Юхимець, Д.З. Попівчук, І.К. Руснак //III-й Український біохімічний з’їзд: тези стендових повідомлень. – Донецьк, 1977. – С. 282.
98. Йодистые соединения зобноизмененной ткани, крови и мочи больных различными формами зоба /[А.Д. Юхимец, И.К. Руснак и др.] // Механизм действия гормонов, патогенез, лечение, профилактика и эпидемиология эндокринных заболеваний: тезисы докладов II съезда эндокринологов УССР.- К., 1977. – С. 269.
99. Юхимец А.Д. Медицинская и трудовая реабилитация больных зобом / А.Д. Юхимец, B.C. Сходницкий //Механизм действия гормонов, патогенез, лечение, профилактика и эпидемиология эндокринных заболеваний: тезисы докладов II съезда эндокринологов УССР. – К., 1977. – С. 323.
100. Об этиологии и лечении больных неспецифическим язвенным колитом / / [А.Д. Юхимец, Т.К. Палий и др.] // Врачебное дело. – 1978. – № 1. – С. 67-71.
101. Обеззараживание хирургического шелка декаметоксином, антибиотиками и их сочетаниями /[А.Д. Юхимец, Т.К. Палий и др.] //Антибиотики. – 1978. -№7. – С.629-633.
102. Юхимец А.Д. Лечебное действие лекарственного антимикробного препарата декаметоксина / А.Д. Юхимец, Т.К. Палий // Химиотерапия бактериальных инфекций: тезисы докладов Всесоюзной конференции (Алма-Ата, 23-24 октября 1979.) – М., 1979. – С. 129-131.
103. Применение декаметоксина для открытого одномоментного лаважа брюшной полости при разлитом гнойном перитоните /[А.Д. Юхимец, Т.К. Палий и др.] // Информационное письмо для врачей-хирургов республики. – Черновцы, 1979.
104. Юхимец А.Д. Изучение метаболизма в зобноизменной щитовидной железе / А.Д. Юхимец //II Всесоюзный съезд эндокринологов: тезисы секционных докладов. – Л., 1980. – С.548.
105. Юхимец А.Д. Активность окислительных ферментов в ткани щитовидной железы больных зобом / А.Д. Юхимец, Т.Д. Дейбук // II Всесоюзный съезд эндокринологов: тезисы секционных докладов. – Л., 1980. – С.449-450.
106. Юхимец А.Д. Активность окислительных ферментов в ткани щитовидной железы больных зобом / А.Д. Юхимец, Т.Д. Дейбук //Биохимия – медицине: тезисы докладов республиканской научной конференции (Одесса, 27-29 мая 1981.) – Одесса, 1981.- С. 73-74.
107. Результаты применения декаметоксина для лечения и профилактики современной гнойной хирургической инфекции /[А.Д. Юхимец, Ю.Л. Волянский и др.] //Достижения иммунологии и микробиологии в лечебно-профилактическую практику здравоохранения: тезисы докладов научно-практической конфе-ренции. – Новокузнецк, 1981. – С. 188-189.
108. Юхимец А.Д. Профилактика нагноения раны после иссечения парарек -тальных и копчиковых свищей с помощью декаметоксина / А.Д. Юхимец, А.Н. Клименко //Клиническая хирургия. – 1982. – № 2. – С. 24-25.
109. Юхимец А.Д. Йодпроизводные щитовидной железы / А.Д. Юхимец, И.К. Руснак., Д.З. Попивчук // Новое в лабораторной диагностике хронических заболеваний внутренних органов: тезисы докладов 3-го съезда республиканского научного общества врачей-лаборантов. – Ужгород, 1983. – С. 487.
110. Результаты хирургического лечения эмболии бифуркаций аорты и магистральных артерий конечностей /[А.Д. Юхимец, В.А. Кривич, А.В. Бахтин и др.] //Острая патология магистральных сосудов: тезисы докладов II –й республиканской научой конференции (Ивано-Франковск, 19-20 декабря 1983 г.) – К., 1983. – С. 77-78.
111. Юхимец А.Д. Хирургическое лечение зоба, отягощенного сопутствующими заболеваниями / А.Д. Юхимец, B.C. Прокопчук, Г.Д. Дейбук // Актуальные вопросы экспериментальной и клинической эндокринологии: тезисы докладов III съезда эндокринологов УССР. – К., 1983. – С. 294.
112. Юхимец А.Д. Антисептический способ стерилизации кетгута / А.Д. Юхимец, Г.К. Палий, И.Ф. Онофрейчук //Указатель рационализаторских предложений. – Черновцы, 1985.- С. 140.
113. Юхимец А.Д. Раствор для хранения хирургических шовных материалов / А.Д. Юхимец, Г.К. Палий, И.Ф. Онофрейчук // Указатель рационализаторских предложений. – Черновцы, 1985.-С.139.
114. Юхимец А.Д. Способ стерилизации декаметоксином хирургического шелка / А.Д. Юхимец, Г.К. Палий, И.Ф. Онофрейчук // Указатель рационализаторских предложений. -Черновцы, 1985. – С. 139.
115. Юхимец А.Д. Способ оперативного лечения аутоимунного тиреоидита / А.Д. Юхимец, B.C. Прокопчук // Указатель рационализаторских предложений. – Черновцы, 1985. – С. 105.
116. Юхимец А.Д. Морфофункциональные критерии диагностики аденом щитовидной железы / А.Д. Юхимец, B.C. Прокопчук, Г.Д. Дейбук //Информационное письмо, вып. 8. – К., 1984. – 2 с.
СПОГАДИ ПРО О.Д. ЮХИМЦЯ
РЕКТОРОЛЕКСІЙ ДЕМ’ЯНОВИЧ ЮХИМЕЦЬЯ мав честь знати цю Людину впродовж трьох десятків років як заступника декана лікувального факультету, ректора інституту, завідувача кафедри факультетської хірургії, пенсіонера…Писати про нього нелегко, бо це була неординарна і неоднозначна особистість.Свою розповідь я б розпочав з вересня 1962 року. Ця осінь знаменна тим, що всіх студентів інституту відправили на сільськогосподарські роботи до Вінницької області. Проводжав нас на роботу ректор Ковальов Михайло Маркович, а зустрічав уже в якості нового ректора Юхимець Олексій Дем’янович. В один з останніх жовтневих дощових днів нас привезли з колгоспів, дали пару діб на те, щоб з’їздити додому, і ми приступили до занять.Кафедрою факультетської хірургії з 1962 р. завідував проф. В.Л. Хенкін, а О.Д. Юхимець був доцентом цієї кафедри й читав нам, студентам IV курсу, частину лекцій.Його викладення предмету було чітким, зрозумілим і, я б сказав, лапідарним.Як ректор О.Д. Юхимець приділяв велику увагу створенню на кафедрах матеріальної бази для навчального та наукового процесу.За дванадцять років перебування на посаді ректора він, по своїй натурі будівничий, буквально реорганізував інститут у всіх відношеннях.Були замінені меблі, зроблені столярами ще в роки заснування інституту. У корпусах (пл. Театральна, 2 та вул. Богомольця, 2) освоєні всі підвали та горища, в анатомічному корпусі по вул. Ризькій, 3, добудований ще один поверх.У с. Репуженці, на березі р. Дністер відкрито спортивно-оздоровчий табір для студентів та співробітників, створено навчально-спортивний комплекс. Суттєву допомогу надавали шефи – олійно-жировий комбінат на чолі з його директором К.П. Венгловською. Збудовано чотири студентські гуртожитки, що дало змогу повністю задовольнити потреби студентів у житлі. Студентським сім’ям надавалися окремі кімнати.Для покращання забезпечення наукової роботи були створені міжкафедральні лабораторії: гістохімічна, біохімічна, електрофізіологічна та інші, забезпечені сучасним, на той період, обладнанням та реактивами.Як хірург-клініцист О.Д. Юхимець вів роботу по створенню на базі кафедри факультетської хірургії кардіохірургічного відділення та відділення баротерапії.Ним започатковано роботу по створенню в інституті педіатричного факультету, відкритого в 1975р.За сухим переліком фактів стоїть енергійна вольова, наполеглива, дуже працездатна особа ректора. Сам дійовий по натурі, він оточував себе такими ж помічниками.Олексій Дем’янович багато уваги приділяв розвитку художньої самодіяльності, роботі ансамблю пісні та танцю, іншим гурткам художньої самодіяльності, яких тоді було багато.О.Д. Юхимець постійно тримав цю роботу в полі зору. У 1967 році у м. Києві ансамбль інституту виборов право носити звання «народного». Велика заслуга в цьому була, в першу чергу, ректора.Можна багато ще перераховувати добрих справ, які за час свого перебування на посаді ректора зробив Олексій Дем’янович.Але скільки б не робив людям добра, вони все рівно вважають, що його менше, ніж вони заслуговують.За спиною керівника завжди є люди, яких варто було б поставити спереду, щоб за ними можна було наглядати. Так було й у Олексія Дем’яновича. Весь період його ректорства супроводжувався катаклізмами, вибухами та несподіванками. Суїциди професора Троян Г.А. та доцента Савчука Й.Ю., опозиційна група професорів Пісько Г.Т., Цветова Є.П., Романа Л.І. і, нарешті, «справа Мінца», яка скомпрометувала багатьох ректорів медичних вузів України.В останньому випадку мова йде про здібного пройдисвіта, який зумів організувати кримінальну групу з високопоставлених партійних функціонерів та багатьох ректорів медичних інститутів, які брали хабарі за вступ до вищих навчальних закладів. І хоч О.Д. Юхимець був абсолютно непричетний до цих подій, йому оголосили сувору партійну догану й звільнили з посади ректора з сумним і смішним формулюванням: «за створення умов для дачі хабарів посадовим особам».Декілька ректорів, звинувачених у цій справі, були засуджені до різних термінів ув’язнення. Олексія Дем’яновича від тюрми врятували його щоденники, які він вів увесь час. Це були товсті зшитки, прошиті, пронумеровані й опечатані у відділі кадрів, і це унеможливлювало виконання в них будь-яких купюр. Олексій Дем’янович сам демонстрував мені запис, який безпосередньо стосувався судової справи. «Був на прийомі у другого секретаря ОККПУ тов. Курило. Узгодив: 1. (йде перелік різноманітних господарських питань). 2. Прийом до інституту абітурієнтки N.»На слідстві з’ясувалося, що за вступ цієї абітурієнтки взяв хабара бувший перший секретар міському партії, «порекомендувавши» ректору О.Д. Юхимцю прийняти її до інституту, що останній, безумовно, виконав.Міністерство охорони здоров’я України певний час не давало згоди на його звільнення з посади ректора, але після дзвінків з ЦК Компартії України змушене було виконати його розпорядження.Була осінь 1973 р.В.Ф. Мислицькийдоктор біологічних наук, професоркафедри патологічної фізіології БДМУСПОГАДИ ПРО БУВШОГО РЕКТОРА ІНСТИТУТУДОЦЕНТА О. Д. ЮХИМЦЯДоцент Юхимець О.Д. змінив на посту ректора медичного інституту в той час професора М.М.Ковальова.Маючи великий досвід громадської роботи, працюючи на кафедрі факультетської хірургії, доцент Юхимець О.Д. провів значну роботу по подальшому розвитку інституту, розширенню його матеріальної бази, підвищенню якості підготовки лікарів. Це можливо було зробити розширенням підготовки науково-педагогічних кадрів, вдосконаленню педагогічного процесу.В той час широке застосування у всіх медичних вузах країни набуло використання програмованого контролю навчання, покращання наочності викладання, використання технічних засобів. Всі лекційні зали були забезпечені кіноустановками, кафедри – діапроекторами, теоретичні і клінічні кафедри – достатньою кількістю мікроскопів, на кафедрі іноземних мов був створений лінгафонний кабінет.Колективи кафедр в цьому відношенні багато зробили для втілення в життя вимог часу. Збільшення плану прийому студентів, їх контингенту вимагало і підготовки молодих викладачів. Ця робота на кафедрах забезпечувалась безпосередньо направленням викладачів в центральні вузи, проведенням учбово-методичних конференцій, які проводились щорічно на факультеті педагогічної майстерності.Ріст контингенту студентів, викладачів безумовно вимагали розширення матеріальної бази для проведення педагогічного процесу і наукової роботи, і ректор О.Д.Юхимець приділяв цьому велику увагу.Були освоєні приміщення, які раніш не використовувались – розширились і покращились умови для роботи кафедр, які були розташовані в учбових корпусах на Театральній площі і вул. Богомольця, 2. Приміщення колишньої швейної фабрики було реконструйоване і в ньому була розміщена кафедра фізичного виховання. Відкрита гістохімічна лабораторія при кафедрі гістології та ін..ш.Успішно була вирішена проблема побуту студентів, – побудовано чотири гуртожитки, в яких були створені сприятливі умови для проживання студентів, відкрита їдальня у студентському містечку. Сімейні студенти могли одержувати окремі кімнати. У гуртожитках були відкриті філіали бібліотеки.Спортивно-оздоровча робота знаходилась під постійною увагою ректора Юхимця О.Д. Спортивно-оздоровчий табір, відкритий на базі літнього табору військової частини в селі Репуженці бувшим ректором М.М.Ковальовим, був розширений і фактично заново побудований. У ньому щорічно відпочивали студенти і викладачі.Велику увагу приділяє О.Д. Юхимець і естетичному вихованню студентів. В цьому відношенні заслуговує на увагу художня самодіяльність і теперішній ансамбль “Трембіта”: – це починалося ще в той час, коли організацією його займався О.Д. Юхимець.Безумовно, що життя не стоїть на місці, і його послідовники багато зробили для подальшого розвитку нашого навчального закладу.Якщо говорити про особистість Олексія Дем’яновича Юхимця, то можна без перебільшення сказати, що він був хорошим організатором, вмів направити колектив на вирішення завдань, які стояли перед ним, був вимогливою людиною і, перш за все, до себе, чесним і справедливим.С.Г. Федорук,доцент кафедри госпітальноїтерапії та клінічної фармакологіїОЛЕКСІЙ ДЕМ’ЯНОВИЧ ЮХИМЕЦЬОлексій Дем’янович … непересічна людина. Це був комок енергії, який випромінював по всіх напрямках – будівництво корпусів і гуртожитків медичного інституту, наукова робота співробітників, навчально-методична робота…Як для людини йому була притаманна чесність, порядність, принциповість. Працюючи ректором інституту і будучи одночасно завідувачем кафедри факультетської хірургії, він приділяв багато уваги роботі клініки. Це систематичні обходи з розбором хворих, консультативна робота, складні операції, в тому числі і на серці.Характерною рисою була велика відповідальність за виконану роботу. Навіть будучи у далеких відрядженнях, він вранці і ввечері телефонував у клініку і давав поради по лікуванню хворих.Пригадую один випадок… Після складної операції на дванадцятипалій кишці на другу добу Олексію Дем’яновичу необхідно було поїхати у далеке відрядження. Кожного дня з наступних 4-х діб він телефонував тричі на день у клініку і цікавився станом хворого. Коли на п’яту добу після операції стан хворого погіршився, він перервав відрядження і повернувся у клініку. Така відповідальність була характерна для Олексія Дем’яновича.Засідання кафедри проводилося з охопленням не менше трьох питань, які висвітлювали основні завдання роботи колективу. У Олексія Дем’яновича завжди були готові пропозиції щодо подальшої роботи і на перспективу. Робота так планувалася, що не було байдикуючих, і таких, що тягнули “лямку.”Належне необхідно віддати Олексію Дем’яновичу за відпочинок співпрацівників та студентів. База відпочинку в селі Репуженці – це дітище О.Д. Юхимця. В свій час це була найкраща база відпочинку на річці Дністер. Неодноразово перебуваючи тут, він був організатором дозвілля.Таким був Олексій Дем’янович Юхимець.Ф.Г. Кулачекдоктор медичних наук, професоркафедри загальної хірургії БДМУЗГАДУЮ З ВДЯЧНІСТЮІ ДУШЕВНОЮ ТЕПЛОТОЮТелефонний дзвінок професора В.П.Пішака з проханням поділитися своїми спогадами про неординарну людину Олексія Дем’яновича Юхимця, повернув мене спогадами в далекий 1962 рік, коли я став студентом Чернівецького державного медичного інституту, який тоді очолював Михайло Макарович Ковальов.У вересні 1962 року тодішнього ректора забирають в Київ, і інститут очолив Олексій Дем’янович, який зіграв значну роль в моїй подальшій долі та в усьому, чого я , виходець із простої селянської сім’ї, досяг у своєму житті, чим завдячую цій людині.Моє перше і серйозне знайомство з ректором інституту відбулося восени 1968 року, коли мене, після повернення із лав Радянської Армії на третій курс для продовження навчання, було обрано головою студентського профспілкового комітету інституту. Перше враження від знайомства – вольова, принципова, з нордичним характером людина. У подальшому нашому спілкуванні ці характерні для Олексія Дем’яновича риси підтвердилися, а ще для себе я відкрив багато нового і корисного.Свою невичерпну енергію Олексій Дем’янович за всі роки перебування на посаді ректора віддав інституту, зміцненню його матеріальної, навчальної та наукової бази. При ньому набрало сили студентське самоврядування, ансамбль пісні і танцю отримав звання Народного, справжньою базою відпочинку для викладачів та студентів став спортивно-оздоровчий табір в с. Репуженці, побудовано 4 гуртожитки.Це далеко не повний перелік того, що було зроблено для інституту цією людиною. І ще – інститут на початку сімдесятих років входив у десятку кращих медичних вузів тодішнього Радянського Союзу.А скільки прекрасних задумів було у Олексія Дем’яновича, які, на жаль, залишилися нездійсненими. Його, звинувативши у безпринципності, раптово зупинили, коли він у своїх буденних справах не йшов, а біг по життю. А хіба можливо у ті роки проявити принциповість по відношенню до першого секретаря міськкому партії та голови міської ради?Прикро лише одне, що таку масу наукового матеріалу, зібраного ним, якого вистачило б не на одну докторську дисертацію, він так і не використав, віддавши всього себе справі навчального закладу.Не знаю, як склалася б моя доля в подальшому, якби Олексій Дем’янович не запропонував мені після закінчення інституту залишитися на кафедрі судової медицини. Для мене, особливо для моїх батьків, які все свої життя важко працювали в селі, це було за велику честь.Я завжди з душевною теплотою і вдячністю згадую Олексія Дем’яновича і радію тому, що теперішній ректор Василь Павлович Пішак з такою ж енергією та завзяттям втілює в життя те, що не встиг зробити він.О.Ф.Кулик,к.мед.н., доцент,Директор Чернівецького училищаБуковинської державної медичної академіїО.Д. ЮХИМЕЦЬ-ЛЮДИНА СВОЄЇ ЕПОХИЗгадуючи про Олексія Дем’яновича як про вченого, хірурга, педагога, неможливо не відмітити кращі риси його як громадського діяча, керівника великого колективу інституту, господаря в найкращому розумінні цього слова.Моя перша зустріч з Олексієм Дем’яновичем відбулась у 1954 році в приймальній комісії інституту, відповідальним секретарем якої був саме він. Ще тоді вразило його відношення до абітурієнта. А яку вагу на той час мала золота та срібна медаль! У день здачі документів нам (мені і П.С.Кушніру) були видані на руки рішення про зарахування на І курс інституту.Закінчивши інститут у 1960 році, я був направлений на роботу в с Романківці Сокирянського району. Працюючи хірургом в дільничій лікарні, приходилось звертатися за допомогою до своїх вчителів. Декілька разів у лікарню при-їзджав (і прилітав) Олексій Дем’янович на складні операції.Навчаючись в аспірантурі і працюючи асистентом на кафедрі факультетської хірургії, мені довелося відчути на собі його відношення до роботи, навчального та лікувального процесу. Олексій Дем’янович, як ректор і завідувач кафедри, був взірцем працездатності, принциповості, безкорисності і цього вимагав від усіх працівників без винятку.Як в інституті, так і на кафедрі за час його керівництва і з його ініціативи була значно покращена навчально-методична робота, підготовлені тексти лекцій, методичних розробок практичних занять, створені тематичні аудиторії з відповідним оснащенням – діапроектори, слайди, таблиці, фільми. Лекції читалися з демонстрацією хворих в аудиторії. Колектив кафедри ще багато років користувався напрацьованим матеріалом, створеним під час його завідування. А лікувальна робота! При відсутності на той час мобільного зв’язку, не було жодного дня, щоб увечері він не знав про стан хворих у клініці.Не можна не згадати, скільки сил та енергії віддав Олексій Дем’янович розширенню матеріальної бази інституту -гуртожитки, освоєння нових приміщень, надбудови корпусів. Пам’ятником Олексію Дем’яновичу є спортивно-оздоровчий табір для студентів і працівників інституту в с. Репуженці на березі Дністра. Колектив академії вдячний сьогодні ректору В.П.Пішаку за те, що після певного часу невикористання і запустіння цей табір реставрували і віддали колективам кафедр.На моїх очах був зібраний величезний матеріал для докторської дисертації Олексія Дем’яновича. Дисертація присвячувалась вирішенню проблеми ендемічного зобу на Буковині. Вона була написана, апробована на кафедрі, але на більше часу в Олексія Дем’яновича не вистачило. А скільки сил витрачено на боротьбу з “інодумцями”, як на теперішню мову – опозиціонерами!Мені доводилося бути присутнім на судових процесах у м. Чортків по так званій “справі Мінца”. Хоча до Олексія Дем’яновича, як ректора, не було ніяких претензій, але механізм тоталітарної держави спрацював – його звільнили, не сказавши навіть “дякую”. Холодне відношення до нього і деяких членів колективу кафедри факультетської хірургії продовжувалося при новому керівництві вузом.Згадали і достойно оцінили Олексія Дем’яновича з приходом до керівництва інститутом (академією) Василя Павловича Пішака. Олексій Дем’янович був обраний почесним членом Вченої ради, запрошувався на урочисті збори колективу, він переживав за все, що відбувалося в інституті і радів, що є людина, яка привела цей заклад до ще більшого розквіту.Напрягаючи пам’ять і згадуючи про Олексія Дем’янови-ча Юхимця, все одно не все згадаєш, оціниш. Це Людина в єдиному числі.Г.П. ШамрейДоцент кафедри факультетської хірургіїЛЮДЯНІСТЬБУЛА ПРИТАМАННОЮ РИСОЮ ЙОГО ЖИТТЯПро свого вчителя, наукового керівника, наставника, ректора інституту я висловлююся так: це була Людина, яка світила, згоряючи сама.Безкорисливість, велика працездатність, висока шляхетність та людяність були притаманними Олексію Дем’яновичу.Враховуючи надану мені можливість сказати слово про свого вчителя, за що щиро дякую, стисло і в обмежений термін написати спогад про Олексія Дем’яновича, то приводжу лише один приклад із життя, що засвідчує його високу шляхетність та безкорисливість. Був розроблений винахід “Спосіб отримання сурфактанту легень”. Як прийнято, співавторами винаходу мною були внесені наукові керівники О.Д.Юхимець, Б.А.Пахмурний. Матеріали винаходу я приніс Олексію Дем’яновичу, який, як завжди, уважно прочитав опис винаходу. Щось подумав, уважно подивився на мене і двома рисками чорного чорнила викреслив своє прізвище із співавторства. При цьому сказав: “Це твоя ідея, твоя інтелектуальна власність і належить вона тільки тобі”. Аналогічним чином потім поступив і Б.А.Пахмурний.Так з добрих рук Олексія Дем’яновича я став відомим автором з проблеми сурфактантних систем в наукових колах, а певний індекс цитованості в наукових роботах зберігається до сьогоднішнього дня.Доброзичливі і теплі відношення між нами зберігалися протягом всього його життя.Спілкування з Олексієм Дем’яновичем я пригадую як прекрасний період становлення мого творчого життя.М.Г.Триняк,доктор мед. наук, професорОЛЕКСІЙ ДЕМ’ЯНОВИЧ –ЛЮДИНА НЕОРДИНАРНАНа своєму життєвому шляху мені доводилося зустрічатися з багатьма людьми. Образи одних забуті, інші затрималися в пам’яті, а деякі залишилися світлими, яскравими і незабутніми. До останніх відноситься образ Олексія Дем’яновича.Олексія Дем’яновича я знав давно, десь відразу після війни. Доля нас вела якби паралельним курсом. Тому я міг би написати про нього дуже багато, але обмежуся тільки тим, що, як мені здається, є найбільш характерним. Олексій Дем’янович був найчеснішою людиною, невтомним трудівником, в постійному хвилюванні за справу, не терпів фальші і неправди. Не любив він пози, був доступний у спілкуванні. Загальна ерудиція, знання своєї справи давали йому змогу завжди допомогти людині, надати корисну пораду. Коли Олексію Дем’яновичу довірили керівництво інститутом, відкрилися нові якості – це неабиякі організаторські здібності, вміння своєчасно знаходити, ставити і вирішувати вузлові питання, які забезпечують загальний успіх справи.Згадую про той час, коли гостро стояло питання будівництва гуртожитків для медичного інституту. Коштів на це виділялося дуже мало. Але завдяки наполегливості Олексія Дем’яновича, його неодноразовим поїздкам у планові органи, були виділені кошти і питання житла для студентів вирішилося.Олексій Дем’янович вмів підбирати і ставити на вирішальні ділянки роботи достойних працівників, які забезпечували загальний успіх у колективі вузу. Він завжди підкреслював, що в роботі немає дрібниць: все повинно бути чітко визначено, своєчасно зроблено і оцінено. Це був стиль його роботи. Олексій Дем’янович проводив велику громадську роботу. Він обирався в різні партійні, радянські і інші громадські організації. Мені згадується один такий епізод. На сесію обласної ради готувалося питання про охорону здоров’я. Як голова комісії, Олексій Дем’янович виїхав у Глибокський район. У лікарні йому показали звіти, довідки. Але він попросив 3-4 адреси хворих, які виписалися з лікарні 1-2 місяці тому. Поїхав за вказаними адресами, поговорив з людьми і одержав вичерпну інформацію, необхідну для оцінки роботи лікарні і лікарів. Це приклад неординарного підходу до вирішення справи.Останні роки життя Олексій Дем’янович важко хворів. Хвороба обмежила його можливості плідно трудитися. Але він багато читав, особливо рідкісні видання часів перебудови. Він цікавився всім, що відбувалося в незалежній Україні і світі.Олексій Дем’янович завжди відчував тепло та любов своєї сім’ї і друзів. Вірна супутниця життя, дружина Клара Степанівна, діти та онуки завжди оточували його своєю увагою та підтримкою.Л.П.Цвинтарнийколишній голова облради м. ЧернівціФОТОБІОГРАФІЯ
Олексія Дем’яновича Юхимця
Випускник Чернівецького медичного інституту 1949 р.О.Д. Юхимець з братом та сестроюО.Д. Юхимець серед однокурсників ЧМІ (1949 р.)Зустріч випускників 1949 р. (1979 р.)(О.Д. Юхимець – в центрі)Громадська та адміністративна діяльністьВсесоюзное совещание работниковвысших учебных заведенийМосква. Кремль 16-18 января 1973г.У президії урочистих засідань
Наукова та професійна діяльність
На Театральній площі
Сім’я, відпочинок
Дружня розмова з проф. М.М. Ковальовим (попереднім ректором ЧМІ)
У короткі хвилини відпочинку
Публікації про доцента О.Д. Юхимця1. Буковинська державна медична академія: становлення, здобутки, перспективи розвитку / В.П. Пішак, М.Ю. Коломоєць, І.Й. Сидорчук [та ін.] ; [за ред. В.П. Пішака.]. – Чернівці: БДМА, 2004. – С. 15-16, 92-94, 143-145.
2. Сторінки історії Чернівецького медичного інституту /[за ред. В.П. Пішака]. – Чернівці: ЧМІ, 1994. – С.66-68.
3. Сторінки історії: біографічний довідник завідувачів кафедр та професорів Буковинської державної медичної академії (1944-1998)/ [за ред. В.П. Пішака.] – Чернівці: БДМА, 1999. – С. 199.
4. О.Д. Юхимець – вчений, хірург, педагог. /В.П. Пішак, І.Ю. Полянський, Г.П. Шамрей [та ін.]. – Чернівці: Медакадемія, 2003. – 104 с.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.