Міжнародний день йоги відзначається щорічно 21 червня, встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 2014-му році. Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді звернувся до ООН із пропозицією 21 червня відзначати Міжнародний день йоги, оскільки це найдовший день в році (день літнього сонцестояння) у Північній півкулі й має особливе значення у багатьох частинах світу.
“Проголосивши 21 червня як Міжнародний день Йоги, Генеральна Асамблея визнала величезні переваги цієї позитивної практики та її невід’ємною сумісністю з принципами та цінностями Організації Об’єднаних Націй». – Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Пан Гі Мун (2014 рік).
21 червня 2015 року все земне товариство любителів і професіоналів йоги відзначило I Міжнародний День Йоги. В Індії, де виникла традиція йоги, учасниками одночасної йога-сесії в перший Міжнародний день йоги стали 35 тисяч осіб. Ця наймасовіша і багатонаціональніша йога-сесія на одній площі увійшла до книги рекордів Гіннеса.
Слово «йога» походить із санскриту і означає «з’єднання або зв’язок», символізує єдність тіла і свідомості, це древня фізична, психічна та духовна практика.
Засновником течії вважають індійського філософа Патанджалі (2 століття до н. е). Патанджалі зміг описати способи контролю розуму, досягнення гармонії, певних станів.
Йога вчить керувати власним тілом, почуттями, поведінкою, а медитація підвищує настрій, знімає стреси.
Для більшості людей йога стала найкращим способом розслабитись, знайти гармонію із собою та тримати тіло і розум у прекрасній формі. Ця надзвичайно дієва східна система стала частиною сучасного стилю життя в «швидкому» західному світі. Благотворний вплив практик йоги на організм людини довів вчений Дітріх Еберт. В Армії США замість ранкової зарядки дозволяють виконувати асани йоги.
З теперішнім розвитком сучасних технологій та швидкими темпами життя психоемоційний стан для людини відіграє неабияку роль. Практика йоги з’єднує в собі фізичні заняття і філософію, тренуючи і тіло, і свідомість. На сьогоднішній день йога завоювала широку популярність і практикується в різних стилях по всьому світу. Феномен підтримки йоги продовжує зростати. Незалежно від статі, віку та соціального статусу йога є влучним способом покращити своє здоров’я і віднайти душевний спокій та рівновагу.
В Україні свято проходить за підтримки Посольства Індії в Україні. Головний координатор святкування — Українська Федерація Йоги.
У Львові з 2015 проводиться щорічний фестиваль медитації та здорового способу життя «Львівський день йоги», приурочений до святкування Дня йоги. Традиційно з 1 до 22 червня цей фестиваль об’єднує зацікавлених львів’ян та гостей міста метою бути здоровими, сильними, бадьорими та щасливими. 2019 року у Львові в Парку культури і відпочинку імені Богдана Хмельницького відкрили перший в Україні Парк йоги.
Йога – це цілісне і багатогранне вчення про пізнання себе і навколишнього світу, що має тисячолітню історію. У давнину вона була вкрай закритою системою, оскільки техніки та практики були дуже сильними і давали реальну могутність. Це наука дуже конкретна, в ній багато вправ і методик, що дозволяють реалізувати свій внутрішній потенціал, розкрити закладені в кожній людині колосальні фізичні та ментальні здібності, підтримувати себе в прекрасній фізичній формі.
Якщо коротко перерахувати позитивні ефекти, які дає йога, то це:
- спокій, врівноваженість, психічне здоров’я, позбавлення від стресів, внутрішня гармонія і свобода, відчуття радості і щастя;
- прилив енергії і життєвих сил, фізичне здоров’я, хороший енергетичний тонус;
- сильне, красиве, витривале, струнке тіло;
- позитивні зміни в житті – вибудовування більш гармонійних відносин з оточуючими, вивільнення часового ресурсу, досягнення всіх поставлених цілей;
- духовний розвиток, так як людина, яка займається йогою стає більш відкритою, доброю, щирою, починає краще розуміти себе і Всесвіт, стає опорою для інших людей.
Займаючись йогою, людина виходить з рутинних «сірих» буднів в новий, абсолютно фантастичний і чарівний світ, починає жити більш яскравим, насиченим і повноцінним життям.
- Хатха-йога — мабуть, найпоширеніший вид. Крім асан в ній присутні дихальні вправи і медитація;
- Аштанга-віньяса — динамічна практика, яка покращує концентрацію;
- Бікрам-йога створена для реабілітації після травм;
- Кундаліні-йога більше нагадує медитацію, ніж спорт;
- Антигравіті-йога в гамаках задіє навіть ті м’язи, які в звичайному житті майже ніколи не напружуються;
- Силова йога — тут немає мантр і медитацій, але зате присутні значні силові навантаження.
- Вчені з Каліфорнійського університету довели, що йога покращує самопочуття при болях в спині;
- Дослідники з Гарварду стверджують, що вона зміцнює серцево-судинну систему;
- Доктора Всеіндійського інституту в Нью-Делі вважають, що цей вид спорту корисний хворим на цукровий діабет;
- Американські вчені кажуть, що йога полегшує симптоми розладів ШКТ;
- Фахівці з Лос-Анджелеса довели, що йога стимулює розвиток нових мозкових клітин.
- Симптоми депресії можуть полегшити будь-який вид спорту, але йога дійсно йде на користь при цьому стані. Регулярні практики допомагають зняти напругу.
- Йога вважається хорошим засобом в боротьбі з хронічним безсонням і тривогою: дослідники з Університету Цинциннаті в США помітили, що після курсу тренувань люди починають краще справлятися з емоціями.
Асани протипоказані людям з загостренням хвороби шлунково-кишкового тракту, дихальної і серцево-судинної систем: скручування і розтяжка можуть нашкодити хворим внутрішнім органам. А якщо у вас є проблеми з колінами, поперековим і шийних відділів хребта, спочатку потрібно проконсультуватися з лікарем. На ці зони припадає найбільше навантаження.
Йога зароджується в індуїзмі, пов’язана і з буддизмом, де також головна ціль – всеосяжна гармонія. Інтерес до давньоіндійської школи в Європі і Америці виник в 19 столітті, а зростання популярності цього вчення припадає вже на 20 століття. Враховуючи універсальність і користь для здоров’я подібного виду практик, сьогодні число прихильників йоги продовжує рости по всьому світу.
Матеріал підготувала Сівашова О.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.