Всесвітній день біженців – це міжнародний день, призначений Організацією Об’єднаних Націй на честь біженців по всьому світу. Проблема біженців є однією з найбільших у світі. Адже через збройні конфлікти, природні катаклізми та загрози життю люди шукають безпеки в інших країнах.
Всесвітній день біженців вперше відзначили 20 червня 2001 року, вшановуючи 50-ту річницю Конвенції 1951 року про статус біженців. Спочатку він був відомий як День Африканських біженців до того, як Генеральна Асамблея ООН офіційно визначила його міжнародним днем у грудні 2000 року. Всесвітній день біженців – це визнання сили і мужності людей, які були змушені покинути рідну країну, щоб уникнути конфліктів чи переслідувань, це нагода викликати у громадськості співчуття та розуміння їхньої біди та визнати їхню стійкість у відбудові свого життя.
Всесвітній день біженців висвітлює права, потреби та мрії біженців, допомагаючи мобілізувати політичну волю та ресурси, щоб біженці могли не тільки виживати, але й процвітати. Хоча важливо щодня захищати та покращувати життя біженців, такі міжнародні дні, як Всесвітній день біженців, допомагають зосередити увагу світової влади на тяжкому становищі тих, хто тікає від конфліктів чи переслідувань. Багато заходів, що проводяться у цей день, створюють можливості для підтримки біженців. Ці заходи організовують самі біженці, представники влади, приймаючі громади, компанії, знаменитості, школярі та широка громадськість.
До недавнього часу, на планеті було зареєстровано близько 20 мільйонів біженців і 25 мільйонів внутрішньо переміщених осіб.
Всесвітній день біженців відзначається більш ніж у 100 країнах, у тому числі в Україні.
Повномасштабне вторгнення росії в Україну призвело до десятків тисяч смертей і поранень, руйнувань інфраструктури, будинків та змусило українців залишити свої домівки в пошуках безпеки. Сьогодні мільйони українців, рятуючись від жахіть «русского миру», знайшли прихисток на чужині. За інформацією Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, кількість людей, які втекли з України, рятуючись від війни, на початок 2023 р. становила близько 8 мільйонів осіб, ще 7 мільйонів стали внутрішньо переміщеними особами.
У національних програмах тимчасового захисту та підтримки беруть участь 4,9 млн біженців. Загалом із 24 лютого з України до сусідніх країн виїхали понад 17 млн осіб, повернулося до України – орієнтовно 9,2 млн переселенців.
Відомо, що найбільше біженців прийняла Польща, загальна кількість українських біженців там – 1 553 707. Щодо решти країн, за даними УВКБ, з 24 лютого 2022 року по 3 січня 2023 року найбільше українських переселенців прийняли Німеччина, Чехія, Італія, Іспанія, Британія, Болгарія, Франція, Румунія, Словаччина.
Хвиля міграції безпрецедентних за останні десятиліття масштабів, викликала і безпрецедентну солідарність з боку громадян ЄС та урядів. Вперше держави ЄС швидко активували Директиву про тимчасовий захист, що забезпечує доступ до захисту та послуг для біженців з України. Європейський Союз надав українським вимушеним переселенцям право на проживання та роботу в усіх 27 країнах ЄС протягом 3 років. Вони також мають право на соціальні виплати, медичну допомогу та доступ до шкільної освіти.
Агентство у справах біженців ООН зауважує, що попри те, що ситуація з безпекою в Україні залишається нестійкою, переважна більшість українських біженців планує повернутись в Україну.
«В усьому світі ми бачимо сім’ї, котрі намагаються врятуватися від насильства. Це – люди, які жили звичним життям, допоки війна не примусила їх до втечі. У Всесвітній день біженців ми повинні пам’ятати про те, що нас об’єднує, – про наш гуманізм» (Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш)
Матеріал для сайту підготувала Тулевська С.