Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Інформація про відкритий доступ

Наукова література у відкритому доступі – це безкоштовні онлайнові примірники рецензованих журнальних статей, виступів на конференціях, технічних звітів, тез і дисертацій, дослідницьких матеріалів. У більшості випадків для користування ними не існує ліцензійних застережень для читачів. Отже, їх можна вільно використовувати для досліджень, навчання та інших цілей.

Існують різні способи забезпечення відкритого доступу. Науковець може розмістити примірник своєї статті в архіві чи репозитарії відкритого доступу, або опублікувати її в журналі відкритого доступу. Окрім того, дослідник може розмістити текст статті на власному вебсайті або на вебсайті свого наукового відділу. Найважливіше, що всі три шляхи до відкритого доступу уможливлюють набагато вільніший доступ користувачів до наукової статті, на відміну від статті, захованої у передплатному журналі.

   Ми підтримуємо ініціативу Відкритого Доступу до Знань через розвиток відкритих електронних архівів (інституційних репозитаріїв) та відкритих електронних журналів українських університетів.

Конференція університетських бібліотек України робить наступне звернення для підтримки нової академічної комунікації до зацікавлених осіб в усіх галузях.

    До Уряду:

Підтримати ініціативу забезпечення відкритого доступу до наукової інформації, в т.ч. обов’язкового безперешкодного та безкоштовного доступу до результатів досліджень, створених шляхом коштів Державного бюджету України; підтримати політику просування «відкритого  доступу» для інших дослідницьких даних та культурної спадщини країни

    До дослідників:

Підтримати ініціативу Відкритого доступу до результатів досліджень через розміщення (самоархівування) своїх статей, звітів, дисертацій, навчальних та методичних матеріалів тощо в університетських репозитаріях та публікацію в журналах відкритого доступу.  При цьому дослідники завжди зберігатимуть свої  авторські права на свої роботи.

    Університети та дослідницькі установи повинні:

Розвивати власні інституційні політики та стратегії щодо вільного доступу до повних текстів зрецензований наукових  результатів учених університету та можливість  доступу до них, пошуку та використання будь-якими потенційними користувачами через Інтернет для підвищення наукової, соціальної та економічної значущісті наукових досліджень. Створювати, розвивати з цією метою інституційні репозитарії та журнали відкритого доступу. Сприяти вільному використанню такої інформації для досліджень, навчання тощо.

    До видавництв академічних журналів:

Ставитися з розумінням до прав автора та не перешкоджати ініціативі учених щодо розміщення у вільному доступі своїх постпринтів. Вимагати лише тих прав, що необхідні для публікації. Скасувати чи скоротити періоди ембарго. Забезпечувати друкованими версіями статей інститутські репозитарії.

    Університетські бібліотеки повинні:

Популяризувати відкритий доступ до інформації серед університетської громади, факультетів та окремих дослідників. Ініціювати створення та розвиток інституційних репозитаріїв як джерела забезпечення вільного доступу до наукових матеріалів університету та сприяння підвищенню престижу університету;  забезпечення  архівування та збереження наукових  публікацій, гарантію  їх незмінності.  Репозитарії мають враховувати найкращий досвід (враховуючи рекомендації DRIVER  та подібних  світових проєктів), бути сумісними з OAIPMH протоколами, бути інтероперабельними для забезпечення найкращого глобального пошуку

Модель відкритого доступу в цілому видається найліпшою у справі організації вітчизняних наукових інформаційних ресурсів, зокрема публікацій вітчизняних університетських громад. У цій царині важливе місце мають зайняти університетські бібліотеки, які здобувають нову видавничу функцію в добу інформаційного суспільства, власне стають на чолі сучасної системи організації і публікації результатів досліджень для співробітників науково-освітніх організацій, студентів і дослідників, яка гарантує доступ, прозорість і швидкість. Університетські бібліотеки України впевнені, що модель відкритого доступу стане у реальній нагоді академічній спільноті України.

СТРАТЕГІЯ розвитку сфери відкритих даних України на 2025–2027 роки

Додаткова інформація про відкритий доступ та ресурси:

Будапештська ініціатива відкритого доступу (BOAI) – http://www.soros.org/openaccess
Секція Консорціуму-Інформатіо: “Відкритий доступ до інформації” – http://www.linkedin.com/groups?gid=2146280&trk=myg_ugrp_ovr
ROAD: всі ресурси відкритого доступу на одному сайті – http://road.issn.org

Будапештська ініціатива відкритого доступу (BOAI) – http://www.soros.org/openaccess/ 

Консорціум “Електронна інформація для бібліотек” (eIFL.net) – http://www.eifl.net

Програма відкритого доступу – https://www.eifl.net/programmes/open-access-programme

Директорія журналів відкритого доступу – http://www.doaj.org

Директорія книг відкритого доступу авторитетних іноземних видавництв – Directory of Open Access Books (DOAB).

Директорія репозитаріїв відкритого доступу – http://www.opendoar.org 

Дозвіл від видавців на архівування статті у відкритому доступі можна перевірити за видавцем – http://www.sherpa.ac.uk/romeo.php

Open Access Directory – http://oad.simmons.edu 

Open access resources by and for librarians –http://oalibrarian.blogspot.com/ 

Секція Консорціуму-Інформатіо: “Відкритий доступ до інформації” –http://www.linkedin.com/groups?gid=2146280&trk=myg_ugrp_ovr

.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: