Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Покликання «доброволець». Без наказів захищати Батьківщину

 

Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Пам’ятна дата встановлена Верховною Радою України у 2017 році, щоб вшанувати мужність та героїзм захисників незалежності, суверенітету й територіальної цілісності нашої держави.

Дата 14 березня була обрана не випадково. Саме в цей день у 2014 році на тренувальну базу в Нових Петрівцях з Майдану Незалежності вирушили перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану для формування першого добровольчого батальйону. Чоловіки й жінки самоорганізувалися та вирушили на схід України – на захист нашої держави та її суверенітету.

Україна переживає найбільше випробування у своїй новітній історії – повномасштабну збройну боротьбу з російським агресором за власну незалежність і територіальну цілісність. Завжди, у найважчі часи нашої історії, знаходилися відважні, які добровільно брали зброю до рук і ставали на захист своєї Батьківщини. 

Воїни Русі-України, лицарі Костянтина Острозького, козаки Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Виговського та Івана Мазепи, воїни Армії Української Народної Республіки та Галицької армії Західноукраїнської Народної Республіки, Антигітлерівської коаліції часів Другої світової війни, Української Повстанської Армії мужньо здобували героїчні перемоги й віддавали свої життя за українську землю. 

Нині добровольцем став увесь Український народ: ті, хто прийшов до центрів комплектування та поповнив ряди Збройних Сил України; ті, хто став до лав територіальної оборони; ті, хто всіляко допомагає захисникам і готовий стати до їхніх лав завтра. Наша готовність добровільно стати на захист України є вирішальною запорукою нашої перемоги.

Одна з головних причин формування окремих незалежних батальйонів учасниками Майдану, котрі вирішили боронити державність на фронті – бажання захищати Україну, залишаючись разом із побратимами, з людьми, що стояли пліч-о-пліч на барикадах або були товаришами з патріотичних рухів.

Навесні того ж року при облдержадміністраціях було розпочато набір до батальйонів територіальної оборони, що формувалися з мешканців-добровольців областей під керівництвом Міністерства оборони України. Одночасно створювалися добровольчі формування Національної гвардії України і патрульної служби поліції особливого призначення під керівництвом Міністерства внутрішніх справ. Окремо добровольці формували незалежні від державних силових структур добровольчі батальйони, які стали щитом на захисті України на початку російської збройної агресії. 

Загалом у боях 2014–2015 років російсько-української війни на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.

Новий виток розвитку добровольчому руху надав Закон України «Про основи національного спротиву», ухвалений 16 липня 2021 року. Відповідно до цього закону добровольче формування територіальної громади – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади.

Після того, як Кабінет Міністрів України постановою від 29 грудня 2021 року № 1449 затвердив Положення про добровольчі формування територіальних громад, в Україні почали створюватися перші добровольчі об’єднання для територіальної оборони. Розгорнулася ціла мережа таких формувань. Їхня діяльність здійснюється під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України за територіальним принципом. 

24 лютого 2022 року Росія розпочала широкомасштабне військове вторгнення на територію України. Країна-агресор із перших днів завдає ударів по цивільному населенню та інфраструктурі. 

Відповіддю на вторгнення став, зокрема, масштабний добровольчий рух. З перших годин вторгнення сотні тисяч українців добровільно стали на захист Батьківщини, вступаючи до лав Збройних Сил України та територіальної оборони. Десятки тисяч для цього повернулися з-за кордону. Серед тих, хто добровільно взяв у руки зброю, – відомі спортсмени, зірки, люди різних професій.

До українських добровольців, які зголосилися захищати свою державу, доєдналися іноземці. Українська держава закликала їх спільно боротися за мир і демократію у Європі та всьому світі.

Указом Президента від 28 лютого 2022 року № 82 з 1 березня 2022 року запроваджено безвізовий режим в’їзду в Україну для громадян іноземних держав, які бажають вступити до Інтернаціонального легіону оборони України, крім громадян держави-агресора. В Україну продовжують прибувати добровольці з різних країн світу, щоб стати на захист територіальної цілісності нашої країни. Зголосилися допомогти колишні військовослужбовці з Польщі, Швеції, Данії, Німеччини, Фінляндії, Великої Британії, США, Латвії, Литви, Японії, Нідерландів, Сирії, Лаоса, Індонезії і багатьох інших країн.

Матеріал підготувала Олена СІВАШОВА

                                      Список рекомендованої літератури
                        (з фондів бібліотеки БДМУ згідно ДСТУ 2015)

 

Альбом зразків озброєння та військової техніки Збройних Сил України та Збройних Сил НАТО: тактико-технічні характеристики / В. І. Пеньковський та ін. Київ: Чалчинська Н. В., 2020. 178 с.

Альбом зразків озброєння та військової техніки Повітряних Сил України та Військово-морських Сил України: тактико-технічні характеристики: атлас / В. І. Пеньковський та ін. Київ: Чалчинська Н. В., 2020. 150 с.

Гнатевич Б. Історія українського війська: монографія. Ч. 3. Збройні сили Сучасної доби / Репр. відтворення вид. Івана Тиктора, 1936 р. (Львів). Київ: Україна, 1993. 568 с.

Екстрена медична допомога військовослужбовцям на догоспітальному етапі в умовах збройних конфліктів: навч. посіб. / М. І. Бадюк та ін.; за ред.  М. І. Бадюка. Київ: Чалчинська, 2018. 203 с.

Загальновійськова підготовка: підруч. для військ. підгот. студ. ВМНЗ України / В. І. Пеньковський та ін. Київ: Чалчинська Н. В., 2020. 569 с.

Загальновійськова підготовка: підруч. для військ. підгот. студ. ВМНЗ України / В. І. Пеньковський та ін. Київ: Чалчинська Н. В., 2020. 569 с.

Історія України та української культури у персоналіях: довідник /  А. А. Мойсей та ін.; за ред. Мойсея А. А. Чернівці: БДМУ, 2020. 140 с.

Історія України та української культури у персоналіях: довідник. Ч. 2. 1991-2020 рр. / А. А. Мойсей та ін.; за ред. А. А. Мойсея. Чернівці: БДМУ, 2021. 111 с.

Історія України та української культури у термінах: довідник. Ч. 3. 1991-2021 / А. А. Мойсей та ін.; за ред. А. А. Мойсея. Чернівці: БДМУ, 2022. 117 с.

Історія України та української культури у термінах: навч.-метод. посіб. Ч. 2. 1917-2019 рр. / А. А. Мойсей та ін.; за ред. А. А. Мойсея. Чернівці: БДМУ, 2020. 128 с.

Історія України та української культури у термінах: навч.-метод. посіб. Ч. 3. Державотворчі процеси часів Незалежності / А. А. Мойсей та ін.; за ред.  А. А. Мойсея. Чернівці: БДМУ, 2021. 140 с.

Крип’якевич І. Історія українського війська: монографія. Ч. 1. Військо княжих часів. Ч. 2. Запорозьке військо / Репр. відтворення вид. Івана Тиктора, 1936 р. (Львів). Київ: Україна, 1993. 288 с.

Охорона ментального здоров’я та медико-психологічна реабілітація військовослужбовців в умовах гібридної війни: теорія і практика / В. І. Цимбалюк та ін.; за заг. ред. В. І. Цимбалюка. Київ: Медицина, 2021. 254 с.

Питання психологічної реабілітації ветеранів учасників антитерористичної операції та військовослужбовців операції об’єднаних сил України: метод. рек. / уклад.: В. Л. Савицький та ін. Київ: Чалчинська Н. В., 2020. 90 с.

Планування медичного забезпечення військових частин тактичного рівня: навч. посіб. / М. І. Бадюк та ін.; за ред. М. І. Бадюка. Київ: УВМА, 2020. 188 с.

Технічні засоби для розгортання етапів медичної евакуації: навч. посіб. / О. П. Шматенко та ін.; за ред. О. П. Шматенка. Київ: Чалчинська Н. В., 2020. 389 с.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: