Буковинський Державний Медичний Університет

БІБЛІОТЕКА

Вдосконалюємося для вас!
Вгору

Всесвітній день медичної сестри

                          

 

 

Вперше служба сестер милосердя була організована під час Кримської війни англійкою Флоренс Найнтінгейл (12.05.1820 – 13.8.1910). Всесвітній день медичних сестер за рішенням Міжнародної організації Червоного хреста є саме в її честь, в день її народження – 12 травня. Тоді й сформувався стійкий стереотип: медсестра – це санітарка, яка виносить з поля бою поранених або стоїть біля операційного столу.

 

День медичної сестри відзначається з моменту об’єднання сестер милосердя з 141 країни в професійну громадську організацію – міжнародну раду медичних сестер.

 

Цікаві факти: найбільше число медсестер в Фінляндії – на 100 000 осіб припадає 2162 медсестри.

1836   Теодор Фліднер, протестантський священник, відкрив в Німеччині, у Кайзерсверті, першу в історії офіційну школу для медичних сестер — Інститут дияконес.

1860   Флоренс Найтінгейл відкрила школу медсестер при лікарні Святого Томаса в Лондоні.

1872   В США почала роботу перша школа медичних сестер при лікарні для жінок і дітей в Бостоні.

1895   Навчальний заклад для медсестер відкрито у Львові.

1899   Засновано Міжнародну раду медичних сестер — всесвітню організацію, на меті якої є покращення компетентності медсестер, забезпечення високого рівня медичних послуг та розумного підходу до охорони здоров’я у всьому світі.

2020   Всесвітньою організацією охорони здоров’я цей рік був оголошений Міжнародним роком медичних сестер та акушерок.

На війні людина з червоним хрестом на сумці просто незамінна. Медичні сестри пліч-о-пліч з лікарями, борються за життя та здоров’я пацієнтів у госпіталях та лікарнях.

 На полі бою медичні сестри надають допомогу нашим захисникам та рятують поранених. Зазвичай вони не йдуть зі зброєю в атаку, не сідають за важелі бронемашин та не тримають оборони. Однак вони роблять дуже важливу роботу — допомагають пораненим і рятують життя військовослужбовців.

За всіх часів військових медсестер на полі бою називали ангелами-рятувальниками. Самі вони скромно кажуть, що вони просто виконують свою роботу. Тисячі медсестер зараз на посту в українських лікарнях. Перев’язують, асистують, дбають, лікують, втішають, евакуюють, шукають ліки. Навіть тоді, коли вони втомлюються, навіть коли самі потребують підтримки, не перестають оточувати турботою та увагою хворих, продовжують боротися за здоров’я та життя пацієнтів.

У Всесвітній день медичної сестри вітаємо всіх медсестер та медбратів, які сьогодні разом із лікарями як Ангели-охоронці тримають медичний фронт. Дякуємо за вашу важку щоденну працю та неоціненний внесок у нашу Перемогу. Бажаємо Вам невичерпної енергії, доброго здоров’я та успіхів у шляхетній справі порятунку життя українців! 

В халаті білім, як сніжок на полі,
мов блискіт лебединого пера,
вітаючись привітно надовкола,
іде по коридору медсестра.
В очах легенький спалах остороги,
в руках умілих – все до ладу тут.
Десь там, в палаті, за сумним порогом
від неї конче, допомоги ждуть.
Тому нехай зникає чи маліє
у хворих біль, лишень зайдеш до них.
Життя, медсестро, – це висока мрія,
і боротьба на вигинах крутих…

                                            Матеріал підготувала Олена СІВАШОВА

 

 

      Список рекомендованої літератури
(з фондів бібліотеки БДМУ згідно ДСТУ 2015)

 

Борейко Л. Д., Плеш І. А., Марараш Г. Г. Медсестринська практика у терапевтичному відділенні = Nursing Practice in therapeutic Department: навч. посіб. Чернівці: БДМА, 2023. 163 с.

Гавріш О. В., Ніколаєнко С. А. Медсестринство в оториноларингології: підручник. Київ: Медицина, 2015. 415 с.

Денисенко О. І., Перепічка М. П., Гаєвська М. Ю. Медсестринство в дерматології та венерології: навч. посіб. Чернівці, 2015. 152 с.

Касевич Н. М. Основи медсестринства в модулях: навч. посіб. Київ: Медицина, 2018. 478 с.

Лапа Г., Войткевич Н., Рак О., Семисюк А. Основна термінологія в медицині, стоматології та медсестринстві = Essential Terminoligy in Medicine, Dentistry and Nursing: англо-український словник-довідник / Буковин. держ. мед. ун-т, Каф. інозем. мов. Чернівці: Медуніверситет, 2021. 203 с.

Лісовий В. М., Ольховська Л. П., Капустник В. А.  Основи медсестринства: підручник. Київ: Медицина, 2018. 911 с.

Луцик Л. Ф., Малюта В. Р., Мельник В. І., Григола О. Г. Історія медицини і медсестринства: навч. посіб. / М-во охорони здоров’я України. Київ: Медицина, 2018. 376 с.

Медсестринство в дерматології і венерології: навч.-метод. посіб.  / В. І. Степаненко та ін. Київ: Медицина, 2018. 416 с.

Медсестринство в хірургії: практикум / Р. О. Сабадишин та ін. Вінниця: Нова Книга, 2017. 356 с.

Медсестринство у внутрішній медицині: підручник / О. С. Стасишин та ін.; за ред. В. В. Стасюка. Київ: Медицина, 2017. 536 с.

Москалюк В. Д., Возна Х. І., Сокол А. М. Медсестринство в інфектології: навч. посіб. / ВДНЗ України “Буковин. держ. мед. ун-т”. Чернівці: БДМУ, 2018. 272 с.

Плеш І. А., Борейко Л. Д., Квасницька О. Б. Медсестринство в геронтології, геріатрії та паліативній медицині: навч. посіб. / Каф. догляду за хворими та вищ. медсестр. освіти. Чернівці: Медуніверситет, 2017. 219 с.

Погорєлов І. І., Сезін С. Ю.  Медсестринство в психіатрії і наркології: підручник / Київ: Медицина, 2018. 352 с.

Шегедин М. Б., Гутей Г. М., Кунець О. Б., Лифар Р. Х. Медсестринство в акушерстві: навч. посіб. Вінниця: Нова Книга, 2015. 175 с.

Шегедин М. Б., Зайченко М. М., Зайченко Я. О. Медсестринство в дерматології і венерології: навч. посіб. /ВНКЗ ЛОР “Львів. ін-т медсестринства та лаб. медицини ім. Андрея Крупинського”. Вінниця: Нова Книга, 2017. 184 с.

Юзько О. М., Токар П. Ю., Волошинович Н. С., Семеняк А. В.  Медсестринство в акушерстві. Тестові завдання: за напрямом підгот. 223 “Медсестринство“. Каф. акушер. та гінекол. Чернівці: БДМУ, 2021. 279 с.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: