14 лютого Міжнародний день дарування книг (International Book Giving Day) – це добровільна ініціатива, започаткована у 2012 році американкою Еммі Бродмур. Вона спрямована на підвищення інтересу та доступу до книг і бібліотек. Мета Міжнародного дня дарування книг – надихнути людей по всьому світу подарувати 14 лютого книгу – бібліотеці, другу, членам родини. Вважається, що у цей день мають об’єднатися і ті, хто дарує книги, і ті, хто прищеплює любов до читання.
Книга — друг людини, але деякі люди дотепер не цінують це неоціненне джерело знань і задоволення, забуваючи про те, що кілька століть тому читання книжок було доступно лише обраним. Стародавні книги писалися вручну, а тому коштували неймовірно дорого, і навіть не кожен вельможа міг дозволити собі мати власну бібліотеку. Говорити про них можна нескінченно.
Цікаві та маловідомі факти,
які ви можливо не знаєте про книги
- Прообразами сучасних книг були записи на корі, листах м’якого металу і прямо на скелях. Саме наскельні малюнки дозволили нам дізнатися більше про первісних людей (цікаві факти про давніх людей).
- Перші книги в сучасному їх вигляді винайшли в Стародавньому Римі. Виготовляли їх зігнутих навпіл і прошитих аркушів пергаменту.
- Одними з найдавніших книг є бухгалтерські записи одного з давньоєгипетських фараонів. Їм близько 4400 років. Як писального матеріалу стародавні єгиптяни використовували папірус, який робили з очерету.
- Стародавні греки виготовляли записні книжки з 4 аркушів пергаменту, складених навпіл і прошитих по середині, щоб отримати 16 сторінок для записів. Вони називали їх «тетрада».
- Перші згадки про книготорговців датуються приблизно 5 століттям до нашої ери.
- Одна з найбільших бібліотек світу існувала в давньоєгипетській Олександрії приблизно 2300-2400 років тому. В ній набиралися знань такі великі люди, як Евклід і Архімед (цікаві факти про Архімеда).
- Перша книга, надрукована за допомогою набірних штампів, датується 1119 роком.
- У стародавньому Константинополі близько 1600 тому вже функціонувала публічна бібліотека, в якій було близько 120 тисяч вручну написаних книг. Зараз Константинополь називається Стамбулом.
- Відносно доступними книги стали в Європі лише в 15-м столітті, коли винахідник Йоганн Гутенберг винайшов друкарський верстат.
- Найбільш масовою і популярною книгою в історії людства є Біблія, якою надруковано вже понад 6 мільйонів екземплярів. На другому місці стоїть збірник цитат Мао Цзедуна, а на третьому — «Володар Кілець» Дж. Р. Р. Толкіна.
- В Київській Русі стародавні книги з’явилися більше тисячі років тому, ще до прийняття християнства.
- Найстаріша книга в Київській Русі, «Остромирове Євангеліє», датується 1054 роком.
-
Люди почали читати мовчки тільки в 4 столітті нашої ери. До цього людство завжди читало вголос.
-
Перша у світі газета з’явилася в Римі понад дві тисячі років тому. Вона називалася “Події дня”, але в ній не було новин, тільки царські укази та оголошення. Газета листувалася від руки, і гінці розвозили її знатним людям.
-
До 18 століття в деяких бібліотеках книги були прикріплені до полиць ланцюгами, досить довгими, щоб відвідувачі могли комфортно читати, але не могли винести книгу з бібліотеки.
-
Римський імператор Марк Аврелій платив поетові Оппіану по золотій монеті за кожний написаний рядок. Оппіан написав дві поеми, заробивши двадцять тисяч монет.
-
Якщо кожен день читати по 10 сторінок, то за рік їх набереться 3650, а це, як мінімум, 12 книг.
-
33% американців не прочитали жодної книги після того, як закінчили школу. Хоча в США бібліотек в 7 разів більше, ніж McDonald’s.
-
Президент США Теодор Рузвельт читав по одній книзі в день, а Девід Боуї – 3-4 в тиждень.
-
Вираз “книжковий хробак” походить від крихітних комах, які харчуються корінцями книг.
-
Засновник компанії Nike Філ Найт дозволяє заходити до власної бібліотеки тільки тим, хто зняв взуття.
-
В англійській мові є окремий термін для позначення запаху книг – бібліосміа. А страх того, що у вас не залишиться, що почитати, називається абібліофобія.
-
Найвідоміший книжковий злодій, американець Стівен Блумберг, викрав 23 000 книг з 268 бібліотек, загальну вартість яких оцінили в 5 мільйонів доларів. А книга, яку у світі викрадали рекордну кількість разів — це книга рекордів Гіннеса.
-
До 1985 року американські видавництва часто використовували свинець у фарбі для друку. Тому тепер в США заборонено продавати або передавати дитячі книги, старші 33 років, без тесту на вміст свинцю.
-
Лише 2% книг у світі продаються накладом понад 500 000 примірників. Середній тираж книг в Україні – 3000 примірників.
-
У своїх книгах Вільям Шекспір в 10 разів частіше писав слово “любов”, ніж “ненависть”.
-
Під час читання майже 50% часу наші очі дивляться на різні літери. При цьому лінії погляду можуть, як розходитися в різні боки, так і перехрещуватися.
-
Нейропсихологи сходяться на думці, що читання знижує рівень стресу на 68%.
-
Найбільшою книгою у світі є видана у 1976 році в США «Суперкнига» вагою у 250 кг, що складається з 300 сторінок.
-
Іноді любов до книг приймає дивні форми. Так, клептоман Стів Блумберг протягом життя обікрав 268 бібліотек, винісши з них понад 23 тисяч книг, у тому числі дуже рідкісних. В цілому він викрав книг на 20 мільйонів доларів.
-
Рукопис Войнича вважається самою таємничою книгою в світі, і вона досі не розшифрована. Вона нагадує написаний на невідомому мовою манускрипт або знахарський довідник, тільки от у світі немає тих рослин, які на сторінках цієї книги намальовані. І мови, на якому вона написана, ніхто не знає.
-
Мільярдер Білл Гейтс на аукціоні заплатив 24 мільйони доларів за «Лестерський кодекс», рукописну книгу Леонардо да Вінчі, в якій великий винахідник робив свої записи.
-
У Гарвардській бібліотеці зберігається 4 стародавні книги, написані за виготовленим з людської шкіри пергаменті.
-
У книгах Вільяма Шекспіра слово «ненависть» зустрічається в 10 разів рідше, ніж слово «любов» (цікаві факти про Шекспіра).
-
У середньому жінки купують книги майже вдвічі частіше, ніж чоловіки.
-
Автор «Мандрів Гулівера» Джонатан Свіфт описав у своїй книзі закони механіки небесних тіл дивно точно за сотню років до того, як правдивість його тверджень змогли підтвердити астрономи.
-
З моменту винаходу друкарського верстата на Землі було надруковано близько 2 мільярдів книг. Зараз їх одночасно існує у світі приблизно в 30 разів менше.
Матеріал до сайту підібрала бібліотекар ІІ кат. Калічко О.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.