Міжнародний день відмови від паління (No Smoking Day) – відзначають щорічно у третій четвер листопада в більшості країн світу. Він встановлений Американським онкологічним товариством в 1977 році після того, як було визнано згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку. Незабаром до цієї корисної ініціативи стали приєднуватися у всьому світі. А пізніше, в 1988 році, за пропозицією ВООЗ виник молодший брат цього Міжнародного дня – Всесвітній день без тютюну, який зараз відзначається 31 травня.
Мета Міжнародного дня відмови від паління – сприяти зниженню поширеності тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я.
Залежність від тютюну визнана однією з найпоширеніших епідемій за всю історію людства та стоїть в одному ряду з алкоголізмом і наркоманією. Тютюновий дим викликає і загострює багато хвороб, діючи практично на всі органи. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі 90% усіх випадків смертей від раку легенів, 75% смертей від хронічного бронхіту, а також 25% випадків смертей від ішемічної хвороби серця в тій чи іншій мірі викликані палінням людини. У нашій країні зараз палить десята частина жінок, більше половини всіх чоловіків, 52% старшокласників.
У XX столітті через куріння загинуло понад 100 млн. людей. Очевидно, що у XXI столітті ця цифра зросте в рази.
Разом з тим, ВООЗ зазначає, що якщо не вжити належних заходів, то до 2030 року кількість смертельних випадків, пов’язаних з тютюном, перевищить 8 млн. на рік.
Україна – серед перших за кількістю викурених цигарок на людину.
За даними експертів ВООЗ, ця шкідлива звичка викликає в Україні 100-110 тисяч смертей щорічно. Людина, яка палить, втрачає, в середньому, щонайменше 13,2 року свого життя. Україна випереджає більшість країн Європи за кількістю курців. В нашій країні палить близько 9 мільйонів мешканців. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями. Більш як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років. Курить кожна третя-четверта жінка репродуктивного віку (20-39 років). Це говорить про те, що в нашій країні ця проблема сягнула розмірів епідемії. Особлива небезпека у тому, що все більше до тютюнопаління долучаються діти. В віці 15-17 років курить кожен другий хлопчик та кожна четверта дівчинка. Причому кількість дівчат, які курять, останнім часом збільшилася в два рази. Підлітки відносяться до куріння, як до шкідливої звички, що не несе великої небезпеки.
Ранній початок куріння формує у підлітків стійку нікотинову залежність, від якої важко позбутися в подальшому. У підлітковому віці йде інтенсивне зростання всього організму і куріння значно уповільнює цей ріст. Більшості функцій та систем організму так і не вдається розвинутися до того рівня, який закладений природою. У підлітків, які дуже рано почали курити, спостерігається невеликий ріст, слаборозвинена грудна клітка, відзначається послаблення м’язової сили. Куріння серед підлітків веде до сильного зниження загального показника здоров’я всієї нації.
600 000 чоловік у світі щороку помирають від хвороб , викликаних у тому числі наслідками пасивного куріння. Тютюновий дим від сигарет шкодить усім членам сім’ї курця і просто людям, що знаходяться поруч з ним. ” Бічний ” струмінь диму містить більше канцерогенів, ніж “прямий” , тобто той , який вдихає сам курець. А перебування більше 8 годин в накуреному приміщенні приводить до впливу тютюнового диму , порівнянному з викурюванням більше п’яти сигарет. Саме тому куріння забороняють в громадських місцях.
Практично до 30% людства мають згубну звичку тютюнопаління. Але необхідно зрозуміти – паління є не тільки особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє людства , тому варто замислитись: запалювати цигарку, чи зберегти своє і довколишніх здоров’я.
Серйозну загрозу становить поширення новітніх продуктів (електронні сигарети, IQOS), що просуваються тютюновими корпораціями, а також згубна мода на куріння кальяну.
В Україні також небезпечної популярності набувають е-сигарети, які через цілковиту доступність та неврегульований продаж становлять особливу загрозу для дітей і підлітків – майже кожен п’ятий український школяр у віці 13-15 років (18,4%) є теперішнім курцем е-сигарет. Результати досліджень свідчать, що використання електронних сигарет затягує процес відмови від куріння та знижує шанси на успіх, підвищує ризик почати курити звичайні сигарети, збільшує ризик серцево-судинних, онкологічних, легеневих захворювань, створює загрозу травматизму (е-сигарети вибухають!) та отруєнь рідиною для заправки.
Тому лише повна відмова від куріння сприятливо впливає на здоров’я: ризик пов’язаних із курінням захворювань знижується, полегшується перебіг багатьох захворювань і підвищується ефективність їх лікування. Вже через тиждень без сигарет у колишнього курця покращується відчуття смаку та запаху, через три місяця збільшується обсяг роботи легень на 30%, через п’ять років знижується ризик інсульту до рівня некурця. Припинення куріння виправдано при будь-якому стані здоров’я, при будь-якому “стажі” та інтенсивності куріння. Свідоме і відповідальне ставлення до здоров’я має стати нормою життя і поведінки.
Інформацію підготувала бібліотекар І кат. Орися Ляшенко
- Батіщева В.Негативний вплив електронних сигарет на організм людини. Безпека життєдіяльності. 2020. № 1. С. 6.
- Беляев И. И. Табак- враг здоровья: брошюра. 2-е изд., доп. Москва: Медицина, 1979. 56 с.: ил. (Научно-популярная медицинская литература).
- Вербовецький А. П.Вивчення впливу тютюнопалінняна перебіг вагітності. Хист. 2020. Вип. 2020. С. 21.
- Власти США заявилиоб эпидемии курения электронных сигаретсреди молодежи. Медичні аспекти здоров’я жінки. 2018. № 6. С. 33.
- Влияние электронных системдоставки никотина на риск сердечно-сосудистых заболеваний по данным 6-месячного изучения / Е. А. Кваша и др. Український терапевтичний журнал. 2017. № 3. С. 50-57.
- Воропай А. В. Внимание – опасность! (О вреде курения). 2-е изд. перераб. и доп. Москва: Воениздат, 1976. 128 с.: рис. (Научно-популярная библиотека).
- Демецкая А. Вэйпинг: «парить» или «не парить»? Фармацевт практик. 2018. № 10. С. 60-62.
- Денисов В. Г. Курение. Здоровье. Работоспособность. Київ: Здоров’я, 1985. 128 с.: цв.ил. (Советы врача).
- 9. Добрянська О. В.Куріння електронних сигарет як чинник ризику для здоров’я сучасних підлітків. Здоровье ребенка. Т. 13, № 5. С. 77-82.
- Дудченко Л. В., Луківська І. Т.Діагностика психоемоційних станів у вагітних жінок схильних до тютюнопаління. Клінічна та експериментальна патологія. 2019. Т. XVIII, № 2. С. 42-48.
- Дудченко Л. В., Луківська І. Т., Луківський С. Д. Клінічно-морфологічна характеристика плацентарної дисфункції у вагітних, схильних дотютюнопаління. Клінічна та експериментальна патологія. 2019. Т. XVIII, № 1. С. 54-58.
- Здоровье или сигарета? сборник / сост. Т. А. Масляева. Москва: Знание, 1984. 64 с. (Новое в жизни, науке, технике. Серия “Медицина”)
- Змановский Ю. Ф., Лукоянов Ю. Е. Здоровье – без сигареты! брошюра. Москва: Физкультура и спорт, 1979. 64 с.: рис. (Физкультура и здоровье).
- Качан В. А.О вреде курения: брошюра. Минск: Беларусь, 1979. 31 с.
- Кваша Е. А., Срибная О. В.Электронные системы доставки никотина – технологическое решение проблемы курения или новая угроза здоровью? Український кардіологічний журнал. 2017. № 3. С. 79-85.
- Костюк Ю. Р., Полыщук Ю. І.Вплив куріння на репродуктивне здоров’я молоді. Хист. 2019. Вип. 2019. С. 23.
- Курение и здоровье: (материалы МАИР) / под ред. Д. Г. Заридзе, Р. Пето; пер. с англ. В. А. Косаренкова. Москва: Медицина, 1989. 384 с.: рис., табл.
- Лопатинська О.Лікарські засоби та куріння: наслідки потенційних взаємодій. Фармацевт практик. 2019. № 12. С. 14-16.
- Морозов Г. В., Стрельчук И. В.Курение как “фактор риска”: брошюра. Москва: Знание, 1983. 96 с.: рис. (Народный университет. Факультет здоровья № 5).
- Небезпечний вейпінг: РекомендаціїCDC щодо менеджменту захворювань, спричинених вживанням електронних сигарет. Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2019. N 7. С. 74-75.
- Петренчук Н.Проблема куріння систем нагрівання тютюну та електронних сигарет серед молоді України. Безпека життєдіяльності. 2020. № 11. С. 4-5.
- Проблемитютюнопаліннясеред студентської молоді за умов високої професійної спрямованості / М. Л. Водолажський та ін. Проблеми безперервної медичної освіти та науки. 2019. N 1. С. 54-58.
- Радбиль О. С., Комаров Ю. М. Курение. Москва: Медицина, 1988. 160 с.
- Ризики розвитку нестабільної стенокардії в жінок із фактором куріння. / Т. М. Соломенчук та ін. Запорож. мед. журн. 2020. Том 22, N 4. С. 446- 453.
- Романова Ю. Г., Золотухіна О. Л.Вплив екзогенного фактору – тютюнопаління та супутньої патології шлунка на стан тканин пародонта (огляд літератури). Експериментальна та клінічна стоматологія. 2018. № 1. С. 14-17.
- Руденко Е. И. Наследство Жана Нико. О вреде курения: брошюра. 2-е изд. Москва: Медицина, 1986. 32 с.: рис. (Научно-популярная медицинская литература).
- Рудик Б. І. Курінняшкодить здоров’ю: брошура. 2-е вид. перероб. і доп. Київ: Здоров’я, 1981. 40 с. (Поради лікаря).
- Семененков Ю. Л., Кельманская С. И. Курение и туберкулез легких: брошюра. Киев: Здоров’я, 1982. 36 с. (Советы врача).
- Усик С., Богданович Л. Причини куріннянеповнолітніх. Безпека життєдіяльності. 2018. № 10. С. 22.
- Федоренко Н. О., Яроцька Е. П.Проблеми немедикаментозних методів лікування тютюнопалінняу спортсменів. Проблеми безперервної медичної освіти та науки. 2019. N 2. С. 80-83.
- Фурдичко А. І., Ільчишин М. П., Бариляк А. Я.Вплив захворювань гепатобіліарної системи та шкідливої звички тютюнопаління на виникнення запальних захворювань пародонта. Новини стоматології. 2018. N 2. С. 53-56.
- Хвороби органів дихання,куріння, синдром обструктивного апное уві сні. Медицина невідкладних станів. 2019. № 8. С. 169-171.
- Чагайда М. О.Вплив куріння на організм людини. Безпека життєдіяльност. 2019. № 4. С. 3-5.
- Чагайда М. О.Вплив куріння на організм людини. Безпека життєдіяльності. 2017. № 11. С. 2-4.
- Чемерис Н. М.Медично-соціальні предиктори тютюнопаління серед студентської молоді. Львів. мед. часопис. 2017. Том 23, N 3. С. 59-64.
- Черепій Н. В., Мостова О. П., Распутіна Л. В.Ефективність методів групової психокорекційної роботи по формуванню мотивації до припинення тютюнопаління в осіб із вперше виявленим хронічним обструктивним захворюванням легень. Клінічна та експериментальна патологія. 2017. Т. XVI, № 3. С. 70-76.
- Шевченко О. А., Дорогань С. Б., Крамарьова Ю. С.Тютюнопаління в структурі суб’єктивного сприйняття онкологічних ризиків населенням урановидобувних регіонів. Одеський медичний журнал. 2017. N 6. С. 56-62.
- Щодо потенційної небезпекивикористання електронних сигаретдітьми та підлітками. / М. Маменко та ін. Сучасна педіатрія. Україна. 2019. N 8. С. 6-8.
- Электронные сигареты: пользаили вред? Медичні аспекти здоров’я жінки. 2017. № 4. С.59-60.