14 травня 2021 року в Україні вперше на державному рівні вшанували пам’ять Праведників народів світу. Цей день встановлений постановою Верховної Ради України від 2 лютого 2021 року на знак поваги до українських Праведників народів світу та інших рятівників євреїв, які з ризиком для свого життя та життя рідних допомагали євреям уникнути терору нацистів у роки Голокосту.
Праведники народів світу – це почесне звання ізраїльського національного меморіалу Катастрофи та Героїзму “Яд Вашем” в Єрусалимі. Надається тим, хто рятував євреїв під час нацистської окупації в Другій світовій війні. Імена праведників наносять на стіну пошани в музеї “Яд Вашем”.
У 1939–1944 роках, під час нацистської окупації території України, відбулося масове знищення євреїв, що входить у трагедію Голокосту. Під час Голокосту Україна втратила 1,5 мільйона євреїв — це чверть від знищених 6 мільйонів євреїв Європи.
Попри всі можливі наслідки, в надзвичайно складних умовах тисячі українців рятували євреїв від знищення нацистами. Вони робили їх членами своїх родин, шукали нові документи, давали тимчасовий притулок, їжу, допомагали втекти від переслідування. Ці люди виявляли людяність попри те, що за надання допомоги євреям смертна кара загрожувала не тільки самим рятівникам, але і їхнім дітям, членам їхніх родин. Пізніше увесь світ дізнається про героїчні вчинки Праведників народів світу.
Чимало євреїв були врятовані священнослужителями та вірянами різних церков. В тому числі і Української греко-католицької церкви, насамперед на теренах Західної України. За даними польських дослідників 34 монастирі й римо-католицькі організації Західної України брали участь в операціях з порятунку євреїв. Так, ченці ордена Святої Марії у Львові, Самборі та Долині врятували 47 єврейських дітей. Керівництво римо-католицької парафії Буковини неодноразово зверталося до румунської влади з проханням полегшити долю хрещених євреїв і, врешті-решт, добилося того, що в середині 1942 р. їх припинили переслідувати.
Особливе місце в історії порятунку євреїв займає сім’я православного священника Олексія Глаголєва, завдяки якій десятки євреїв уникли загибелі. З початку трагедії Бабиного Яру в Києві рятівним ковчегом для багатьох єврейських сімей стали будинок Глаголєвих на Подолі і Варваринська церква.
![](https://medlib.bsmu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/05/Mytropolyt-Andrej-SHeptytskyj.jpg)
Митрополит Андрей Шептицький особисто зі своїм братом Климентієм врятували сотні євреїв, ховаючи їх по монастирях і забезпечуючи документами, які підтверджували їхнє українське походження.
Ізраїльський Кнесет (парламент) у 1953 році ухвалив закон «Про увічнення пам’яті мучеників та героїв», наслідком якого був створений меморіал «Яд Вашем», а в 1963 році були визначені критерії надання звання Праведника народів світу. При «Яд Вашем» діє спеціальна комісія – істориків, юристів та уцілілих жертв Голокосту, яка на основі документів, свідчень вцілілих осіб та очевидців ретельно вивчає кожний випадок, відтак ухвалює рішення, чи відповідає він суворим критеріям.
![](https://medlib.bsmu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/05/Pravednyk-narodiv-svitu-300x275.jpg)
Звання Праведника народів світу надається за дотриманням певних умов: особу, яка може отримати почесну відзнаку, рекомендують лише єврейські організації; особа не має бути етнічним євреєм, яка сповідує християнство; допомога, яка надавалась євреям, мала бути безкорисною, тривалою та вагомою; особа, яка переховувала євреїв, піддавалась реальній небезпеці для свого життя або життя своєї родини; порятунок мав бути усвідомленою дією. Люди, яких визнали Праведниками народів світу, отримують іменну медаль, почесний сертифікат і право вписати своє ім’я на Стіні Честі в Саду Праведників у Єрусалимі. Згідно із законом, Праведники народів світу отримують почесне громадянство Ізраїлю, а у випадку їхньої смерті — пам’ятне громадянство. Держава Ізраїль відзначила 2691 українця званням Праведник народів світу.
31 січня 2022 року Посольство Держави Ізраїль в Україні разом із Національним музеєм історії України у Другій світовій війні провели церемонію вшанування п’ятьох родин з Києва, Тернополя, Тернопільської, Рівненської, Дніпропетровської та Вінницької областей, визнаних Праведниками народів світу за те, що вони хоробро рятували життя євреїв під час Голокосту.
Україна після Польщі, Нідерландів та Франції посідає 4-те місце у світі за кількістю Праведників народів світу. Цього звання удостоєні понад 2,6 тисячі осіб.
Матеріал підготувала Світлана ТУЛЕВСЬКА
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.